Mách bạn bí quyết trồng bầu tại nhà sai “trĩu giàn”

T’ju tregojmë sekretin e rritjes së pagur në shtëpi është e gabuar

Pagur është një perime frutash e ëmbël dhe freskuese që është e përshtatshme për vaktet familjare në ditët e nxehta. Megjithatë, amvisat janë shumë të shqetësuara për sigurinë ushqimore kur blejnë pagur jashtë për përpunim.

Për të lehtësuar këtë shqetësim, sot Bujqësia e qytetit Unë do t’ju drejtoj Sekreti i rritjes së pagur në shtëpi E thjeshtë dhe e shëndetshme për të gjithë familjen.

si-në-pikante-bau-tai-nha

Emri shkencor i pagurit është Lagenaria siceraria, që i përket familjes së kungujve. Është një hardhi barishtore me fije të degëzuara, gjethe të mbuluara me qime të buta.

Ka lule njëseksuale të së njëjtës bimë, lule të mëdha me 5 petale të bardha. Lulet femërore kanë vezë të ulëta dhe shumë të zhvilluara dhe lulet mashkullore kanë kërcell shumë të gjatë. Fruti ka shumë forma të ndryshme në varësi të varietetit.

si-në-pikante-bau-tai-nha

Kunguj mund të japë fryte gjatë gjithë vitit, por koha më e mirë për të mbjellë pagur është nga tetori deri në janar të kalendarit hënor. Për shkak se klima në këtë kohë është relativisht e freskët, nëse moti është i thatë, paguri nuk do të japë shumë fryt.

2. Përdorimi i madh i pagurit që jo të gjithë e dinë?

Kungulli jo vetëm që përmban një sasi të madhe uji, por gjithashtu ofron shumë lëndë ushqyese, vitamina dhe minerale Ushqyes të tjerë thelbësorë për trupin si fibra, niseshte, kalcium, hekur, fosfor, magnez, kalium, zink, vitaminë C, vitamina B6, B1, B2, …

Pra, ngrënia e pagur ju ndihmon shumë për shëndetin tuaj.

a. Rimbushni ujin, pastroni shpejt nxehtësinë e trupit

Uji përbën 90% të këtij ushqimi, kështu që funksionon shpejt për të rihidratuar dhe ftohur trupin tuaj në ditët e nxehta, duke ndihmuar kështu sistemin e qarkullimit të gjakut të funksionojë më mirë dhe të detoksifikojë trupin.

b. Humbni peshë dhe zbukuroni lëkurën në mënyrë të sigurt dhe efektive

Në pagur përmban shumë pak kalori, të pasura me fibra, vitamina dhe minerale esenciale. Pra, vetëm një pjatë me pagur të zier ose një filxhan çaj me pagur në një pasdite të nxehtë vere do t’ju japë një lëkurë të bukur rrezatuese dhe një figurë të hollë.

si-në-pikante-bau-tai-nha

Përveç përdorimeve të mësipërme, paguri ka gjithashtu aftësinë të ngadalësojë procesin e plakjes së flokëve, të parandalojë infeksionet e traktit urinar, të reduktojë stresin, …

Ka kaq shumë përdorime, por mënyra se si të rriten kunguj është jashtëzakonisht e thjeshtë. Dhe këtu janë të gjitha mënyrat për të rritur kunguj në shtëpi që çdokush mund të bëjë.

Tham Khảo Thêm:  Ý tưởng trồng cây trong nhà áp tường cực đẹp

3. Udhëzimet se si të rriten kunguj në shtëpi janë jashtëzakonisht të thjeshta që çdokush mund t’i bëjë

a. Përgatitni farat

Ky është një operacion i thjeshtë por jashtëzakonisht i rëndësishëm, fara është shpirti për të krijuar një pagur jeshil të mirë dhe të ngarkuar me fruta.

Sot në treg ka shumë lloje të kungujve si ja kaloni?, të zgjedhur, pagur e gjelbër, pagur pagur, bimët zbukurueseMegjithatë, në varësi të qëllimit dhe preferencave, mund të gjeni llojin e duhur të farës së pagur.

si-në-pikante-bau-tai-nha

Por është më mirë të zgjidhni një dyqan me reputacion për të blerë për të rritur mbirjen e farës si dhe për të shmangur blerjen e varietetit të gabuar ose farave të skaduara që nuk janë në gjendje të mbijnë.

b. Përgatitja e tokës për mbjellje

Ju mund të përdorni tokë e pastër shtesë lëvore orizi, Koko torfe, tallash,… plehra organike (bajgat e lopës, vermikompost, jashtëqitjen e pulës,…) sipas raportit Tokë: Lëvozhgë orizi, torfe koko… ¼ Plehra organike.

Pas përzierjes së mediumit të rritjes, mund të shtoni inokulues Kërpudhat Tricoderma për të rritur mikroflora të dobishme në tokëduke kufizuar disa sëmundje kërpudhore, duke ndihmuar bimët të rriten të shëndetshme.

Në rast se jeni shumë i zënë, për të kursyer kohë dhe përpjekje duhet të zgjidhni të blini një çantë tokë e pastër organike e specializuar në perime dhe fruta Sfram është përzier plotësisht me lëndë ushqyese thelbësore.

Nëse shtëpia juaj në rrugë është e kufizuar në sipërfaqe toke, mund të rritni bimë vetëm në zonën e tarracës, atëherë mund të zgjidhni të rriteni në një enë shkumë me vrima kullimi, një tabaka mbjellëse e thjeshtë, plotësisht funksionale e para-blerë ose Hydroponics është gjithashtu shumë. efektive.

c. Filloni të mbillni fara

Thithni farat në ujë të ngrohtë (2 të valë: 3 të ftohtë)sepse farat e pagurit janë mjaft të forta dhe kanë një lëvozhgë të trashë, ju Zhyteni për 4-6 orë, më pas nxirreni, lani dhe inkuboni në një peshqir të lagur për 12 orë. Ju lutem. Mbajeni gjithmonë peshqirin me lagështi, kur farat tregojnë shenja mbirjeje, ato duhet të mbillen menjëherë.

Metoda 1: Mbillni direkt në tokë

Gërmoni tokën derisa të bëhet poroze dhe më pas përdorni gishtin për të bërë një vrimë 2 cm – 3 cm të thellë. Mbillni farat në vrimë me majën e rrënjës përballë tokës me hapësira pemësh 50 cm, rreshtat 50 cm larg njëri-tjetrit. Më pas mbulojeni me një shtresë të hollë dheu. Ujitni butësisht për të mbajtur farat me lagështi për mbirje.

Mund të mbulohet me kashtë, Koko torfe bukur lëvore orizi në mënyrë që toka të jetë e ajrosur, rrisni shkallën e mbirjes së bimëve.

Metoda 2: Mbillni farat në një tenxhere të butë plastike (çantë / bimë në vazo)

Mjete për fidanishte të farës që mund të përdorni substrate koko torfe, lëvore, Nënshtresa me myshk… Pastaj ju vendosni median në enë plastike të buta Inkuboni farat e përgatitura, vendosni farat midis vrimave dhe më pas mbulojini lehtë me një medium fidanishte.

si-në-pikante-bau-tai-nha

Në fund e ujitni për ta mbajtur të lagësht dhe më pas e vendosni në një vend të freskët, larg rrezeve të diellit direkte.

Metoda 3: Mbjellja e farave në fishekë coir

Për lehtësi, shpejtësi dhe shkallë më të lartë të mbirjes, mund të përdorni gjiri kie bukur tableta me fibra kokosi Zhyteni në ujë për rreth 2 minuta dhe më pas mbillni farat, nga 1-2 fara secila. Duhet pasur kujdes që farat të mbahen me lagështi në mënyrë që farat të mbijnë shpejt.

Tham Khảo Thêm:  Cách trồng và chăm sóc lan căn diệp

si-në-pikante-bau-tai-nha

Kur bima ka 3 – 4 gjethe të vërteta, kërcelli është mjaft i fortë, mbillet në tokën e përgatitur.

Kujdes: Hijezimi me rrjeta duhet të kryhet nëse moti është shumë i nxehtë në mënyrë që bimët të mos humbasin ujë pas mbjelljes.

3. Si të kujdesemi për pagurt e rritur në shtëpi

a. Spërkatës

Lotim dy herë në ditë, mëngjes dhe pasdite. Ju mund të ujisni me dush ose, nëse kushtet lejojnë, mund të përdorni një sistem ujitjeje me pika për të kursyer ujë dhe për të kursyer kohë.

b. Plehërimi

Hera e parë: Pas mbjelljes 10-15 ditë, kur bima ka 2-3 gjethe të vërteta duhet të shtoni më shumë sasi pleh organik për bimë si bajga e lopës, jashtëqitjen e pulës, vermikompost

Ose mund të përdorni edhe plehra inorganike me përmbajtje të lartë azoti sepse kjo është periudha e rritjes së fortë vegjetative.

NPK 20-20-15: Përdorni 100g për 1 litër ujë dhe ujisni bimët në mënyrë të barabartë.

NPK Minro 30-9-9: Përdorni 50g për 1 litër ujë dhe ujisni bimët në mënyrë të barabartë.

Përveç kësaj mund të përdorim edhe plehra gjethore organike me bazë uji si p.sh pleh proteinash peshku, alga deti, kek me vaj me bazë uji

Kujdes: Pas plehërimit duhet ujitur me ujë të pastër.

Aplikimi i dytë: Pas aplikimit të parë, 20-30 ditëkur pema ka kërcell dhe degë të zhvilluara plotësisht, duhet të aplikojmë plehra inorganike me përmbajtje të lartë fosfori dhe kaliumi në mënyrë që pema të jetë gati për të hyrë në periudhën e lulëzimit.

NPK 15-5-20: Holloni 50g për 1 litër ujë dhe ujisni bimët.

Hera e tretë: Kur pema të ketë lulëzuar dhe frytëzuar në mënyrë që fruti të jetë i madh dhe i bollshëm, duhet të rrisim sasinë e plehut NPK të aplikuar në pemë dhe ta aplikojmë një herë në 7-10 ditë derisa frutat të jenë sa 2 gishta. pastaj ndalo.

NPK 15-5-20: Holloni 100g për 1 litër ujë dhe ujisni bimët.

si-në-pikante-bau-tai-nha

c. Skela

Kur pema është një muajshe, ne vazhdojmë të bëjmë një trung që lopa të rritet. Materialet e kapakut mund të jenë bambu, druri, çeliku i kombinuar me rrjetë e bardhë ngjitjeje bukur rrjetë e gjelbër për ngjitje dhe duhet të jetë 2m – 3m i lartë për kujdes dhe korrje të përshtatshme.

d. Disa dëmtues dhe sëmundje

Sëmundja e “plogësht”.

• Simptomat e kësaj sëmundjeje janë lastarët e rinj të dredhur, gjethet e verdha të lehta dhe shfaqja e njollave dhe vrimave të verdha, jo vetëm që fruti është më pak por i deformuar.

si-në-pikante-bau-tai-nha

• Vektori që e transmeton këtë sëmundje është thripsi, ndaj për të hequr qafe tripsin mund të përdorni kurth i verdhë i insekteve ka ngjitje të lartë.

Për bimët e dëmtuara rëndë, lloje të ndryshme të produkteve të kontrollit të thripsit mund të përdoren në mënyrë alternative si Rrezatimi, Konfidor, Movento, SK Enpray,… Për shkak se thrips janë shumë rezistent ndaj ilaçeve, është e nevojshme të alternohet përdorimi i preparateve.

Sëmundja e verdhë e gjetheve

Manifestimi i kësaj sëmundjeje është se gjethet zverdhen, bima dobësohet shpejt. Në fillim të sëmundjes mund të përdorni insekticide biologjike të sigurta si p.sh përkthimi i hudhrës, SK Enpray 99EC,

Dhe kur bima është shumë e dëmtuar, mund të përdorni një produkt për kontrollin e mykut pluhur si p.sh Rrezatimi, Dantotsu, Mite GC, Yamida, Bassa

e. Korrja

Pas rreth 70 ditësh kujdes, mund të korrni pagurt e parë. Kujdes duhet korrur kur paguri është i madh, as shumë i vjetër dhe as shumë i ri për të shmangur humbjen e cilësisë së frutave.

Tham Khảo Thêm:  3 bước trồng rau mùi (ngò rí) xanh tốt

si-në-pikante-bau-tai-nha

Pas vjeljes, duhet të ruhet në një vend të freskët, larg rrezeve të diellit direkte për të shmangur tharjen, humbjen e ujit ose të lëndëve ushqyese.

Nëse nuk e përdorni të gjithën, duhet ta ruani në frigorifer për ta përdorur gradualisht, por mos e mbani shumë gjatë.

4. Edhe pse je kujdesur mirë për të, pse paguri ende nuk jep fryt?

Dhe kjo është mënyra se si Bujqësia e Rrugës ju ndihmon ta zgjidhni këtë problem

a. Shtypni majat, duke krasitur degët

Kur Kordoni është rreth 1.5 m i gjatëti duhet filloni të prisni majatnë mënyrë që bima të ndalojë rritjen e gjetheve, përqendrohuni në zhvillimin e degëve dhe dalloni sythat e luleve. Ju prerë vetëm pjesën e sipërme të telit kryesorduke mbajtur majat e degëve anësore.

si-në-pikante-bau-tai-nha

Në të njëjtën kohë, ju Duhet të krasitni të gjitha gjethet në bazë, Pritini të gjitha degët rreth bazësmbajini vetëm degët sipër trastit.

Përveç kësaj, edhe ju gjethet duhet të hollohen, ndihmoni pemën të pastrohet. Përveç ndihmës në eliminimin e strehimoreve të dëmshme të insekteve, Ndihmoni që filizat e luleve në gjethe të kenë hapësirë ​​për t’u rritur.

si-në-pikante-bau-tai-nha

Kur paguri është ngjitur jeshiltrastë e mbyllur por ende nuk është gjetur ose jepni shumë pak fruta që mundeni aplikoni metodën e prerjes së rrënjës për të futur një copë enë balte ose një gur në mes për të ndërprerë rritjen dhe zhvillimin e gjetheve, duke e detyruar bimën të kalojë në procesin e grumbullimit dhe diferencimit të filizave të luleve për të prodhuar fruta.

b. Pllenim artificial

Sipas karakteristikave fiziologjike lulja e pagurit kur lulëzon është e bardhë, lulëzon vetëm natën deri të nesërmen në mëngjes, lulja zbehet, kështu që rrallë tërheq insektet pjalmuese. Prandaj, për të rritur mundësinë e frytëzimit, mund të bëjmë pllenim me dorë për lulet.

si-në-pikante-bau-tai-nha

Si të pjalmoni lulet

• Përdorni duart ose gërshërët për të prerë lulen mashkullore me një kërcell 5 cm të gjatë.

• Prisni ose këpusni petalet për të shmangur ngatërrimin e stamenit të anterës.

• Lyejeni lehtë stamenin e lules mashkullore në pistilin e lules femërore në mënyrë që poleni i imët nga lulja mashkullore të ngjitet në pistilin e lules femërore.

• Përveç kësaj, mund të përdorni edhe metodën e shtrydhjes së ujit ose zgjedhjes së farave me kujdes në mënyrë që pema të prodhojë frytin e pritur.

Shiko me shume: Dëmtuesit dhe sëmundjet janë të zakonshme në pagur, kungull, pjepër

Shiko me shume: Pse paguri nuk jep fryt?

Shiko me shume: Udhëzues për pllenim artificial për pagur, kungull, pjepër

Me mënyrën e thjeshtë për të rritur kunguj të përmendur më lart, Bujqësia e qytetit Uroj që të mund të mbillni vazo jeshile siç pritej. Shihemi në postimin e radhës.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Mách bạn bí quyết trồng bầu tại nhà sai “trĩu giàn” . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy