Trồng và chăm sóc cải xoong trong thùng xốp vào mùa dịch

Dëshironi të largoni nxehtësinë e verës dhe të siguroni ende shëndetin e gjithë familjes suaj? Fërkimi i një tasi me supë me lakërishtë me një aromë të ëmbël dhe të veçantë të bërë nga përbërësit e disponueshëm në shtëpi do t’ju ndihmojë të mendoni më pak!

Nëse jeni akoma duke pyetur veten, le të pyesim Bujqësia e qytetit Mësoni teknikën e rritjes së lakërishtës në një enë stiropor në shtëpi për të parë nëse duhet ta rritni atë në shtëpi!

së pari. Disa veçori të lakërishtës

Ujëra, e njohur edhe si lakërishtë, ka emrin shkencor Nasturtium officinale. Kjo është një bimë ujore ose gjysmë ujore, me origjinë nga Evropa në Azinë Qendrore dhe është një nga perimet e ngrënshme të përdorura nga njerëzit për një kohë të gjatë.

Ju mund të mos e dini se kjo perime është pjesë e familjes Brassicaceae, por nga pikëpamja botanike lidhet me fenugreek dhe mustardën, sepse ato kanë një shije pak të athët.

cach-in-va-cham-soc-tai-tai

Duke jetuar vazhdimisht në kushte të lagështa ose ujore, lakërishta ka një kërcell mjaft të rrumbullakët, krokant, të shijshëm dhe gjethe komplekse të gjelbra me pupla që duken shumë tërheqëse. Kur perimet të jenë të vjetra, ato do të prodhojnë lule të vogla të bukura që rriten në grupe, të bardha ose pak të përziera me pak jeshile të hapur.

2. Përdorimi i veçantë i lakërishtës

Ju mund të mos e dini se përveç ujit dhe fibrave, të cilat janë karakteristika të qenësishme të perimeve jeshile, lakërishta përmban edhe shumë vitamina si vitaminat A, B1, B2, C… dhe minerale të tjera si proteina, yndyra, glukozë. , kalcium, magnez…

Prandaj, përveç aftësisë për të siguruar lëndët ushqyese të nevojshme për organizmin, kjo perime ka edhe aftësinë për të trajtuar shumë njerëz.

cach-in-va-cham-soc-tai-tai

Një nga përdorimet e veçanta që sjell kjo perime është aftësia e saj për të kufizuar pushtimin e sëmundjes së keqe të quajtur kancer. Sepse sipas hulumtimeve, lakërishta përmban glukozinolate që kanë aftësinë të aktivizojnë izotiocianatet, të mbrojnë qelizat e shëndetshme dhe të neutralizojnë në mënyrë efektive kancerogjenët.

Prandaj, shtimi i lakërishtës në menunë tuaj ditore mund t’ju ndihmojë të parandaloni kancerin e zorrës së trashë, prostatës, mushkërive dhe lëkurës.

Jo vetëm kaq, sipas disa studimeve, lakërishta është një nga perimet që përmban më shumë se 40 komponime bimore flavonoid. Ky është i njohur edhe si një antioksidant, i cili ndihmon trupin të luftojë dëmtimet qelizore të shkaktuara nga dëmtimi i radikaleve të lira, i cili çon në stresin oksidativ, një nga shkaqet e sëmundjeve kronike, si sëmundjet e zemrës dhe diabeti.

cach-in-va-cham-soc-tai-tai

Jo vetëm kaq, antioksidantët si beta karotina, zeaxanthin dhe lutein që gjenden në lakërishtë gjithashtu punojnë për të reduktuar presionin e lartë të gjakut, sëmundjet e zemrës si dhe zvogëlojnë rrezikun e goditjes në tru dhe sulmit në zemër.

3. Mënyra më e lehtë për të rritur lakërishtë nga farat për fillestarët

Lakërishtja mund të rritet me prerje, por me këtë metodë është e vështirë që perimet tuaja të jenë të lira nga dëmtuesit dhe sëmundjet dhe është e vështirë të gjeni prerje standarde. Prandaj Mbjellja e farave është një metodë jashtëzakonisht efektive për t’ju ndihmuar të keni një kopsht të shijshëm dhe të pastër me lakërishtë siç pritej.

a. Koha e duhur për të mbjellë lakërishtë

Duke qenë se është një perime që jeton në kushte të lagështa, gjëja e parë që duhet të keni parasysh gjatë mbjelljes është se duhet të zgjidhni kohën më të mirë për të mbjellë farat, që është në fillim të muajve të pranverës ose të vjeshtës.Kur shirat e parë të sezonit zbutin diellin e ashpër, moti nuk është shumë i ftohtë dhe jashtëzakonisht i ngrohtë. Në këtë mënyrë, farat e reja nuk do të vonojnë mbirjen, bima do të rritet keq dhe gjethet do të jenë shterpë.

Tham Khảo Thêm:  Bệnh héo úa và cách phòng trị đơn giản

b. Përgatitni farën

Në varësi të kushteve dhe preferencave, ju mund të zgjidhni varietetin e duhur të lakërishtës. Megjithatë, kur blini, duhet t’i kushtoni vëmendje të kontrolloni me kujdes informacionin, datën e skadencës, paketimin e paprekur dhe të zgjidhni shitës me reputacion të farave për të shmangur blerjen e farave të rreme dhe me cilësi të dobët.

cach-in-va-cham-soc-tai-tai

Pas blerjes për të rritur lagështinë që farat të mbijnë, duhet t’i njomni farat në ujë të ngrohtë (2 të vluar: 3 të ftohtë) për 2 – 5 orë. Në të njëjtën kohë, në këtë kohë, ju mund të merrni farat e dëmtuara dhe të rrafshuara dhe t’i hidhni ato, sepse ato kanë humbur aftësinë e tyre për të mbirë.

Në fund, farat e njomura lahen dhe më pas ngrohen me një peshqir të ngrohtë derisa farat të tregojnë shenja mbirjeje, pastaj mbillen menjëherë.

Mjete për fidanishte të farës që mund të përdorni Sfarm medium për rritjen e farës, substrate koko torfe, lëvore… Më pas vendosni median në tabaka plastike, tabaka të specializuara me shkumë për inkubatorin e farave, vendosni farat midis vrimave dhe më pas mbuloni ato lehtë me mediumin e fidanishtes.

Në fund vendoseni tabakanë e fidanishtes në një vend të freskët, ujisni rregullisht që farat të mbijnë shpejt.

c. Përgatitni mjetet dhe tokën

Për të kursyer para, mund të përdorni artikuj të disponueshëm në shtëpi që janë jashtëzakonisht të përshtatshëm për rritjen e bimëve si kuti stiropori, shishe të mëdha plastike ose kova… Megjithatë, nëse dëshironi që kopshti juaj të jetë më i gjallë, ekzistojnë Nëse keni estetikë të lartë , mund të zgjidhni të blini tabaka mbjellëse drejtkëndëshe.

cach-in-va-cham-soc-tai-tai

Një gjë që duhet të keni parasysh kur zgjidhni një kultivues për këtë perime është se duhet të zgjidhni një kultivues që nuk ka vrima kullimi. Meqenëse do të rritim bimë në një metodë gjysmë hidroponike, është jashtëzakonisht e rëndësishme të mos lejojmë që uji të ikë.

Në të njëjtën kohë, ju gjithashtu duhet të përgatisni tokën për perime. Lakërishtja nuk është e kujdesshme për tokën, për sa kohë që toka juaj është poroze, e pastër dhe plotëson mjaftueshëm lëndë ushqyese bazë për bimët.

Mund ta përzieni tokën sipas një formule të thjeshtë me një raport 3 tokë e pastër për të mbjellë pemë : 3 pleh organik ( vermikompost, bajgat e lopës, jakë pule, Pleh organik Bounce Back…): 2 lëvore : 2 substrate koko torfe.

Megjithatë, nëse jeni shumë i zënë, për të kursyer kohë dhe përpjekje, duhet të përdorni një burim toke organike të pasur me lëndë ushqyese që është përzier dhe trajtuar për të gjitha perimet. Tokë e pastër organike Sfarm e specializuar për perime me gjethe.

Pasi e keni përzier mirë dheun, i vendosni në një kuti me shkumë ose tepsi mbjelljeje. Vini re se nuk duhet të jetë shumë e mbushur, por duhet të jetë 15 cm poshtë grykës së fuçisë në mënyrë që të mos derdhet pas mbjelljes në mënyrë që të kujdesemi lehtësisht për të.

d. Mbjellja

Kur fidanishtja të jetë rritur në 2-3 gjethe të vërteta, kërcelli është mjaft i fortë, atëherë mbilleni në tokën e përgatitur.

cach-in-va-cham-soc-tai-tai

Para mbjelljes për të krijuar lagështinë e nevojshme për tokën, duhet të ujitni një shtresë uji dhe të gërmoni tokën në mënyrë të barabartë. Më pas transplantoni fidanët me një distancë prej 5 cm ndërmjet bimëve.

Tham Khảo Thêm:  Kinh Nghiệm Xem Cây Trái Chín

4. Kujdesuni për lakërishten me përpikëri deri në çdo detaj

a. Modaliteti i ujit

Pas transplantimit për të shmangur dehidratimin kur është ende i dobët, duhet të ujisni dy herë në ditë në mëngjes dhe pasdite me kanaçe ujitje me presion të ulët uji, kapacitet kompakt dhe të lehtë për t’u trajtuar. Shishe Koreane spërkatës 1.5 litër, Spërkatës Dudaco 1 litër, Spërkatës Dudaco 2 litra… që pema të mos shkulet ose thyhet.

Më pas, për shkak se është një perime gjysmë ujore, në mënyrë që bima të rritet mirë sipas karakteristikave të specieve, kur bima të jetë 4-5 ditë ka filluar të ngjitet në tokë, pastaj vazhdoni me ujitje. një shtresë uji për të mbuluar sipërfaqen e tabakasë së mbjelljes, rreth 2-3 cm nga rrënja.

cach-in-va-cham-soc-tai-tai

Normalisht mund t’i shtoni ujë bimës në mënyrë periodike çdo 2-3 ditë. Megjithatë, mënyra më e mirë është që ju duhet të vëzhgoni densitetin e ujit në rezervuar për të shtuar sa më shumë që të jetë e mundur.

b. Regjim i arsyeshëm i plehrave

Pas mbjelljes rreth 12-15 ditë, perimet kanë filluar të gjethet, edhe rrënjët janë relativisht të qëndrueshme. Më pas mund të përdorni vermikompost e kombinuar me plehra gjethore organike si p.sh pleh proteinash peshku, alga deti, kek me vaj me bazë uji

Pas aplikimit për herë të parë nga 10 deri në 15 ditë, kjo është koha kur tenxherja rritet shumë fort, kështu që mund të përdorni një nga mënyrat e mëposhtme për të plotësuar lëndët ushqyese për bimën çdo 2 javë.

NPK 20-20-15: Përdorni 4 lugë çaji për 1 litër ujë dhe ujisni perimet në mënyrë të barabartë.

DAP: Përdorni 4 lugë çaji për 1 litër ujë dhe ujisni perimet në mënyrë të barabartë.

Shënim: Pas plehërimit, uji duhet të ujitet sërish me ujë të pastër për të siguruar që bima të mos djegë gjethet. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme të vëzhgoni rritjen dhe ngjyrën e gjetheve që mund të përcaktojnë numrin e herëve të aplikimit të plehrave dhe të rregullojnë dozën e plehut në përputhje me rrethanat.

cach-in-va-cham-soc-tai-tai

Nëse nuk keni shumë kohë të lirë dhe mendoni se plehërimi i mësipërm është shumë i ndërlikuar, mund t’i zëvendësoni plotësisht plehrat e mësipërm duke shtuar solucione hidroponike të tretura me ujë dhe më pas bimët përdorin si më poshtë:

Hidroponika: 15ml tretësirë ​​hidroponike dhe hidroponike për 1 litër ujë të pastër.

c. Dëmtuesit dhe sëmundjet e lakërishtës

Sëmundja e njollave në gjethe

Sëmundja zakonisht prek gjethet, veçanërisht në gjethet e vjetra, në fillim ato shfaqen me njolla të vogla gjethesh që mund të jenë të zeza, kafe, vjollcë… Forma dhe madhësia e njollave të gjetheve nuk janë të njëjta. Tehët e gjetheve shpesh përkulen, thahen ose bien. Kjo bën që bima të mos fotosintezohet dhe të vdesë shumë lehtë.

Tham Khảo Thêm:  Ý nghĩa phong thủy, cách trồng và chăm sóc cây đa búp đỏ

Shkaku kryesor i kësaj sëmundjeje shkaktohet nga një kërpudhat, kështu që për të zgjidhur problemin e krasitjes së rregullt të gjetheve, ujitjes dhe plehërimit të duhur për të rritur rezistencën. Në të njëjtën kohë rekomandohet përdorimi i fungicideve për spërkatje të bimëve si p.sh Antrakol, Ridomil Gold, Coc85

Sëmundja e vyshkjes së gjelbër

Veshja e gjelbër është një sëmundje shumë e vështirë për t’u trajtuar pasi bima është e infektuar. Përdorimi i pesticideve funksionon vetëm për të ndaluar përhapjen e sëmundjes, jo për të rivendosur bimët e shëndetshme.

Kjo sëmundje shkaktohet nga bakteri Pseudomonas solanacearum Smith. Shenja e sëmundjes është kur bie diell, bima është vyshkur por e freskët gjatë natës.

cach-in-va-cham-soc-tai-tai

Në fazën e mëvonshme, gjethet janë jeshile të zbehtë, disa degë fillimisht vyshken dhe më pas i gjithë grumbulli thahet. Sidomos kur pema është e sëmurë, rrënjët do të jenë kalb të zi. Prandaj, mund të përdorni barna anti-bakteriale si p.sh Physan 20SL, antiseptik… e kombinuar me pastrimin e zonës së mbjelljes.

Krimbi i mëndafshit, krimbi jeshil, krimbi i gjithëngrënësit

Dëmtuesit kryesorë të lakërishtës janë krimbat e gjetheve. Kur i shihni që shfaqen në kopshtin tuaj të perimeve, mund t’i kapni drejtpërdrejt me duar ose nëse janë shumë për t’u kontrolluar, mund t’i përdorni përkthimi i hudhrës, Neem Chito, SK Enspray 99 EC vaj mineral, Bio – BUG, Rrezatimi

5. Korrja

Lakër 30-35 ditë pas transplantimit, ju mund të korrni grumbullin e parë. Mënyra më e shpejtë për të korrur është të përdorni një thikë për të prerë 5 cm nga baza, në mënyrë që pema të mund të degëzohet më shumë herën tjetër.

Pastaj çdo 20-25 ditë, ju mund të korrni lakërishtë një herë duke krasitur, degët e gjata priten fillimisht, shkurtohen më vonë.

cach-in-va-cham-soc-tai-tai

Pasi të keni mbledhur rreth 3-4 litra, duhet të përdorni një thikë ose gërshërë për t’i prerë një herë afër rrënjës dhe për t’i plehëruar. Duke bërë këtë, pema do të rritet në majat e reja dhe më të shëndetshme.

Në veçanti, mos harroni të izoloni për të paktën 10 ditë pas plehërimit ose spërkatjes dhe duhet të vazhdoni të kujdeseni për bimën në mënyrë që bima të mund të përballojë perimet në ditët në vijim!

6. Disa pjata të shijshme nga lakërishtë

Lakërishtë e thjeshtë e skuqur me hudhër

cach-in-va-cham-soc-tai-tai

Supë me lakërishtë për tu ftohur

cach-in-va-cham-soc-tai-tai

Sallatë tërheqëse viçi me lakërishtë

cach-in-va-cham-soc-tai-tai

Shiko me shume: Sekreti për rritjen dhe korrjen e lakrës së bebeve në vetëm 10 ditë

Shiko me shume: Sekreti i rritjes së bok choy në shtëpi është shumë i lehtë për fillestarët

Shiko me shume: Zbuloni se si të rritet spinaq rezistent ndaj nxehtësisë në shtëpi super shpejt

Të thjeshta, të lehta për t’u rritur dhe veçanërisht pa shpenzuar shumë kohë dhe përpjekje janë pikat që sjell rritja e lakërishtës në shtëpi, apo jo? Pra, çfarë prisni pa mbjellë një tenxhere me lakërishtë, në mënyrë që familja juaj të shijojë menjëherë një tas me supë të freskët verore!


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Trồng và chăm sóc cải xoong trong thùng xốp vào mùa dịch . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy