Kĩ thuật trồng dưa lưới tại nhà cho quả ngọt thơm cực dễ

Teknika e rritjes së pjeprit në shtëpi për fruta të ëmbla dhe aromatike është shumë e lehtë

A jeni një adhurues i frutave të pastra, të rritura në shtëpi, por pyesni veten se çfarë të rritni? Pra, pse nuk përpiqeni të vini te pjepri – ushqimi i artë në fshatin freskues të verës është jashtëzakonisht i pasur me lëndë ushqyese. Mos u shqetësoni se është shumë e vështirë, sepse sot Bujqësia e qytetit do t’ju tregojë Mënyra e rritjes së pjeprit në shtëpi është jashtëzakonisht e lehtë që çdokush mund ta bëjë.

1. Pra, a dini vërtet për pjepërin apo jo?

Pjepëri, i njohur shkencërisht si Cucumis melo, i përket familjes Cucurbitaceae, vendas në Afrikë dhe Indi. Kjo është një pemë frutore me një periudhë të shkurtër rritjeje, shumë e përshtatshme për rritje në kushte tropikale, mot të nxehtë si në Vietnam.

mënyrë-in-dua-luoi

Në vendin tonë, pjepëri rritet më së shumti në Binh Duong dhe Ho Chi Minh City. Koha e mbjelljes është 70-80 ditë nga mbjellja deri në vjeljen e pjellës. Pesha e çdo pjepri varion nga 1,5 deri në 3,5 kg, fruti është në formë ovale.

Ekzistojnë dy lloje kryesore të pjepërve, pjepri me mish të verdhë dhe pjepëri i gjelbër.

Pjepri me mish të verdhë: Pjepri ka një lëkurë të jashtme jeshile të errët, në lëkurë është e ndërthurur me damarë të trashë të bardhë si një rrjetë. Mishi dhe zorrët e pjeprit kanë një ngjyrë të bukur portokalli-verdhë.

mënyrë-in-dua-luoi

Pjepër me mish të gjelbër: Lëkura e pjepërit me mish të gjelbër është kafe kur piqet, dhe lëvozhga gjithashtu ka shumë vena gri-të bardha të endura në disa shtresa. Pjesa e brendshme e pjeprit është e gjelbër, sa më shumë të futet në pjepër, aq më e lehtë bëhet ngjyra e mishit.

mënyrë-in-dua-luoi

2. A e dinit efektin e pjepërit?

Në një rrjetë ananasi përmban një përmbajtje relativisht të lartë ushqyese, duke përfshirë 88% ujë, fibra, antioksidantë, vitamina dhe minerale… Pra, ngrënia e pjepërit do të ketë shumë efekte për trupin tuaj.

E mirë për presionin e gjakut

Në pjepër përmban shumë kalium, i cili ndihmon shumë për matjet tuaja të presionit të gjakut. Në të njëjtën kohë, përmbajtja e lartë e fibrave dhe ujit në pjepër kontribuon gjithashtu në kontrollin e presionit të gjakut.

Përmirësoni shikimin

Pjepëri ka një mish të veçantë me ngjyrë të çelur për shkak të pranisë së antioksidantit beta-karoten që mund të ndihmojë në promovimin e shëndetit të syve. Përveç kësaj, ky frut përmban edhe zeaksantinë, e cila është veçanërisht e mirë për shikimin dhe parandalon problemet me sytë.

mënyrë-in-dua-luoi

Përmirësimi i sistemit imunitar

Pjepëri përmban një sasi jashtëzakonisht të madhe të vitaminës C, kështu që ky është një ushqim i mirë që ju ta shtoni në menunë tuaj për të ndihmuar në forcimin e imunitetit të trupit.

Tham Khảo Thêm:  16 loài hoa chơi tết đẹp nhất và mang nhiều ý nghĩa

Pjepër që lëkura juaj të jetë më e lëmuar

Pjepëri është i ulët në kalori, i ulët në sheqer, por përmban një sasi të madhe uji dhe është plot me lëndë ushqyese si vitamina dhe minerale të nevojshme për trupin. Ngrënia e pjepërve në mëngjes ndihmon trupin të detoksifikohet dhe të rregullohet më mirë.

Përveç kësaj, zeaxanthin në pjepër gjithashtu punon për të mbrojtur lëkurën nga rrezet UV. Pra, vetëm një copë pjepër i freskët ose një gotë lëng pjepri vetëm në çdo pasdite të nxehtë ka kontribuar për ta bërë lëkurën tuaj më të lëmuar dhe më të shndritshme dhe kjo është gjithashtu një pjatë për një menu efektive për humbje peshe.

mënyrë-in-dua-luoi

Përveç efekteve të mësipërme, pjepëri është i mirë edhe për diabetikët, duke reduktuar stresin, duke trajtuar pagjumësinë, duke ndihmuar në lënien e duhanit, duke trajtuar problemet menstruale tek femrat…

Pjepëri ka kaq shumë përdorime të shkëlqyera, ndaj çfarë të presim pa filluar ta mbjellim menjëherë!

3. Dhe kjo është një mënyrë jashtëzakonisht e thjeshtë për të rritur pjepërin që çdokush mund ta bëjë

Pjepri është një bimë që nuk e duron të ftohtin, prandaj rekomandohet të mbillni pjepër në sezonin e nxehtë dhe të thatë nga shkurti deri në shtator të kalendarit hënor, pjepëri do të rritet më mirë, do të kufizojë sëmundjet mykotike dhe pema do të rritet.

a. Përgatitni farat

Aktualisht në treg ka shumë varietete të pjeprit si p.sh Pjepri i parajsëspjepër Ngoc Khue, pjepër Taki… Në varësi të preferencave dhe qëllimeve tuaja, ju mund të zgjidhni varietetin e duhur të pjeprit.

Si të rritet pjepëri me fara kërkon fara pa sëmundje, rezistencë ndaj sëmundjeve dhe kapacitet të lartë mbirjes. Prandaj, duhet të blini fara në ndërmarrje me reputacion dhe markë, farat F1 do të kenë cilësi më të lartë nga e cila do të japin rendimentin e dëshiruar.

b. Përgatitja e tokës për mbjellje

Ju mund të përdorni tokë shtesë të pastër lëvore orizi, Koko torfe, tallash… plehra organike bajgat e lopës, vermikompost, jashtëqitjen e pulës… sipas raportit: ¼ Dheu : ½ Substrati : ¼ Pleh organik.

Pas përzierjes së mediumit të rritjes, mund të shtoni më shumë Preparate për kërpudhat Tricoderma për të rritur mikroflora të dobishme në tokëduke kufizuar disa sëmundje kërpudhore, duke ndihmuar bimët të rriten të shëndetshme.

Por do të jetë shumë më e lehtë nëse e përdorni Tokë e pastër organike Sfarm e specializuar për pemë frutore atëherë mbjellja e pemëve do të jetë jashtëzakonisht e përshtatshme dhe do të kursejë shumë kohë dhe përpjekje.

Në të njëjtën kohë, nëse shtëpia juaj është në rrugë, për të kursyer hapësirë, duhet të përgatisni tenxhere për të rritur pjeprin si kuti shkumë, çanta mbjellëse, tenxhere Aquaponics është e specializuar në rritjen e perimeve dhe pemëve frutore Megjithatë, duhet të jetë një tenxhere me vrimë në mënyrë që bima të kullojë mirë për të shmangur mbytjen e ujit.

c. Filloni të mbillni fara

Farat e përgatitura merreni të zhyten në ujë të ngrohtë (2 të vluar: 3 të ftohtë) për 2-3 orë, më pas nxirren, lahen dhe inkubohen në një peshqir të lagur për 12 orë. Mbajeni gjithmonë peshqirin me lagështi, kur farat tregojnë shenja mbirjeje, ato duhet të mbillen menjëherë.

mënyrë-in-dua-luoi

Metoda 1: Mbillni direkt në tokë

Gërmoni tokën derisa të lirohet dhe më pas përdorni gishtin për të bërë një vrimë 0,5 cm të thellë. Mbillni farat në vrimë me majën e rrënjës përballë tokës. Më pas mbulojeni me një shtresë të hollë dheu. Ujitni butësisht për të mbajtur farat me lagështi për mbirje.

Mund të shtoni kashtë, torfe koko ose lëvozhgë orizi të tymosur për të mbajtur tokën të freskët dhe për të rritur shkallën e mbirjes së bimëve.

Tham Khảo Thêm:  Hoa hồng - Nữ hoàng của thế giới hoa

Metoda 2: Mbillni farat në një tabaka plastike ose shkumë

Mjete për fidanishte të farës që mund të përdorni substrate koko torfe, lëvore, Nënshtresa me myshk Më pas vendosni median në tabaka të përgatitura, vendosni farat midis vrimave dhe më pas mbulojeni lehtë me mediumin e fidanishtes.

mënyrë-in-dua-luoi

Në fund e ujitni për ta mbajtur të lagësht dhe më pas e vendosni në një vend të freskët, larg rrezeve të diellit direkte.

Metoda 3: Mbjellja e farave në fishekë coir

Për lehtësi, shpejtësi dhe shkallë më të lartë të mbirjes, mund të përdorni gjiri kie bukur tableta me fibra kokosi Zhyteni në ujë për rreth 2 minuta dhe më pas mbillni farat, nga 1-2 fara secila. Duhet pasur kujdes që farat të mbahen me lagështi në mënyrë që farat të mbijnë shpejt.

Kur bima ka 2-3 gjethe të vërteta, kërcelli është mjaft i fortë, pastaj transplantojeni në terrenin e përgatitur për mbjellje.

Shënim: Hijezimi duhet të bëhet me rrjetë mbrojtëse nëse moti është shumë i nxehtë në mënyrë që bima të mos humbasë ujin pas transplantimit.

d. Kujdesuni për bimën

Spërkatës

Lotim dy herë në ditë, mëngjes dhe pasdite. Ju mund të ujitni me dush ose nëse është e mundur, mund të ujitni me një sistem ujitjeje me pika ose priza ujitje me shishe që kursejnë ujë dhe kursejnë shumë kohë.

mënyrë-in-dua-luoi

Plehërimi

Hera e parë: Pas mbjelljes 10-15 ditë, kur bima ka 2-3 gjethe të vërteta, duhet shtuar një sasi pleh organik për bimën si p.sh. bajga e lopës, jashtëqitjen e pulës, vermikompost

Ose mund të përdorni edhe plehra inorganike me përmbajtje të lartë azoti sepse kjo është periudha e rritjes së fortë vegjetative.

NPK 20-20-15: Përdorni 4 lugë çaji për 1 litër ujë dhe ujisni bimën në mënyrë të barabartë.

NPK Minro 30-9-9: Përdorni 2 lugë çaji për 1 litër ujë dhe ujisni bimët në mënyrë të barabartë.

Përveç kësaj mund të përdorim edhe plehra me gjethe organike si p.sh pleh proteinash peshkupleh alga deti, kek me vaj me bazë uji

Shënim: Pas plehërimit, uji duhet të ujitet sërish me ujë të pastër.

Herën e dytë: Pas aplikimit të parë 20-30 ditë, kur pema ka zhvilluar plotësisht trungun dhe shfaqen degëtduhet të aplikojmë plehra inorganike me përmbajtje të lartë fosfori dhe kaliumi për të përgatitur bimët për të hyrë në periudhën e lulëzimit.

NPK 15-5-20: Holloni 50g për 1 litër ujë dhe ujisni bimët.

Herën e tretë: Kur bima është gati të lulëzojë, duhet të shtojmë pleh me gjethe Amino Quelant 05 për të stimuluar zhvillimin e kokrrave të polenit, për të zgjatur jetën e kokrrave të polenit, për të rritur aftësinë e pjalmimit, për të kapërcyer efektin e rënies së pambukut, për të hedhur fruta të rinj.

Përzieni 3 lugë çaji për 10 litra ujë në mënyrë të barabartë për bimët, çdo 7-10 ditë derisa fruti të jetë sa një vezë, pastaj ndaloni.

Sëmundjet e zakonshme në pjepër

Myk pluhur: Të dëmshme që nga mosha e fidanëve, në fillim shfaqen grupe të vogla me ngjyrë të verdhë të gjelbër, të mbuluara gradualisht me një shtresë të dendur shkumës, duke shkaktuar tharjen dhe ngordhjen e luleve, duke ulur cilësinë dhe rendimentin e frutave. Për të kapërcyer këtë sëmundje, ne mund të përdorim Anvil 5SC, Alieta llak për bimët.

mënyrë-in-dua-luoi

Sëmundja e mykut: Dëmtimi në të gjitha pjesët e bimës, më së shpeshti në gjethe, zona e infektuar merr ngjyrë kafe, manifestimi më i dukshëm është shfaqja e njollave në pjesën e poshtme të gjetheve. Mënyra për të kapërcyer këtë sëmundje është përdorimi i preparateve antimykotike Ridolmil Gold, Antrakol

Vemjet e gjelbra, vemjet, afidet: Për të kufizuar këto dëmtues dhe për të siguruar në mënyrë efektive shëndetin e anëtarëve të familjes, Duhet të zgjidhni pesticide biologjike si p.sh përkthimi i hudhrës, Rrezatimi 60SC, Shpallni 1.9EC

e. Korrja

Pas 75-80 ditësh kujdes, mund të korrim pjeprin e parë të shijshëm.

Pra, si arrijnë pjekurinë pjepri dhe mund të korrren?

Tham Khảo Thêm:  Trồng 3 loại ớt lạ đang ‘oanh tạc’ vườn nhà Việt

Kur të piqet, pjepri do të ketë damarë të bardhë që mbulojnë lëkurën, pastaj do të ndryshojë në të verdhë të lehtë, kërcelli tregon shenja plasaritjeje… Kjo është koha më e mirë për të korrur. Në të njëjtën kohë, ju duhet të korrni në mëngjes herët ose pasdite të freskët për të shmangur dehidratimin që çon në vyshkje.

mënyrë-in-dua-luoi

4. Ndonëse jeni kujdesur kaq mirë, përse vendosja e frutave dhe rendimenti i pjeprit është i ulët?

Dhe kjo është mënyra se si Bujqësia e Rrugës ju ndihmon ta zgjidhni këtë problem

a. A ka maja mbjellja e pjepërve?

Shtypni pjesën e sipërme, shkurtoni majtas

Pjepëri pas mbjelljes ka 4 gjethe të vërteta, pastaj shtypni pjesën e sipërme për të bërë një degë të nivelit 1, duke mbajtur 2 degë me rritje të mirë. Shkurtoni degën e nivelit 2 nga pozicioni i gjethes së 11-të përsëri në bazë, nga gjethet e 12-të në të 17-të për të prodhuar fruta, pasi dega të japë fryt për të shtuar edhe 1 gjethe, shtypni majën e degës.

mënyrë-in-dua-luoi

Në pjepër duhet të lihen vetëm 1-2 fruta në varësi të vitalitetit të bimës. Ju duhet të zgjidhni vetëm t’i lini frutat me rritje të mirë, të njëtrajtshme, të bukura, pa dëmtues … dhe frutat e mbetura duhet të shkurtohen.

Lulet e pjeprit janë shumëngjyrëshe, kështu që është e lehtë të tërhiqni insektet për të pjalmuar lulen. Megjithatë, mund të ketë disa arsye si për shembull fshirja e luleve ose mbjellja në një vend ku insektet nuk shfaqen shumë.

Prandaj, përveç lejimit të insekteve të vetë-polenizohen ose pjalmohen nga era, për të rritur formimin e frutave dhe më shumë fruta, ne mund të pjalmojmë manualisht pjepërin.

Dhe këtu është se si të kryhet pllenimi

Përdorni duart ose gërshërët për të prerë lulen mashkullore me një kërcell 5 cm të gjatë. Pritini ose këpusni të gjitha petalet për të shmangur ngatërrimin me skajin e anterit të stamenit.

mënyrë-in-dua-luoi

Lyejeni lehtë stamenet e lules mashkullore në pistilin e lules femërore në mënyrë që poleni i imët nga lulja mashkullore të ngjitet në pistilin e lules femërore.

5. Disa pjata nga pjepri

Bing su pjepër cool

mënyrë-in-dua-luoi

Lëng pjepri

mënyrë-in-dua-luoi

Tortë me pjepër

mënyrë-in-dua-luoi

Shiko me shume: Sekreti i rritjes së pagur në shtëpi

Shiko me shume: Si të rritet pjepri i hidhur në stiropor është jashtëzakonisht i thjeshtë që mund ta bëjë çdokush

Shiko me shume: Mënyra se si të rriteni dhe të kujdeseni për kungullin në shtëpi është jashtëzakonisht e thjeshtë, por jashtëzakonisht efektive

Me vetëm disa hapa të thjeshtë dhe të thjeshtë, ju mund të zotëroni menjëherë pajisje të gabuara me pjepër plot me fruta, të gjitha të shijshme, të ëmbla dhe aromatike. Çfarë mund të jetë më e mrekullueshme në ditët e nxehta të verës që mund të shijoni pjepërin, të mbillni një kafaz me pjepër menjëherë, t’ju uroj suksese.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kĩ thuật trồng dưa lưới tại nhà cho quả ngọt thơm cực dễ . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy