Ý nghĩa, công dụng, cách trồng và chăm sóc

Me një bukuri të butë, joshëse por jashtëzakonisht eterike me shumë ngjyra të ndryshme, azaleat janë kërkuar prej kohësh nga shumë njerëz për pasionin e tyre për bukurinë si dhe shpresën për t’i sjellë shumë fat familjes së tij në ditën e Vitit të Ri. Nëse ju pëlqen kjo lule, le të Bujqësia e qytetit mësojnë për Si të kujdeseni që rododendronët të lulëzojnë shkëlqyeshëm Ju lutem!

si-në-lule-bëj-quien

1. A dini ndonjë gjë për azaleas?

Pema rododendron, e njohur edhe me shumë emra të tjerë të bukur si Thanh Minh, Son Tra, Son Tra, Light Pink, Spring Leopard… ka emrin shkencor Rhododendron, emri në anglisht është Azalea me rreth 1000 lloje të ndryshme.

Pema është një shkurre shumëvjeçare, trungu mund të rritet në një formë të lashtë, lartësia mund të arrijë 5-7 metra dhe lartësia deri në 150 cm. Megjithatë, në natyrën e tanishme, ekziston ende një numër relativisht i vogël rododendronsh të lashtë, kryesisht duke u edukuar në varietete të reja të ndryshme, duke formuar pemë në formë bonsai ose pemë të vogla desktopi në varësi të qëllimit.

Sistemi rrënjor i pemës i përket linjës së rrënjës së grumbullit me shumë rrënjë ndihmëse rreth rrënjës kryesore, gjë që ndihmon aftësinë e azaleas për t’u ngjitur jashtëzakonisht mirë në tokë. Gjethet e rododendronit janë shpesh të alternuara, jeshile të errët, ovale, pak të ngushta drejt majës.

si-në-lule-bëj-quien

Lulet e rododendronit kanë shumë ngjyra të ndryshme si të bardha, rozë, vjollcë, të kuqe… edhe lulet lulëzojnë në dy ngjyra, duken shumë të zbukuruara. Një lule përbëhet nga shumë petale kaçurrela, të vendosura mbi njëra-tjetrën për të krijuar një ndjenjë ngrohtësie, afërsie dhe veçanërisht me një aromë të lehtë, shumë të këndshme.

2. Kuptimi i mrekullueshëm që sjellin azaleas

Sipas feng shuiistëve, Lulet e rododendronit kanë aftësinë të largojnë gazrat toksikëPrandaj, zotërimi i një tenxhere ose përdorimi i luleve të azaleas për ekspozim dhe dekorim të brendshëm do të ndihmojë t’i sjellë gjallëri të re dhe fat të zotit të shtëpisë, duke e ndihmuar pronarin të përparojë në rrugën e famës dhe pasurisë.karriera, pasuri e bollshme.

Ashtu si lulet e pjeshkës dhe të kajsisë, edhe kjo lule lulëzon shpesh me rastin e Vitit të Ri dhe pranverës që po vjen, jo vetëm kaq, lulet dhe gjethet janë gjithashtu shumë të harlisura dhe të shkëlqyera. Familjet duan ta mbjellin këtë lule në ditët e para të vitit si një mënyrë për të shmangur fatin e keq, shpresojnë që familja të ribashkohet, të ngrohtë dhe harmonike, të gjithë të kenë fat. Në të njëjtën kohë, lulja simbolizon gjithashtu ndjenjat jashtëzakonisht të ngjitura dhe të lidhura me burrin dhe gruan.

Megjithatë, për ata që janë vërtet të interesuar për këtë lule, ata e dinë gjithashtu se përveç kuptimeve të feng shui Çdo ngjyrë e azaleas ka kuptimin e saj të pagabueshëm.

si-në-lule-bëj-quien

Rododendronët vjollcë dhe rozë përfaqësojnë gëzim dhe pa stres, azaleat e verdha mishërojnë miqësinë dhe familjen, azaleat e bardha (azaleat) sjellin një ndjenjë pastërtie, përmbajtjeje dhe mirësjelljeje, dhe rododendroni i kuq përfaqëson dashurinë midis burrit dhe gruas, për romancën dhe pasionin… nëse doni të bëni dhurata për të dashurit tuaj, kjo është një zgjedhje e shkëlqyer!

3. Si të kujdeseni që azaleas të lulëzojnë shkëlqyeshëm

a. Ripotting

Normalisht, kopshtarët shpesh i ushqejnë bimët në enë plastike të buta relativisht të vogla. Prandaj, për të pasur hapësirë ​​të mjaftueshme jetese dhe në të njëjtën kohë për të shtuar lëndë ushqyese thelbësore në pemë, duhet të krijoni një mjedis të ri për pemën.

Së pari ju duhet të përgatisni tokën për bimën në vazo. Për sa i përket tokës, kjo bimë ka nevojë për tokë të lirshme, me kullim të shpejtë, të pasur me humus dhe pak acid. Mund të përzieni tokën për rritjen e peshkut të kuq në raport me 3 tokë të pastër: 3 vermikompost: 2 lëvozhga: 2 nënshtresa torfe koko.

Pas përzierjes së mediumit të rritjes, mund të shtoni preparatet e kërpudhave Tricoderma për të përmirësuar mikroflorën e dobishme në tokë.duke kufizuar disa sëmundje kërpudhore, duke ndihmuar bimët të rriten të shëndetshme.

Tham Khảo Thêm:  Nông dân Hải Dương chế robot, Israel ngả mũ bái phục

Por do të jetë shumë më e lehtë nëse përdorni tokë të pastër organike Sfarm të specializuar në lule dhe bimë zbukuruese, mbjellja e pemëve do të jetë jashtëzakonisht e përshtatshme dhe do të kursejë shumë kohë dhe përpjekje.

si-në-lule-bëj-quien

Më pas, duhet të përgatisni një tenxhere dhe të mbani mend një pikë që fasulja është një bimë që thahet, rrënjët janë të gjera, jo thellë në tokë. Prandaj Vazot e cekëta janë më të përshtatshme se sa vazot e larta.

Përpara se të vendosni dheun në tenxhere, nëse tenxherja nuk ka një vrimë kullimi në fund, duhet të bëni një vrimë në fund të tenxhere. Përpara se të shtoni dheun, vendosni pjesën e poshtme të tenxhere me 1-2 shtresa fishekësh terrakote, zhavorr të trashë, skorje qymyri ose rrënoja.

Më pas vazhdoni të lyeni 1/2 deri në 1/3 e tenxhere, në fund vendoseni tenxheren në një tenxhere të re dhe shtoni dheun në tenxhere 3-5 cm, përdorni dorën për të shtypur butësisht bimën që të qëndrojë, ujin për ta mbajtur të lagësht. pemë.

Jo vetëm kaq, rododendronët janë lule shumëvjeçare, pra Normalisht, rododendronët rriten në tenxhere, kështu që ato duhet të rifuten një herë në 2 vjet. Përpara ndryshimit, duhet të ujitet vazhdimisht para 1-2 ditësh për të nxjerrë me lehtësi bimët dhe tokën nga tenxhere. Kur transplantoni, mund të prisni rrënjët dhe degët.

b. Temperatura, drita

Rododendroni është një bimë që pëlqen lagështinë e lartë, një mjedis i lagësht, nëse lihet në diell për një kohë të gjatë, shumë i thatë ose temperatura është shumë e ulët në dimër, do të shkaktojë rënie të gjetheve, temperatura e përshtatshme për zhvillimin e klorofilit azalea është 18-27 jen.

si-në-lule-bëj-quien

Prandaj, mënyra më e mirë që bima të rritet e shëndetshme është ta mbillni aty ku drita nuk është shumë e fortë, ndoshta në hije, ose ta vendosni në një dhomë me diell, por larg dritares, në mënyrë që të marrë rrezet e diellit. dielli. Sidomos në mbrëmje, tenxheren duhet ta vendosni jashtë për të kapur vesë.

Për vazot e brendshme, në mënyrë që bimët të lulëzojnë bukur dhe të kenë një vitalitet të mirë, rreth një herë në javë, i lini bimët të marrin dritë vazhdimisht për 2 orë në mëngjes nga ora 7 e mëngjesit deri në 9 të mëngjesit në mënyrë që bimët të fotosintezojnë. Mirë.

c. Spërkatës

Rododendronët nuk tolerojnë thatësirën dhe mbytjen e ujit, nëse ka mungesë uji, pema do të zverdhet, kërcelli do të tkurret dhe lulet do të bien. Nëse ka shumë ujë, rrënjët do të kalben dhe bima do të vdesë. Prandaj, në kushte normale të motit, është e nevojshme vetëm ujitja e bimëve 1-2 herë në ditë në mëngjes herët ose pasdite të freskët.

si-në-lule-bëj-quien

Përveç kësaj, ju gjithashtu duhet të rrisni sasinë e ujit kur bima hyn në fazën e sythave dhe lulëzimit. Gjatë ujitjes, duhet të përdorni një spërkatës për të ujitur të gjithë bimën për të shmangur thyerjen e sythave dhe sythave, veçanërisht për të lagur trungun para ujitjes.

Tham Khảo Thêm:  Hướng Dẫn Cách Trồng Đậu Cove Tại Nhà

d. Përmbajtja ushqyese

Rododendroni është një lule zbukuruese që është mjaft e ndjeshme ndaj plehrave inorganike, kështu që kur pema është nën 2 vjeç, nuk duhet ta përdorni këtë pleh. Në vend të kësaj, mund të shtoni plehra origjinale si pleh organik i lopës, vermikompost, pleh dhie, pleh për ëmbëlsira me vaj … çdo 2-3 muaj.

Në të njëjtën kohë, mund të përdorni plehra me gjethe organike në formën e gumëzhitjes së ujit, detit, powerfeed, vitaminës B1, proteinave të peshkut… fekondoni një herë në muaj.

Për pemët mbi 2 vjeç, tani që pema është rritur e shëndetshme dhe ka rezistencë të mirë, është koha që ju të përdorni plehra inorganike për bimët.

Pas Vitit të Ri, kur pema ka kaluar sezonin e lulëzimit dhe përgatitet të prodhojë gjethe dhe lastarë të rinj, duhet të shtoni plehra NPK me përmbajtje të lartë proteinash si 30-9-9, 20-20-15… zhvillimi i rizomës. gjë.

Vazhdoni të përzieni 100 g pleh për 2 litra ujë dhe ujisni rrënjët në mënyrë të barabartë. Plehëroni një herë në muaj, 2-3 herë kështu. Dhe mbani mend pas çdo fekondimi, duhet të mbani mend ta ujisni përsëri me ujë të pastër.

si-në-lule-bëj-quien

Sidomos kur përgatiteni për të hyrë në periudhën e lulëzimit, gjatë kësaj periudhe duhet të përdorni plehra me përmbajtje të lartë fosfori kaliumi si NPK 15-30-15, 6-30-30, 15-5-20… për të mbjellë shumë Lulëzimin, e madhe dhe e bukur.

Përzieni 3 lugë çaji për 10 litra ujë në mënyrë të barabartë për bimët, çdo 7-10 ditë derisa pema të tregojë shenja të sythit, më pas ndaloni.

Kushtojini vëmendje për të kapërcyer fenomenin e zverdhjes, plagës së gjetheve, kalbjes së gjetheve dhe parandalimin e zhveshjes masive për shkak të mungesës së hekurit, njëkohësisht bima rritet shpejt, stimulon lulëzimin e hershëm, bimë të bukura me lule të mëdha, ngjyra të forta.Nëse është e lehtë dhe e gjatë -që zgjat, duhet të përdorni pleh gjethor të plotësuar me hekur Amino Fe (Amino Quelant Fe) të spërkatur periodikisht çdo 7 ditë/herë para lulëzimit 1 muaj.

e. Krasitja

Koha e duhur që ju të kryeni krasitjen dhe formësimin e pemës ndahet në 2 faza: faza e rritjes, faza e fjetur.

Në fazën e rritjes, ju vazhdoni të shtypni majën, të përkulni degët dhe t’i jepni formë pemës për të ndihmuar në rritjen e vlerës së pemës.

si-në-lule-bëj-quien

Përveç kësaj, ju gjithashtu duhet të krasitni menjëherë gjethet dhe degët e zverdhura për të shmangur përhapjen në degë të shëndetshme. Nëse dëshironi që rododendroni të lulëzojë herët, ekziston një këshillë që duhet të rrisni kujdesin në mënyrë që degët e reja të rriten shpejt, kur filizat e rinj fillojnë të mbijnë, zvogëloni sasinë e ujitjes, ulni temperaturën dhe mbani gjithmonë tokën me lagështi. .

Azaleat kanë një kohë shumë të gjatë lulëzimi, sythat e luleve lulëzojnë në mënyrë alternative deri në 2 muaj. Pasi lulet të bien pothuajse të gjitha, ju duhet të krasitni lulet, gjethet dhe degët e mbetura që rritja e re të vazhdojë të rritet.

f. Dëmtuesit dhe sëmundjet

Sëmundja e kalbjes së rrënjëve

Sëmundja shkaktohet nga kërpudhat Fusarium, duke shkaktuar dëme në rrënjët dhe qafën e rrënjës ngjitur me tokën. Në qafën e rrënjës është e vogël në fillim kafe, pastaj merr ngjyrë kafe të zezë dhe përhapet rreth lëvores së qafës së rrënjës, lëvorja është e thatë, e plasaritur dhe e qëruar për të lënë drurin brenda.

Bimët e reja të infektuara tregojnë rritje të dobët, gjethet zverdhen dhe gradualisht bien, pemët e reja mund të vdesin plotësisht. Bimët e sëmura bien lehtë sepse rrënjët janë dëmtuar, nëse nuk trajtohen në kohë, do të përhapen në të gjithë kopshtin.

Tham Khảo Thêm:  Hướng Dẫn Cách Gieo Trồng Củ Cải Đỏ Tại Nhà

Për të zgjidhur këtë situatë, gjëja e parë që duhet të bëni është të ndryshoni dheun dhe të ndryshoni tenxheren. Në të njëjtën kohë, rekomandohet përdorimi i fungicideve për të spërkatur bimë të tilla si Antracol, Ridomil Gold, Daconil, Coc85 …

si-në-lule-bëj-quien

Sëmundja e njollave kafe

Në gjethe shfaqen shpesh disa njolla të vogla që mund të jenë të zeza, kafe, vjollcë … ose të kenë ngjyra të ndryshme. Forma dhe madhësia e njollave të gjetheve nuk janë të njëjta. Tehët e gjetheve shpesh përkulen, thahen ose bien. Kjo bën që bima të mos fotosintezohet dhe të vdesë shumë lehtë.

Shkaku kryesor i kësaj sëmundjeje shkaktohet edhe nga kërpudhat, ndaj duhet të përdorni fungicide si më sipër dhe të krasitni rregullisht gjethet, ujisni dhe fekondoni siç duhet për të rritur rezistencën ndaj baktereve dhe viruseve.dëmtuesve të dëmshëm.

Vemjet jeshile, kërpudhat e bimëve, merimangat, thripat…

Këto janë insekte që specializohen në shkatërrimin e bimëve, duke i bërë gjethet të deformuara, duke humbur aftësinë për të fotosintezuar. Prandaj Kur i shihni të shfaqen, duhet të përdorni menjëherë hudhrën, vajin mineral Neem Chito, Bio – B, SK Enspray 99 EC… spërkatni në mënyrë të barabartë.

4. Si të zgjidhni një tenxhere të përshtatshme rododendron për të dekoruar shtëpinë tuaj

Ju mund të porosisni rododendronë në dyqanet online bonsai. Sidoqoftë, është e nevojshme të blini në dyqane me reputacion për të shmangur blerjen e bimëve të rreme dhe pa jetë.

Por është më mirë nëse keni kohë, duhet të shkoni direkt në dyqan për të parë që të jeni në gjendje të zgjidhni pemën që ju pëlqen. Kur shikoni, duhet të zgjidhni rododendronë me kërcell të fortë, gjethe jeshile të harlisur, gjethe të errëta, të trasha, të forta.

si-në-lule-bëj-quien

Sidomos rrënjët dhe rrënjët janë të harlisur, a janë ngjitur në tokë apo nuk janë të kalbura. Vetëm atëherë bimët e reja do të kenë aftësinë të rriten dhe të zhvillohen mirë, me pak dëmtues dhe sëmundje.

Përveç kësaj, në varësi të preferencave dhe vendosjes tuaj, ju mund të zgjidhni varietetin e duhur të rododendronit për t’u shfaqur në hapësirën tuaj më të përshtatshme, mbresëlënëse dhe të bukur. Kur zgjidhni një pemë për t’u shfaqur në një tavolinë ose në një hapësirë ​​të vogël, zgjidhni një pemë me lartësi të ulët 0,1 – 0,5 m. Për hapësira të hapura si holli, salla mund të vendosë azaleas në vazo të mëdha me lartësi 1-1,5 m.

Aktualisht, ka shumë lloje të ndryshme të azaleas në treg. Megjithatë, Shumëllojshmëria më e njohur belge azalea. Kjo shumëllojshmëri ka pemë të vogla, lule të mëdha, prodhon shumë lule dhe është veçanërisht rezistente ndaj klimës në Vietnam.

Shiko me shume: Sekretet e rritjes dhe kujdesit për aguliçe për fillestarët

Shiko me shume: 2 mënyrat më të thjeshta për të rritur bimë merimangash që duhet të provoni

Shiko me shume: Sekreti për të pasur një tenxhere vezulluese me peshk të kuq – e keni provuar?

Me informacionin e ndarë më lart, Urban Agriculture shpreson të sjellë shumë përfitime për mbjelljen tuaj të pemëve. Uroj që të zgjidhni me sukses dhe të kujdeseni për një tenxhere rododendron të lulëzuar për ditët e para të vitit të ri. Faleminderit dhe shihemi në postimin e radhës.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Ý nghĩa, công dụng, cách trồng và chăm sóc . Đừng quên truy cập
Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy