Đặc điểm, ý nghĩa cách trồng và chăm sóc cây

Efektet dhe si të rriten fieret feng shui në ambiente të mbyllura

Me vitalitet intensiv, të lehtë për t’u rritur dhe të lehta për t’u kujdesur, fieret feng shui po lulëzojnë kudo nga kafenetë, kompanitë ose apartamentet e vogla. Kështu që Cilat janë efektet e fierëve, si të rriteni dhe të kujdeseni për fierët e brendshëm? Së bashku Bujqësia e qytetit zbulojeni tani.

1. Karakteristikat e fiereve

Bima e fierit, e njohur shkencërisht si Pteridophyta ose Polypodiopsida, është vendase në Azinë Juglindore. Fernet jetojnë në një larmi habitatesh, nga malet e larta të largëta, deri te faqet e thata të shkëmbinjve të shkretëtirës, ​​zonat e ulëta ose fushat e hapura.

pikante-duong-xi

Sidoqoftë, fierët gjenden më shpesh në pyjet e shiut nën-ekuatorial, në zonat e larta malore, në vende me hije dhe me lagështirë me pak dritë dielli.

Fernet janë shumëvjeçare dhe jeshile gjatë gjithë vitit, me gjethe të vogla e të gjelbra me veshë me gjemba ose me buzë të vogla të rrumbullakosura të dhëmbëzuara. Në varësi të nivelit të ekspozimit të dritës, ka ngjyra të ndryshme të gjetheve, sa më shumë ekspozim, aq më e ndritshme është ngjyra e gjetheve.

pikante-duong-xi

Fier Pa lule, organet riprodhuese të fierit janë sporangji të vendosura në pjesën e poshtme të sporangiumit. Kur piqen, sporet shpërndahen nga uji dhe era, pastaj rriten në bimë të reja.

2. Sa lloje fierësh ka?

Ka më shumë se 12,000 lloje të ndryshme fierësh në botë, duke filluar nga pemët e vogla me gjethe të vogla deri tek pemët gjigante mbi 12 metra të larta. Megjithatë, pema e fierit aktualisht është në rënie për shkak të ndikimit të shfrytëzimit njerëzor.

Në Vietnam, Fier Ka 3 lloje të zakonshme: fierët dekorativë, fierët drunorë ( fierët e lashtë, fierët e pyllit) dhe fierët ujorë.

a. Fierët e lashtë (fernat e pyllit)

Pemë fieret e lashta është një bimë zbukuruese unike dhe e bukur, e aftë për të pastruar ajrin dhe për të detoksifikuar arsenikun në tokë. Pema është vendase në rajonet tropikale dhe subtropikale në mbarë botën, duke numëruar deri në 600 – 700 lloje. Në Vietnam, fierët e lashtë rriten në brigje, përrenj, skajet e pyjeve, muret e gardheve ku lagështia është e ulët, preferojnë dritën.

Pema e lashtë e fierit ka një trung të madh drusor, mbi 1 m i lartë dhe mund të arrijë më shumë se 10 m2. Pema është qindravjeçare dhe shpesh rritet në pyje të thella, të vështira për t’u shfrytëzuar. Trungu është i madh, cilindrik, pak i ashpër, me ngjyrë kafe të errët. Pema ka vetëm gjethe që rriten shumë mirë në krye. Gjethet e fierit janë të dyfishta, me pupla me një ngjyrë të bukur jeshile të errët. Në rrotullën e gjetheve kryesore, ka shumë gjethe ndihmëse dhe janë copëtuar në shumë gjethe të tjera që duken shumë të buta. Fieret pyjore janë pothuajse pa lule, duke u riprodhuar nga spore.

Fierët e lashtë do të thotë të ngrihesh në jetë, të kesh qëndrueshmëri dhe vullnet të fortë. Ju ua jepni këtë bimë në vazo të dashurve tuaj të fierit të lashtë si një urim ngushëllues për ta kur përballen me vështirësi në jetë. Rritja e fiereve në shtëpi nuk është vetëm dekorative, por edhe kuptimplotë për t’i sjellë familjes një shëndet, fat dhe lumturi të qetë. Përveç kësaj, pema e lashtë e fierit i bashkangjiti vetes një histori legjendare që njerëzit “dëgjuan” njëri-tjetrin për hedhjen e 9 monedhave në fier. Legjenda thotë se, nëse varrosni 9 monedha nën një pemë fier, pronari do të kalojë mirë në biznes, në feng shui koncepti i monedhave është një thithës shumë i mirë për parajsën, monedhat nga duart e shumë njerëzve pinë shumë mirë Qi i njeriut dhe i varrosur nën tokë do të thithë mirë Qinë e Tokës. Parajsë – Tokë – Njeriu është një kombinim harmonik i feng shui, duke ndihmuar pronarët e shtëpive të përparojnë, të jenë të përshtatshëm dhe paqësorë. Megjithatë, jo të gjithë e besojnë këtë, disa thonë se kjo është thjesht një legjendë pa bazë shkencore. Ju mund të vendosni vetë nëse dëshironi ta provoni apo jo.

Tham Khảo Thêm:  Trồng tỏi tại nhà cực đơn giản ai cũng làm được

pikante-duong-xi

Pemë fieret e lashta Ai jo vetëm që ka kuptim feng shui, por ka edhe shumë përdorime të tjera. Bimët e rritura në vazo për përdorim të brendshëm thithin substanca të dëmshme në ajër si toluen, ksilen, aldehid formik për të ndihmuar në pastrimin dhe pastrimin e ajrit më të freskët, duke minimizuar sëmundjet e frymëmarrjes. Ngjyra e gjelbër e ftohtë e pemës sjell një hapësirë ​​të freskët të gjelbër për të ndihmuar shpirtin të relaksohet dhe të reduktojë stresin. Përveç kësaj, fieri i pyllit ka edhe efekte terapeutike si: kolla, sinoziti, bajamet, artriti. Bima mund të përdoret edhe si tonik për njerëzit me dobësi fizike.

Për të mbjellë dhe për t’u kujdesur për fierët e lashtë, duhet të keni parasysh disa gjëra:

– Bima pëlqen hijen dhe lagështinë, ndaj është shumë e përshtatshme për rritje dhe mbajtje në dhomë. Bimën duhet ta vendosni në një vend me dritë të butë ose me dritë të shpërndarë, shmangni vendosjen e saj në vende shumë të nxehta ose shumë të ftohta.

– Pema ka aftësinë të rritet dhe të zhvillohet fuqishëm, të jetojë gjatë dhe e fortë, ndaj është shumë e përshtatshme për t’u kujdesur për të. Ju duhet ta ujisni bimën rregullisht vetëm kur toka në tenxhere është e thatë, mos e lini bimën të ngopet me ujë ose të thahet. Ju gjithashtu duhet të mjegulloni gjethet çdo ditë për të ruajtur lagështinë.

– Bimët nuk kanë nevojë të plehërohen rregullisht, mjafton të aplikoni pleh organik ose pleh fosfat në pranverë dhe vjeshtë për të stimuluar rritjen. Ju gjithashtu duhet të trajtoni dëmtuesit e bimëve të tilla si insektet e miellit, aphidet, merimangat e kuqe duke spërkatur insekticide ose duke fshirë gjethet me topa pambuku të njomur me alkool.

b. fieret zbukuruese

fieret zbukuruese Është një fier shumë i zakonshëm, një pemë e vogël me shkurre, vetëm rreth 30 cm e gjatë, pothuajse pa kërcell, gjethe zbukuruese fieri në formën e gjetheve të krehërit, jeshile e harlisur gjatë gjithë vitit.

fier dekorativ shtëpie

Fier dekorativ Shpesh rritet në vazo si bimë shtëpie, mund të rritet në dhomat e ndenjes, dritaret e ballkonit. Përveçse përdoret për të dekoruar si një peizazh i vogël në shtëpi, fier zbukurues Ajo gjithashtu ka efektin e krijimit të hapësirës së gjelbër dhe pastrimit të ajrit.

Tham Khảo Thêm:  Phân Trùn Quế, Giải Pháp Tối Ưu Cho Cây Trồng

Fierët dekorativë kanë edhe efektin e pastrimit të ajrit

c. Fieret ujore

Fier ujor Është rritur në akuariume ose akuariume. Pemët ngjiten në trungje të vegjël ose përzihen midis vrimave të shkëmbinjve në kushte ndriçimi, temperatura është 22-24 gradë Celsius dhe sasia e CO2 në ujë do të absorbohet nga pema. Ky lloj ka një rritje të ngadaltë me një gjatësi prej 10cm – 30cm.

pikante-duong-xi

3. Cili është efekti i fierit?

a. Efekti i fiereve

Fier ka aftësinë të reduktojë rrezatimin nga kompjuterët dhe printerët, të thithë arsenik dhe substanca toksike si tolueni, ksileni, aldehidi formik. ndihmoni hapësirën e gjelbër dhe ajrin e pastër.

pikante-duong-xi

Fierët janë gjithashtu shumë efektivë në filtrimin e ujitGjatë rritjes së tyre në akuariume ose tanke peshku, përveç ndarjes së arsenikut nga burimi i ujit, filtrimit të papastërtive të dëmshme, bima sjell gjithashtu një ngjyrë jeshile të gjallë dhe bukuri luksoze.

Përveç kësaj, fieri është gjithashtu një ilaç për ndrydhjet, dhimbjet e shpinës, lodhjen e gjurit, leukoplakinë, diarrenë, gjakun e dobët qi dhe është një ilaç hemostatik shumë i shpejtë. Përveç kësaj, bima e fierit ka edhe efekte terapeutike si: kollë, sinozit, bajame, artrit. Bima mund të përdoret edhe si tonik për njerëzit me dobësi fizike.

b. A janë fieret helmuese?

Fieri ka aftësinë të pastrojë tokën dhe të trajtojë ndotjen duke thithur shumë substanca toksike dhe duke i ruajtur këto substanca toksike brenda kërcellit dhe gjetheve.

pikante-duong-xi

Kështu që Kur ekspozohet nuk do të ndikojë në shëndetin e njeriut, por nëse përdoret për të ngrënë, shumë substanca toksike në fier do ta bëjnë trupin të helmuar dhe potencialisht do të çojë në kancer.

4. Kuptimi i fierit në feng shui

Pema e fierit të pyllit do të thotë të ngrihesh në jetë, të kesh qëndrueshmëri dhe vullnet të fortë. Ju ua jepni këtë bimë në vazo të dashurve tuaj të fierit të lashtë si një urim ngushëllues për ta kur përballen me vështirësi në jetë. Rritja e fiereve në shtëpi nuk është vetëm dekorative, por edhe kuptimplotë për t’i sjellë familjes një shëndet, fat dhe lumturi të qetë.

pikante-duong-xi

Për shkak se është një pemë që zakonisht është e gjelbër, fieri është i përshtatshëm për njerëzit me dru të parfumuar. Bazuar në pesë elementët, druri shkakton zjarr, kështu që njerëzit që i përkasin parësisë së zjarrit mund të zgjedhin gjithashtu të mbjellin fier feng shui për të sjellë fat të mirë dhe frymëzim krijues në punë dhe jetë.

5. Si të rriten fieret në ambiente të mbyllura

Ferrat janë bimë që duan hije, kështu që shumë njerëz i rritin ato në ambiente të mbyllura, të mbjella në vazo, vazo të varura, vazo tavoline të vendosura në ballkone, dritare, çatitë, kopshte, veranda, zyra…

a. Rritja e fiereve në tenxhere

Në fakt, fierët shpesh shumohen nga ndarja e kërcellit. Fillimisht, hiqni pemën nga tenxherja e vjetër, hiqni të gjithë dheun ngjitës në bazë, rrënjët dhe prisni rrënjët e dëmtuara, rrënjët e kalbura, kërpudhat, dëmtuesit dhe gjethet e vjetra.

Më pas ndani bimën dhe rrënjët dhe mbillni në një tenxhere të re. Fierët nuk janë të kujdesshëm për tokën, megjithatë, bima do të rritet mirë nëse mbillet në një tokë të pasur dhe të pasur me lëndë ushqyese për të pasur gjethe të bukura.

pikante-duong-xi

Tokën për rritjen e fierëve mund ta përzieni në raportin 3 dhe të pastër: 3 vermikompost: 2 nënshtresa koko torfe: 2 lëvore. Ose thjesht duhet të përdorni tokë të pastër organike Sfarm të specializuar për lule dhe bimë zbukuruese.

Pas mbjelljes, bima duhet të vendoset në një vend me hije, larg nga rrezet e diellit direkte. Të nesërmen mund të ujisni pak pleh që stimulon rrënjët si N3M, Root 2, Super root Bimix, Pleh foliar etj., për ta rikuperuar shpejt.

b. Rritja e fiereve ujore

Nëse po rritni fiere ujore, duhet ta rregulloni fidanin në një medium ose shkëmb, më pas vendoseni në akuarium dhe mbushni tenxheren me ujë ushqyes. Vendoseni bimën në hije me temperaturë 15-35 gradë Celsius.

Tham Khảo Thêm:  Trồng cải cầu vồng vừa ngon – vừa bổ – vừa đẹp – vừa dễ

pikante-duong-xi

Pas rreth 1-2 muajsh, pema do të degëzohet, do të ketë rrënjë dhe do të rritet në një pemë të re, ju mund të hiqni telin e fiksuar.

6. Kujdesi për fierët

Fieri është hije-dashës, nuk toleron rrezet e diellit direkte ose qëndrimin në diell për një kohë të gjatë. Prandaj, bimët duhet të mbillen në vende me dritë të ulët ose në shtëpi, zyra, etj.

Kjo bimë nuk toleron thatësirën, diapazoni më i përshtatshëm i temperaturës është në intervalin 15-35 gradë Celsius.kështu që ju duhet të ruani lagështinë që pema të rritet më shpejt.

pikante-duong-xi

Për të ruajtur vazhdimisht lagështinë e tokës, duhet ta ujisni bimën 1-2 herë në ditë në mëngjes dhe pasdite, duke e ujitur në formë mjegull., nuk duhet të derdhet direkt në pemë të prirura për kalbjen e rrënjëve, vdekjen e pemës. Uji 30% në rrënjë dhe 70% në kërcell.

Fernet janë të lehta për t’u rritur dhe për t’u kujdesur, kështu që nuk keni nevojë të fekondoni shumë, rreth një herë në muaj përdorni plehra NPK si 20-20-20, 14-14-14, 15-15-15, 20-20-15, 30-10-10… Gjatë plehërimit holloni plehun me ujë. dhe më pas ujitni rrënjët.

pikante-duong-xi

Fierët rrallë vuajnë nga dëmtuesit dhe sëmundjet, por për shkak se rriten në vende me lagështi të lartë dhe nuk e pëlqejnë dritën e drejtpërdrejtë, bima është e ndjeshme ndaj sulmit mykotik, gjë që redukton rritjen e bimës. Prandaj, duhet të krasitni rregullisht gjethet e vjetra, të vyshkura, të thara për të formuar dhe zvogëluar sëmundjet kërpudhore për pemën.

Për fierët ujorë, duhet ta lini pozicionin fiks, të shmangni lëvizjen e bimës shumë. Në të njëjtën kohë, ndërroni ujin rregullisht çdo 1-2 javë dhe shtoni lëndë ushqyese në rezervuarin e ujit. Vendoseni në një vend me dritë të përshtatshme për bimët, nuk duhet të jetë shumë i ndritshëm.

Shiko me shume: Efekti, kuptimi dhe mbjellja e kaktusit

Shiko me shume: Si të rriteni dhe të kujdeseni për pemët e shqiponjës së Singaporit në ambiente të mbyllura

Shiko me shume: Cila është pema më e mirë, kuptimi, përdorimi, si të mbillet dhe si të kujdeset për të?

Përmes ndarjes rreth efektit, kuptimit, si dhe mënyrës së rritjes dhe kujdesit për fierët e brendshëm, Bujqësia e qytetit shpresoj te te kem ndihmuar te kesh me shume dashuri per fieret, uroj te kesh fier te bukur.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Đặc điểm, ý nghĩa cách trồng và chăm sóc cây . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy