Cách trồng cải thìa tại nhà siêu dễ trong mùa dịch

Artet sekrete rriten bok choy super e lehtë në shtëpi për fillestarët

I përket listës së të afërmve të lakrës me shije të ëmbël e të mprehtë, bok choy është një ushqim i thjeshtë ushqyes që po zgjidhet nga gratë për t’u shtuar në menunë e vakteve familjare.

Nëse jeni të apasionuar pas kësaj perime të veçantë, le të Bujqësia e qytetit shtrëngoni duart tani rriten bok choy në një kuti polisterol në shtëpi për një vakt familjar më të pasur dhe më të plotë!

së pari. Karakteristikat e bok choy

Lakra njihet edhe me shumë emra të tjerë si bok choy, Bach Gioi Tu… emri shkencor është Brassica rapa chinensis. Kjo është një bimë nga Azia, që i përket familjes së perimeve kryqëzuese së bashku me familjen e zarzavateve të lakrës dhe mustardës, ndaj është shumë e përshtatshme për klimën tonë.

cach-in-cai-thia-at-home

Kaleja është një bimë barishtore, me lartësi mesatare rreth 15 – 23 cm, e përbërë nga gjethe krokante, të shijshme me venat e spikatura që i rrethojnë.

Ngjitur me gjethet e gjetheve është ngjyra karakteristike e gjelbër e errët e gjetheve të perimeve, gjethet e brendshme janë mjaft të forta, ngjiten drejt e deri në qiell dhe gjethet afër bazës janë pak të varura.

Ashtu si familja e lakrës, kur të piqet, do të shfaqet bok choy, do të rritet në grupe, lule të vogla me 4 petale të holla të verdha që tërheqin lehtë sytë.

2. Cilat janë përfitimet shëndetësore të bok choy, a e dini?

Ju mund të mos e dini se përveç se ofron një sasi të madhe uji dhe fibrash, bok choy është gjithashtu një parajsë e mineraleve dhe vitaminave të nevojshme për trupin si fosfori, zinku, natriumi, bakri, mangani, vitamina C etj. Vitamina K Vitamina A, B6…

cach-in-cai-thia-at-home

Sidomos në këtë perime përmban edhe substanca jashtëzakonisht të rralla që jo të gjitha ushqimet i kanë, si beta-karoten, folat, niacinë, kolinë, kapacitet fitokimik dhe antioksidues. Prandaj, ato janë shumë të dobishme në parandalimin e kancerit.

Jo vetëm kaq, falë përmbajtjes së pasur të kaliumit dhe kalciumit, bok choy gjithashtu ka aftësinë të stimulojë zemrën për të punuar mirë. Në të njëjtën kohë, bok choy gjithashtu përmban një sasi të ulët të natriumit, kështu që kontribuon ndjeshëm në procesin e uljes së nivelit të presionit të lartë të gjakut.

Duke mos u ndalur me kaq, një nga përdorimet për të ndihmuar gratë ta duan këtë perime është se ato mund të përdoren si për gratë shtatzëna ashtu edhe për gratë pas lindjes. Sepse sipas rekomandimit të mjekut, gratë gjatë shtatzënisë duhet të shtojnë më shumë acid folik në dietën e tyre të përditshme për të parandaluar defektet e lindjes.

cach-in-cai-thia-at-home

Por bok choy është një burim ushqimor i acidit folik, kështu që përdorimi i bok choy në menunë e përditshme për gratë shtatzëna është gjëja e duhur për t’u bërë. Në të njëjtën kohë, pas lindjes, edhe nëna duhet të vazhdojë ta përdorë atë, sepse bok choy gjithashtu ka aftësinë të stimulojë, të ndihmojë në daljen e qumështit dhe të mbështesë nënën në procesin e ushqyerjes me gji.

Tham Khảo Thêm:  Trồng rau củ quả tại nhà chỉ với 1 bước

Përveç përdorimeve të mësipërme, lakra ka edhe aftësinë të ndihmojë në humbjen e peshës, të mbështesë sytë, të ndihmojë tretjen, të forcojë sistemin imunitar… jashtëzakonisht efektive.

3. Teknika për rritjen e bok choy me metodën e mbjelljes

a. Koha e duhur për të mbjellë bok choy

Lakra është një lakër jashtëzakonisht e lehtë për t’u rritur, me origjinë nga Azia, ndaj kjo perime është mjaft e përshtatshme për klimën tonë. Kështu që ju mund të mbillni me siguri bok choy në çdo muaj të vitit pa pasur nevojë të shqetësoheni.

Megjithatë, për rajonet me mot të zgjatur të nxehtë, këshillohet të mbillni perime në fillim të pranverës ose në fund të vjeshtës, kur bien shira të dobët, duke larguar thatësinë e motit të nxehtë. Vetëm atëherë bok choy do të rritet lehtësisht dhe do të bëhet i gjelbër.

b. Përgatitni farën

Kur blini fara, duhet t’i kushtoni vëmendje informacionit, datës së skadencës, paketimit të paprekur dhe duhet të zgjidhni shitës me reputacion të farave për të shmangur blerjen e farave të rreme dhe me cilësi të dobët.

Ti blen Fara Phu Nong bok choy KETU.

Pas blerjes, duhet të kini parasysh se për të rritur lagështinë për mbirjen e farave, duhet të vazhdoni t’i njomni farat në ujë të ngrohtë (2 të vluar: 3 të ftohtë) për 2 – 5 orë. Më pas, merrni farat e njomura, i lani dhe më pas i inkuboni me një peshqir të ngrohtë derisa farat të tregojnë shenja mbirjeje.

cach-in-cai-thia-at-home

c. Përgatitni mjetet dhe tokën

A po pyesni veten se çfarë të bëni? rriten bok choy ku për shkak se shtëpia juaj është në rrugë, sipërfaqja e tokës së mbjelljes është e ngushtë? Mos u shqetësoni për këtë sepse me vetëm disa mjete të thjeshta mbjellëse si shishe të mëdha plastike, kuti stiropori, tabaka, vazo… të vendosura në tarracë ose ballkon, mund të dizajnoni një kopsht plot gjelbërim për kopshtin tuaj. shtëpi.

Sidoqoftë, duhet të keni parasysh se të gjitha mjetet e mbjelljes duhet të kenë vrima kullimi në mënyrë që bimët të mos ngopen me ujë.

Për sa i përket tokës rriten bok choy, si vëllezërit e lakrës, bok choy është shumë i këndshëm, jo ​​pickues për tokën. Për sa kohë që i plotësoni kushtet bazë, toka duhet të jetë e pastër, poroze, e ajrosur mirë dhe të mbajë dhe kullojë mirë.

Mund ta përzieni tokën sipas një formule të thjeshtë me një raport 3 tokë e pastër : 3 pleh organik (vermikompost, bajgat e lopës, jakë pule, Pleh organik Bounce Back…): 2 lëvore : 2 substrate koko torfe.

cach-in-cai-thia-at-home

Ose nëse jeni shumë i zënë, për të kursyer kohë dhe përpjekje, duhet të përdorni një burim të përzier dhe të trajtuar të tokës organike të pasur me lëndë ushqyese për të gjitha perimet. Tokë e pastër organike Sfarm e specializuar për perime me gjethe.

Pasi e keni përzier mirë dheun, i vendosni në një kuti me shkumë ose tepsi mbjelljeje. Vini re se nuk duhet të jetë shumë e mbushur, por duhet të jetë 5-7 cm poshtë majës së fuçisë në mënyrë që pas mbjelljes të mos derdhet që edhe ne të kujdesemi më lehtë për të.

d. Mbjellja e bok choy

Së pari, për të mbjellë lakër me një dendësi të përshtatshme, për të shmangur rritjen e pabarabartë të fidanëve, fillimisht duhet t’i ushqeni bimët dhe më pas t’i transplantoni në tokë.

Mjete për fidanishte të farës që mund të përdorni Sfarm medium për rritjen e farës, substrate koko torfelëvozhgë orizi të lëvruar… Më pas e vendosni nënshtresën në tabaka plastike, në tabaka të specializuara me shkumë për inkubatorin e farës, i vendosni farat në mes të vrimave dhe më pas i mbuloni lehtë me mediumin e fidanishtes.

Në fund vendoseni tabakanë e fidanishtes në një vend të freskët, ujisni rregullisht që farat të mbijnë shpejt.

Tham Khảo Thêm:  Hướng Dẫn Cách Trồng Đậu Cove Tại Nhà

Kur bima ka 2-3 gjethe të vërteta, kërcelli është mjaft i fortë, mbillet në tokën e përgatitur.

Para mbjelljes për të krijuar lagështinë e nevojshme për tokën, duhet të ujitni një shtresë të moderuar uji dhe të gërmoni tokën në mënyrë të barabartë. Më pas Mbillni fidane me një distancë prej 10 – 15 cm nga rreshti në rresht.

cach-in-cai-thia-at-home

Më pas, duhet të vazhdoni t’i mbuloni bimët me kashtë ose koko torfe, rrjeta mbrojtëse për bimët për të shmangur dehidratimin.

4. Kujdesi për bok choy rritet po aq shpejt sa fryrja

a. Spërkatës

Për të siguruar furnizim adekuat me lagështi që bimët të mos humbasin ujin, kur të filloni transplantimin për herë të parë, duhet ta ujisni bimën dy herë në mëngjes dhe pasdite.

Në kohën kur pema është rritur dhe fillon të rritet dhe zhvillohet e shëndetshme, mund ta ujitni një herë në ditë dhe mund ta rregulloni në varësi të motit. Megjithatë, nëse keni kohë të lirë, duhet të ujitni herët në mëngjes, për të shmangur lotimin e tepërt në mbrëmje, i cili është i ndjeshëm ndaj sulmit mykotik.

b. Përmbajtja e plehrave

Pas mbjelljes rreth 10-12 ditë, perimet kanë filluar të prodhojnë gjethe dhe rrënjët janë gjithashtu relativisht të qëndrueshme. Më pas mund të përdorni vermikompost e kombinuar me plehra gjethore organike si p.sh pleh proteinash peshku, alga deti, kek me vaj me bazë uji

cach-in-cai-thia-at-home

Pas aplikimit të parë të plehut çdo 10-15 ditë, kjo është koha kur bok choy rritet shumë fuqishëm, kështu që mund të përdorni një nga mënyrat e mëposhtme për të plotësuar lëndët ushqyese për bimën çdo 2 javë.

NPK 20-20-15: Përdorni 4 lugë çaji për 1 litër ujë dhe ujisni perimet në mënyrë të barabartë.

Pleh me kokë buall NB 13-13-13+TE: Përdorni 5 lugë çaji për 1 litër ujë dhe ujisni perimet në mënyrë të barabartë.

DAP: Përdorni 4 lugë çaji për 1 litër ujë dhe ujisni perimet në mënyrë të barabartë.

Me këtë metodë plehërimi, perimet tuaja do të përthithen shpejt dhe në mënyrë të barabartë, me më pak humbje sesa aplikimi direkt në tokë.

Shënim: Pas plehërimit, uji duhet të ujitet sërish me ujë të pastër për të siguruar që bima të mos djegë gjethet. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme të vëzhgoni rritjen dhe ngjyrën e gjetheve që mund të përcaktojnë numrin e herëve të aplikimit të plehrave dhe të rregullojnë dozën e plehut në përputhje me rrethanat.

c. Dëmtuesit dhe sëmundjet

Sëmundje e kalbur

Kjo është një sëmundje e zakonshme e dëmtuesve në familjen e lakrës, veçanërisht për bok choy. Kjo sëmundje shkaktohet nga myku Rhizoctonia sp., sëmundja lind dhe dëmton pjesën ngjitur me kërcellin pranë tokës.

Nëse shikoni me vëmendje, do të shihni se zona e infektuar ka nyje mykotike të sheshta, të cilat janë të bardha kur janë të reja, pastaj gradualisht kthehen në kafe të hapur dhe më pas errësohen. Për të parandaluar këtë sëmundje mund të përdorni ilaçe si p.sh Physan 20SL, Poner 40 TB

cach-in-cai-thia-at-home

Fidan i ngordhur

Kjo sëmundje shfaqet kur lakra është e re dhe e re, zakonisht pas moshës 5-7 ditëshe, pema është e kalbur dhe e ngordhur, nëse nuk parandalohet me kohë do të përhapet në të gjithë kopshtin.

Tham Khảo Thêm:  Cách trồng ớt bi nhiều màu – loại cây đang khiến bà nội trợ “sốt xình

Për të parandaluar këtë sëmundje për bimët, gjatë përzierjes së tokës, duhet të shtoni preparatet e kërpudhave Tricoderma për të rritur mikroflorën e dobishme në tokë, për të kufizuar disa sëmundje kërpudhore dhe për të ndihmuar bimët të rriten të shëndetshme.

Në të njëjtën kohë, është e nevojshme që rregullisht të pastrohen barërat e këqija, të mbahet kopshti i pastër dhe të shmanget krijimi i kushteve për hyrjen e kërpudhave.

Dhe kur pema është e infektuar, mund të përdorni fungicide si p.sh Ridomil Gold 68WG, Antracol 70WP, Dakonil

Insektet e dëmshme

Dëmtuesit kryesorë për bok choy janë brumbujt kërcyes dhe vemjet që hanë gjethe. Kur i shihni të shfaqen në kopshtin tuaj të perimeve, mund t’i përdorni duart për t’i kapur direkt herët në mëngjes ose në mbrëmje kur bie vesa, kur ato ende janë duke gërryer gjethet.

cach-in-cai-thia-at-home

Ose nëse janë shumë për t’u kontrolluar, mund të përdorni pesticide biologjike si p.sh përkthimi i hudhrës, Neem Chito, SK Enspray 99 EC vaj mineral, Rrezatimi

5. Korrni bok choy në mënyrën e duhur

Kale ka një periudhë rritjeje relativisht të shkurtër, vetëm pas rreth 30-35 ditësh pas transplantimit, kur lakra është pothuajse një dorë e gjatë, kërcelli dhe gjethet janë rritur mirë, mund ta korrni.

Ju mund të korrni me dy mënyra: krasitni gjethet nga jashtë në brendësi dhe hani ato gradualisht ose çrrënjosni të gjithë bimën që të mund të vazhdoni një kulture të re.

cach-in-cai-thia-at-home

Për të qenë në gjendje të shijoni gjethet e shijshme krokante, duhet t’i zgjidhni ato në mëngjes ose pasdite, duke i kushtuar vëmendje që të shmangni rrezet e diellit direkte për të parandaluar tharjen e tyre.

Lakra turshi duhet të përdoret menjëherë për të ruajtur shijen e saj të shijshme, përndryshe, duhet ta ruani në frigorifer për një kohë të shkurtër, por mos harroni vetëm 2-3 ditë sepse bok choy prishet shumë shpejt.

6. Disa pjata të shijshme të bëra nga bok choy

Supë e ftohtë bok choy

cach-in-cai-thia-at-home

Bok choy i thjeshtë i zier me salcë goca deti

cach-in-cai-thia-at-home

Pulë ushqyese e zier në avull

cach-in-cai-thia-at-home

Shiko me shume: Sekreti për rritjen dhe korrjen e lakrës së bebeve në vetëm 10 ditë

Shiko me shume: Një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur borzilok në një kuti stiropori për të kapur duart tuaja

Shiko me shume: Zbuloni se si të rritet spinaq rezistent ndaj nxehtësisë në shtëpi super shpejt

Lakra jeshile është e shijshme, e pasur me lëndë ushqyese, por mënyra rriten bok choy Është shumë e thjeshtë, apo jo? Pra, çfarë po prisni pa mbjellë shpejt enë të gjelbër dhe të sigurt me brokoli për t’u shijuar nga familja juaj. Urban Agriculture ju uron suksese dhe shihemi në artikullin tjetër.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách trồng cải thìa tại nhà siêu dễ trong mùa dịch . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy