Trồng rau ngót trong thùng xốp tại nhà siêu đơn giản

Si mund ta largojmë vapën e kësaj vere pa përdorur akullin – armikun e përjetshëm të dhimbjes së fytit? Fërkimi i një tasi supë ose një gote me ujë spinaq me shije të ëmbël, një aromë e veçantë e bërë nga materialet e disponueshme në shtëpi do t’ju ndihmojë të mendoni më pak!

Nëse jeni akoma duke pyetur veten, le të pyesim Bujqësia e qytetit Mësoni teknikën e rritjes së spinaqit me ujë në një kuti shkumë në shtëpi për të parë nëse duhet ta rritni atë pikërisht në shtëpinë tuaj!

1. Karakteristikat e perimeve të nxehta

Spinaqi, i njohur edhe si melekuqe, melekuqe etj., ka emrin anglez Katuk, emri shkencor është Sauropus androgynus, rritet i egër në Azinë tropikale por në të njëjtën kohë rritet zakonisht edhe si perime. hani gjethe në disa vende, veçanërisht Vietnami.

si-në-perime-ngot-tai-nha

Kjo perime është një shkurre, mund të jetë deri në 2 m e lartë, kërcelli merr ngjyrë kafe kur plaket. Gjethet janë ovale, të holla, jeshile të errët, ndonjëherë duken të bardha pluhur. Kur hahen, duhet të zgjidhni gjethet e reja, vetëm atëherë mund të shijoni plotësisht shijen e ëmbël dhe aromën karakteristike të perimeve.

Jo vetëm kaq, spinaqi gjithashtu mund të prodhojë fruta dhe perime të vogla, të bukura dhe në formë feneri si një tufë zorrësh, por ka ngjyrën e bardhë qumështore të familjes së patëllxhanëve. Edhe pse duket kaq e lehtë për t’u parë, perimet janë vetëm për t’u parë ose shumuar, por ato nuk janë të ngrënshme.

si-në-perime-ngot-tai-nha

2. A i dini efektet e mrekullueshme të spinaqit të ujit?

Sipas shkencëtarëve, ai përmban shumë proteina, vitamina dhe minerale si kalcium, hekur, vitaminë A, vitaminë B, vitaminë C…

Duke mos u ndalur këtu, sipas mjekësisë orientale, Spinaqi është gjithashtu i freskët, i ëmbël dhe jo toksik. Prandaj, kjo perime mund të përdoret edhe si një ushqim jashtëzakonisht ushqyes dhe mund të ketë shumë efekte terapeutike.

Një nga arsyet që njerëzit shpesh e shohin spinaqin si menu në pasditet e nxehta të verës është sepse Spinaqi përdoret shumë në ftohjen, uljen e temperaturës dhe trajtimin e kollës së shkaktuar nga nxehtësia e tepërt. Ju mund të përfitoni nga lëndët ushqyese që gjenden në raven duke gatuar supë ose duke shtrydhur lëngun.

Jo vetëm kaq, me një përmbajtje jashtëzakonisht të madhe fibrash deri në 2.5 g, katuk është një ushqim që premton të sjellë efekte të shkëlqyera për ata që vuajnë nga kapsllëku për një kohë të gjatë.

Fibra jo vetëm që ndihmon në funksionimin efektiv të sistemit tretës, të mirë për zorrët, por është gjithashtu një ushqim i dobishëm dhe i sigurt për të ndihmuar gratë të humbin shpejt peshën dhe të rifitojnë formën e tyre të ëndrrave.

si-në-perime-ngot-tai-nha

Edhe pse gjethet Spinaqi nuk rekomandohet për gratë shtatzëna për shkak të disa efekteve anësore, por për gratë pas lindjes, ky është një ilaç i mrekullueshëm që ndihmon në pastrimin e rrjedhës së qumështit të një nëne të re. Prandaj, gratë pas lindjes duhet të përdorin spinaqin me ujë për të plotësuar yin dhe për të lindur lëngje të reja në mënyrë shumë efektive.

Tham Khảo Thêm:  Dụng cụ thủy canh - Nơi bán dụng cụ thủy canh tốt nhất

Përveç përdorimeve të mësipërme, spinaqi ka edhe aftësinë për të zbukuruar lëkurën, për të trajtuar melazmën, për të mbështetur fiziologjinë mashkullore, për të trajtuar skuqjen e fruthit, kollën, pneumoninë, infeksionin urinar, detoksifikimin… jashtëzakonisht efektiv.

3. Teknika e rritjes së lakërishtës në stiropor mund të bëhet nga kushdo

a. Me kohë të pjesshme

Spinaqi mund të rritet gjatë gjithë vitit, por që bima të rritet dhe të zhvillohet në mënyrë gjithëpërfshirëse, është mirë që të mbillet në të korrat e pranverës nga shkurti në prill dhe në të korrat e vjeshtës nga gushti në shtator.kur moti është i ngrohtë, jo shumë me diell i përzier me shi të dobët.

b. Përgatitni tokën

Edhe pse është një bimë e egër dhe nuk është marramendëse kur bëhet fjalë për mbjelljen e tokës, në mënyrë që raven të rritet mirë, toka juaj duhet të plotësojë kriteret për të qenë e pastër, relativisht poroze dhe e pasur me lëndë ushqyese. Ushqyesit më bazë dhe veçanërisht aftësia për të mbajtur ujë dhe kullim të mirë.

Kështu që ju mund të përzieni tokën sipas formulës 3 tokë e pastër : 3 plehra organike (vermikompost, bajgat e lopës, jakë pule… i përpunuar): 2 lëvore : 2 substrate koko torfe.

Pas përzierjes së mediumit të rritjes mundeni shtoni më shumë përgatitje Kërpudhat Trikoderma për të rritur mikroorganizmat e dobishëm në tokë, Ndaloni disa sëmundje kërpudhore dhe nxisni rritjen e shëndetshme të bimëve.

si-në-perime-ngot-tai-nha

Sidoqoftë, për të kursyer kohë, përpjekje dhe për të mos menduar për zgjedhjen e një pleh ose mediumi të ri që është i përshtatshëm për bimët tuaja, mund të përdorni Tokë e pastër organike Sfarm e specializuar për perime me gjethe.

Kjo është toka që përzihet nga materiale organike thelbësore për bimët dhe i nënshtrohet një procesi inkubimi mikrobik për të ndihmuar në stimulimin e zhvillimit të gjithanshëm të mikroorganizmave dhe minimizimin e patogjenëve të dëmshëm. Gjithashtu i përshtatshëm për njerëzit e zënë.

Në të njëjtën kohë, për shkak se rrënjët janë relativisht të thella dhe lartësia e bimës është gjithashtu e jashtëzakonshme, duhet të përgatisni një kuti stiropor ose një tenxhere të madhe me një diametër të madh tenxhere si p.sh. Vazot Aquaponics specializohen në rritjen e perimeve, zhardhokëve dhe frutave… Megjithatë, ajo duhet të jetë një tenxhere me një vrimë në mënyrë që pema të kullojë mirë për të shmangur mbytjen.

Pasi të keni përgatitur mjetet, vazhdoni të vendosni të gjithë dheun e përgatitur në tenxhere në tenxhere duke u kujdesur që të mos mbushet tej mase në mënyrë që gjatë mbjelljes toka të mos derdhet dhe gjithashtu kujdesemi lehtësisht për të.më shumë ketri.

c. Përgatitni farën

Spinaqi mund të rritet si me mbjellje direkte ashtu edhe me prerje. Megjithatë, mbjellja direkte e farës kërkon pak kohë dhe punë intensive, sepse fidanet janë gjithashtu shumë të lehta për t’u gjetur, kështu që kjo është metoda më e njohur.

Ju mund të përdorni degëza të blera nga tregu ose të prera direkt nga cungët e pjekur. Kushtojini vëmendje kur duke prerë prerjet duhet të zgjidhni degë që nuk janë as shumë të vjetra e as shumë të reja, nëse kanë rrënjë, aq më mirësidomos pa dëmtues dhe me gjatësi rreth 10-15 cm, ka rreth 5 – 6 nyje gjethesh dhe duhen prerë për të hequr gjethet.

Tham Khảo Thêm:  ĐẤT SẠCH POTTING MIX NAMIX CÓ THẬT SỰ TỐT KHÔNG?

si-në-perime-ngot-tai-nha

Përveç kësaj, Për të stimuluar lastarët të zënë rrënjë shpejt dhe në mënyrë të barabartë, mund të shtoni një tretësirë ​​stimuluese rrënjëzuese për t’u zhytur për 15 minuta si. N3M, Rrënjët 2, Bimix Super Root

d. Le të fillojmë mbjelljen që tani

Përpara mbjelljes, duhet të gërmoni tokën tërësisht për ta bërë tokën poroze, më pas vendoseni në një shtresë uji për të krijuar lagështinë e duhur, pastaj vazhdoni në hapin tjetër. Futni copat në tokë me një pjerrësi prej rreth 45° dhe distancë midis bimëve dhe pemëve, rreshtat 15 – 20 cm larg njëri-tjetrit.

Pas prerjes, duhet të vazhdoni të mbuloni trungun me kashtë, torfe koko, lëvore … Ose përdorni një rrjetë mbrojtëse për të mbuluar prerjet për të mbajtur lagështinë e duhur, për të rikuperuar shpejt, mbirje.

si-në-perime-ngot-tai-nha

4. Kujdesuni për bok choy jeshile gjatë gjithë vitit

a. Drita

Spinaqi pëlqen dritën e moderuar, kështu që kur rritet duhet të zgjidhni një vend me shumë dritëpor jo shumë e ashpër që bima të fotosintezohet, të gjelbërohet, të mos ngecë, të ngecë.

b. Regjimi i përshtatshëm i ujitjes

Mund të thuhet se uji luan një rol të madh në rritjen e bimëve, kështu që në mënyrë që bimët të rriten jeshile, një regjim i përshtatshëm ujor është vërtet i nevojshëm.

Spinaqi është një bimë mjaft e lagësht, kështu që kur merrni për herë të parë kërcell për të rritur mbijetesën, për të shmangur dehidratimin kur jeni ende të dobët, duhet ta ujisni dy herë në ditë, mëngjes dhe pasdite, butësisht me dush ose spërkatës.

si-në-perime-ngot-tai-nha

Kur bima është rritur dhe fillon të rritet dhe zhvillohet e shëndetshme, mund ta ujitni një herë në ditë. Megjithatë, lotimi duhet të jetë vetëm me një dendësi të mjaftueshme për të krijuar lagështi për tokën dhe nuk duhet të ujitet shumë në mbrëmje kur bimët janë të ndjeshme ndaj sulmit mykotik.

c. Sasia e duhur e plehut

Pas rreth 10-15 ditësh nga prerjet, perimet kanë filluar të nxjerrin gjethe dhe rrënjët janë gjithashtu relativisht të qëndrueshme. Në atë kohë, ju mund të shtoni plehra organike të përpunuara për të rritur bimët për një kohë të gjatë si bajgat e lopëspleh pule japoneze, vermikompost

Pas aplikimit të parë nga 25 deri në 30 ditë, spinaqi i ujit hyn në një periudhë rritjeje shumë të fortëdegezim te shpejte keshtu qe mund te perdorni plehra si p.sh.

NPK 20-20-15: Përdorni 4 lugë çaji për 1 litër ujë dhe ujisni perimet në mënyrë të barabartë.

NPK Minro 30-9-9: Përdorni 2 lugë çaji për 1 litër ujë dhe ujisni perimet në mënyrë të barabartë.

DAP: Përdorni 4 lugë çaji për 1 litër ujë dhe ujisni perimet në mënyrë të barabartë.

si-në-perime-ngot-tai-nha

Shënim: Pas plehërimit, uji duhet të ujitet sërish me ujë të pastër për të siguruar që bima të mos djegë gjethet. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme të vëzhgoni rritjen dhe ngjyrën e gjetheve që mund të përcaktojnë numrin e herëve të aplikimit të plehrave dhe të rregullojnë dozën e plehut në përputhje me rrethanat.

d. Tëharrje, krasitje të pemëve

Barërat e këqija dhe rrënjosjet duhet të pastrohen rregullisht dhe të rrënjosen në mënyrë që bima të mund të lulëzojë, veçanërisht në procesin e plehërimit në mënyrë që bari të mos konkurrojë për të thithur të gjithë lëndët ushqyese të bimës.

Tham Khảo Thêm:  Kỹ thuật chăm sóc lan Hoàng lan thảo đúng cách

Në të njëjtën kohë, për të ndihmuar pemën të mbijë shumë sytha, të rrisë produktivitetin, duhet të krasitni rregullisht degët e vjetra, dëmtuesit dhe sëmundjet, dhe pas çdo viti të korrjes, duhet të përdorni një thikë ose gërshërë për të prerë afër bazës. 15 cm nga toka, prerjet pas prerjeve të vjetra 7-10 cm.

e. Dëmtuesit dhe sëmundjet

Sëmundja e mykut pluhur

Myku pluhur shkaktohet nga kërpudhat Erysiphe cichoarcearum, kur myku pluhur shfaqet në gjethe dhe rrjedh në të gjelbër të verdhë, dhe gradualisht e gjithë tehu i gjethes mbulohet me një shtresë të trashë kërpudhash të bardhë pluhur në të dy anët e gjethes. Nëse sëmundja shkakton dëme të rënda, gjethet do të zverdhen, thahen dhe bien lehtësisht.

Për të parandaluar këtë sëmundje, mund të përdorni fungicide për të spërkatur bimë si p.sh Antrakol, Ridomil Gold, Dakonil, Coc85, Anvil, Alieta

si-në-perime-ngot-tai-nha

Insektet e dëmshme

Ju mund të mos e dini se insektet vektore që përhapin virusin që çojnë në sëmundjen e kaçurrelave të gjetheve përfshijnë aphids, thrips ose myk pluhur.

Prandaj, kur shihni shenja të kaçurrelave të gjetheve në shtëpinë tuaj, ose insekte të tilla si thrips, kërpudha jeshile, merimangat e kuqe, rrotullat e gjetheve, krimbat e gjelbër etj., duhet t’i përdorni ato. përkthimi i hudhrës, Neem Chito, SK Enspray 99 EC vaj mineral, Bio – BUG, Rrezatimi… llak për bimët.

Në të njëjtën kohë, ju duhet të krasitni rregullisht degët e sëmura, të pastroni rregullisht zonën e mbjelljes dhe përreth, në mënyrë që bimët të jenë më pak të ndjeshme ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve.

si-në-perime-ngot-tai-nha

5. Korrja e duhur e spinaqit

Kaleja ka një periudhë korrjeje relativisht të gjatë prej 2-3 vjetësh, por me kujdes të mjaftueshëm, pas 50-55 ditësh mbjellje, mund të korrni një tufë perimesh të ëmbla dhe aromatike!

Nuk duhet t’i këpusni gjethet sepse kjo do të dëmtojë pemën, duke e bërë të vështirë për pemën të bëjë degë të reja. Mënyra më e mirë për të korrur është të përdorni gërshërë për të prerë çdo degë të vogël gjetheje, ose për të prerë degë, kështu që çdo 2 javë ata do të prodhojnë një shtresë të re gjethesh perimesh.

si-në-perime-ngot-tai-nha

Duke mos u ndalur me kaq, mbjellja e një pjellë mund të korret gjatë gjithë vitit, kështu që pas përfundimit të vjeljes, duhet të vazhdoni të kujdeseni për bimën në mënyrë që bimët të përballojnë perimet në ditët në vijim!

Shiko me shume: Sekreti i rritjes së maruleve në shtëpi është jeshile gjatë gjithë vitit

Shiko me shume: Zbulimi i teknikës së rritjes së zarzavateve në një polisterol super të shpejtë

Shiko me shume: Si të rriten bimët e citronelës në shtëpi shpejt dhe të korrni

Rritja e spinaqit është shumë e thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë, apo jo? Pra, çfarë po prisni, le të fillojmë të mbjellim një tenxhere me spinaq me ujë në mënyrë që familja juaj të shijojë menjëherë një tas me supë të freskët verore! Agriculture City ju uron suksese dhe shihemi në artikujt e mëposhtëm.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Trồng rau ngót trong thùng xốp tại nhà siêu đơn giản . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy