Bí thuật trồng và chăm sóc hoa anh thảo cho người mới

Ju jeni një adhurues i luleve dhe ëndërroni të keni një kopsht plot aroma për të çliruar shpirtin tuaj dhe për të larguar të gjitha shqetësimet në mes të këtij ritmi të egër të jetës, ndaj mos hezitoni më. Bujqësia e qytetit Le të fillojmë mbjelljen e këtyre vazove aromatike të aguliçes menjëherë!

lulet

1. A dini ndonjë gjë për aguliçe?

Lulja e aguliçes së mbrëmjes njihet edhe me shumë emra të njohur si karficë jade, lule bliri, leopard pranveror… emri në anglisht është Primrose ose Cowslip. Bima është vendase në rajonin e butë të Mesdheut, Evropën Jugore. Megjithatë, tani është rritur si një vaj esencial dekorativ dhe i nxjerrë në shumë rajone tropikale.

Aguliçe e mbrëmjes është një bimë barishtore, me shkurre, shumëvjeçare. Pema rritet drejt dhe duket sikur nuk ka trung. Lartësia mesatare e pemës në maturim është nga 40 në 45 cm. Jo vetëm kaq, gjethet kanë edhe kërcell të gjatë, damarë të spikatur. Gjethet kanë një formë zemre unike me një ngjyrë të gjelbër të errët të përzier me njolla të bardha që duken shumë të spikatura dhe mbulojnë të gjithë bazën. Prandaj, kjo është një bimë shumë e përshtatshme për tenxhere dekorative.

Megjithatë, ajo që i tërheq njerëzit kur përballen me këtë lule është bukuria që buron nga lulet e saj. Aguliçe e mbrëmjes konsiderohet një lule e bukur me shumë lloje lulesh me ngjyra të ndryshme të gjalla nga e kuqja, portokallia, e verdha në blu, vjollcë. Lulet janë të dyfishta, petalet janë të buta, të qëndrueshme, aromatike dhe të mbështetura nga kërcell lulesh të gjata, të kuqërremta në kafe.

lulet

2. Kuptimi i veçantë i aguliçes

Kur vjen pranvera, lulet e aguliçes fillojnë të lulëzojnë, duke sjellë bukuri shumëngjyrëshe në hapësirë. Ndoshta për këtë, përveç emrit aguliçe, njerëzit i quajnë edhe me emrin pema e leopardit pranveror. Prandaj, shumë njerëz gjithashtu besojnë se nëse keni një bimë aguliçe të lulëzuar në ditët e para të vitit, ajo patjetër do të tërheqë shumë para dhe fat për familjen tuaj.

Jo vetëm kaq, mënyra se si lulëzon aguliçe është shumë e veçantë. Kur rrezet e ngrohta dhe plot lëvizje të diellit shkëlqejnë, aguliçe do të shtrijë sythat e saj të bukur për të kapur diellin. Por kur bie nata e qetë dhe gjithçka bie në gjumë, kjo është koha kur lulet e aguliçes shtrihen drejt hënës, duke hapur petalet e tyre të para vezulluese të argjendta.

lulet

Prandaj, kjo lule quhet me emrin jashtëzakonisht romantik dashuria e heshtur, me kuptimin që simbolizon një dashuri fisnike, të heshtur, të qetë, që ruan gjithmonë pa bërë zhurmë atë që do. Në të njëjtën kohë, me pamjen e saj të harlisur dhe të shkëlqyer, kjo është gjithashtu një pemë që simbolizon hirin dhe bukurinë e rinisë flluskuese.

Jo vetëm që ka përdorime dekorative me shumë kuptime të veçanta, por kjo lule njihet edhe nga shumë femra sepse produkti i vajit të aguliçes nxirret nga farat e aguliçes me teknologji të presimit të ftohtë me shumë përdorime.Përdoret në bukuri si ndriçimi i lëkurës, reduktimi i akneve, ngadalësimi procesi i plakjes, zbutja e lëkurës, hidratimi i lëkurës, mbështetja e shëndetit riprodhues, mbrojtja e shëndetit të zemrës…

lulet

3. Mbjellja e luleve në mënyrën më të thjeshtë për fillestarët

Aguliçe e mbrëmjes mund të rritet duke ndarë fidanë, por për ata që sapo kanë filluar të rriten për herë të parë, është relativisht e vështirë të gjesh fidanë, kështu që është shumë më e përshtatshme të rriten me farë.

a. Përgatitni lulet

Në varësi të preferencave tuaja, ju mund të zgjidhni llojin e duhur të aguliçes. Mund të zgjidhni të blini fara online ose në objektet që shesin fara, bimë zbukuruese… Megjithatë, duhet të jetë një dyqan me reputacion që farat e reja të garantohen të jenë varieteti i duhur dhe të kenë një aftësi të lartë mbirjes.

Tham Khảo Thêm:  7 cách làm thuốc trừ sâu HỮU CƠ tại nhà

Vini re se nëse zgjidhni drejtpërdrejt, duhet të zgjidhni farat e vjetra, të errëta dhe të mëdha për mbirje të mirë.

Tjetra ju Hidhini farat në ujë të ngrohtë 2 ziejnë: 3 të ftohtë. Kryenspeci djegës i lë farat të notojnë sipër sepse vetëm farat që zhyten në fund janë fara të forta të afta të mbijnë. Thithni për 6-8 orë, më pas nxirreni të kullojë, pastaj vazhdoni të inkuboni në një leckë të lagur ose pambuk derisa të ketë shenja mbirjeje, pastaj mbillni.

Farat e aguliçes janë fara me një shkallë mbirjeje relativisht të ulët, kështu që kur njomni farat, mund të shtoni pak stimulues farash si p.sh. Atonik, Comcat, Litosen, Dekamon… për të mbirë shpejt farat, lëshoni rrënjë.

b. Përgatitni tokën

Për bimët e aguliçeve, duhet të zgjidhni tokë të pasur me lëndë ushqyese, poroze, që mban ujë dhe kullues të mirë. Ju mund të përzieni tokën sipas formulës 3 tokë e pastër : 3 vermikompost : 2 Substrati i perlitit : 2 substrate koko torfe.

Pas përzierjes së mediumit të rritjes, mund të shtoni më shumë Preparate për kërpudhat Tricoderma për të rritur mikroflora të dobishme në tokëduke kufizuar disa sëmundje kërpudhore, duke ndihmuar bimët të rriten të shëndetshme.

Por do të jetë shumë më e lehtë nëse e përdorni Toka e pastër organike e Sfarm është e specializuar në lule dhe bimë zbukuruese Mbjellja e pemëve do të jetë jashtëzakonisht e përshtatshme dhe do të kursejë shumë kohë dhe përpjekje. Me tokën organike Sfarm, fidanët tuaj do të pajisen me lëndë ushqyese të plota për 60 ditë pas mbjelljes pa pasur nevojë të përzieni ndonjë përbërës shtesë.

c. Inkubacioni i farës

Mjete për fidanishte të farës që mund të përdorni Sfarm media çerdhe, substrate koko torfe, lëvore, Nënshtresa me myshkMë pas vendosni nënshtresën në tabaka plastike, tabaka të specializuara me shkumë për inkubatorin e farës, vendosni farat midis vrimave dhe më pas i mbuloni lehtë me mediumin e fidanishtes.

Për shkak se farat e aguliçes përmbajnë vajra esencialë të lartë, është e lehtë të tërhiqni milingonat dhe insektet e tjera për t’u sulmuar, prandaj kushtojini vëmendje pas mbjelljes së farave. Vipesco kundër milingonave dhe insekteve përhapeni rreth tepsisë së farave për të mbrojtur farat të paprekura.

Në të njëjtën kohë, aguliçe është një bimë që është e ndjeshme ndaj pushtimit të kërpudhave gjatë procesit të fidanëve, duke çuar në vdekje dhe tharje, kështu që gjatë mbjelljes mund të spërkatni dhomën me disa fungicide si p.sh. Antrakol, Ridomil Gold, Alieta

lulet

Në fund e ujitni për ta mbajtur të lagësht dhe më pas e vendosni në një vend të freskët, larg rrezeve të diellit direkte. Kur bima ka 4-5 gjethe të vërteta, kërcelli është mjaft i fortë, pastaj transplantojeni në tokën e përgatitur.

4. Është e lehtë apo e vështirë të kujdesesh për aguliçe?

a. Dritë, temperaturë

Aguliçe e mbrëmjes është një lule me origjinë të butë, kështu që temperatura e përshtatshme për të lulëzuar bimën është 16 – 27 °C. Prandaj, mënyra më e mirë që bima të rritet e shëndetshme është ta mbillni në një vend me dritë të ulët dielli ose në hije në mënyrë që të marrë rrezet indirekte të diellit. Megjithatë, ndonjëherë duhet ta nxjerrim bimën jashtë për të marrë rrezet e diellit në mëngjes, në mënyrë që bima të fotosintezojë mirë, duke e bërë pemën më të fortë dhe më të gjelbër.

Tham Khảo Thêm:  Mẹo chăm sóc, chống úng cho hoa hồng mùa mưa

Është më mirë të ekspozoni bimën në dritë të vazhdueshme për 2 orë në mëngjes nga ora 7 e mëngjesit deri në 9 të mëngjesit të paktën një herë në javë. Në të njëjtën kohë, bima mund të rritet edhe në ambiente të mbyllura, ku ka pak dritë dhe në një ambient me ajër të kondicionuar.

lulet

Gjithashtu kësaj lule i pëlqen lagështia e lartë, ndaj mund të sigurohemi nëpërmjet përdorimit të një lagështuesi ose thjesht duke e vendosur tenxheren në një enë të mbushur me guralecë dhe ujë.

b. Spërkatës

Lulet kanë nevojë për shumë ujë gjatë rritjes, por bima është shumë e ndjeshme ndaj kalbjes së rrënjëve, kështu që kur mbillen bimë të reja, ato duhet të ujiten rregullisht një herë në ditë, kur bimët të jenë rritur të shëndetshme, mundeni pas 2 -3 ditësh. ujitje vetëm një herë në mëngjes ose pasdite por nuk duhet të ujitet, shumë e errët është e lehtë për të rritur sëmundjet kërpudhore. Nëse temperatura është e ulët ose bie shumë shi, lotimi duhet të kufizohet. Mënyra më e mirë është të përdorni një spërkatës për të ujitur drejtpërdrejt gjethet.

c. Të ushqyerit

Aguliçe e mbrëmjes është një bimë e lehtë për t’u rritur, kështu që nuk kërkon shumë lëndë ushqyese. Sidoqoftë, në mënyrë që bima të rritet e shëndetshme dhe të lulëzojë shkëlqyeshëm, duhet t’i shtoni periodikisht bimës lëndë ushqyese.

lulet

Pas 10-15 ditësh nga mbjellja, bimët fillojnë të rriten, kështu që në këtë periudhë duhet të shtoni plehra organike me bazë uji si: Alga deti, Vitamina B1, proteina e peshkut… fekondoni periodikisht çdo 12-15 ditë.

Në të njëjtën kohë, mund të shtoni edhe plehra NPK me shumë proteina si p.sh 30-9-9, 20-20-15… në mënyrë që pema të mund të rritë trungun, degët dhe rrënjët e saj.

Kur pema fillon të degëzohet dhe përgatitet të lulëzojë, gjatë kësaj periudhe duhet të përdorni një pleh me përmbajtje të lartë fosfori si NPK. 15-30-15, 6-30-30, 10-55-10… që pema të lulëzojë shumë, e madhe dhe e bukur.

d. Dëmtuesit dhe sëmundjet

Armiku më i madh i kësaj lule është kërmilli. Ato janë shumë shkatërruese për rritjen e bimëve. Prandaj bJu duhet të jeni të vetëdijshëm për praninë e tyre duke përdorur vrasës kërmilli për të hequr qafe shpejt kërmijtë, para se të fillojnë të hanë gjethet.

lulet

Përveç kësaj, aguliçe është gjithashtu shumë e ndjeshme ndaj sëmundjes së njollave të gjetheve, e cila manifestohet si njolla kafe në gjethet e verdha. Pastaj është e nevojshme që shpejt të priten gjethet e sëmura, të vendoset bima në vazo në një vend të hapur dhe Përdorni fungicide për bimë të tilla si Ridomil Gold, Antrakol, Alieta, Coc85

Në të njëjtën kohë, bima ndonjëherë mund të sulmohet nga merimangat, afidet ose dëmtuesitatëherë mund të përdorni pesticide natyrale për të garantuar sigurinë e shëndetit të familjes tuaj duke eliminuar akoma dëmtuesit si p.sh. GE djegës me hudhër xhenxhefil, përkthimi i hudhrës, Neem Chito, Bio – MBI

Sidomos ju mund të përdorni Vaj mineral i parapërzier SK Enspray 99 EC është një solucion pesticid organik që mund të përdoret menjëherë pa trajtim të posaçëm uji për afide, afide, merimanga, thrips, insekte… Kjo është një zgjidhje organike e pesticideve, kështu që nuk është toksike, nuk ka erë, është plotësisht e sigurt dhe efektive.

Tham Khảo Thêm:  Cách trồng và chăm sóc hoa mao lương chơi tết

Vetëm kur bima është e sulmuar keq nuk mund ta kontrolloni, mund të përdorni insekticide si p.sh Rrezatimi, Ortus 5SC

5. Si të bëni që bimët e aguliçes të prodhojnë shumë lule të shkëlqyera

Për ta bërë pemën të duket më e shëndetshme, më e shëndoshë, mënyra më e mirë është të ruani lartësinë e pemës rreth 35-45 cm duke e krasitur pemën kur ajo është e shëndetshme. Në të njëjtën kohë, kjo është edhe një nga masat për të ndihmuar bimët të degëzohen, të nxisin bimët të lulëzojnë më shumë se zakonisht.

lulet

Përveç kësaj, është e mundur që bima të prodhojë më shumë lule duke siguruar shumë dritë indirekte. Dhe nëse doni që bima të lulëzojë për të sjellë fat në ditët e para të vitit, ju vetëm duhet ta mbani tokën pak të thatë në dimër për të ndihmuar në promovimin e më shumë lulëzimit në pranverë. Megjithatë, kini kujdes që të mos lejoni që toka të thahet plotësisht.

Nëse dëshironi të jeni në gjendje të vazhdoni të kujdeseni për lulet pasi lulja zbehet për të lulëzuar në kulturat e mëposhtme, atëherë kur lulja zbehet ka vetëm degë, mos nxitoni të prisni degët sepse kjo ndonjëherë do të shkaktojë kalbjen e llambave. . Gjithashtu mos i varrosni zhardhokët në tokë, lini gjysmën e majës së zhardhokëve të mbetur, jo të mbuluar me tokë. Vetëm atëherë pema mund të vazhdojë të rritet.

6. A janë apo jo helmuese lulet e aguliçes?

Sipas hulumtimeve të shkencëtarëve, lulja e aguliçes është pak toksike për njerëzit, e klasifikuar si kategoria 4 (duke shkaktuar reaksione inflamatore të lëkurës). Ato janë pak toksike për qentë, macet dhe disa kafshë të tjera, por jo aq të rrezikshme.

Tek njerëzit, kontakti me lëkurën mund të shkaktojë skuqje, urtikari dhe reaksione të tjera alergjike. Kafshët shtëpiake ndonjëherë vjellin pak nëse hanë bimën. Pra, duhet t’i kushtoni vëmendje vendosjes së bimës jashtë mundësive të fëmijëve dhe duhet të kontrolloni kafshën tuaj kur ata synojnë t’i afrohen kësaj lule.

lulet

Shiko me shume: 2 mënyrat më të thjeshta për të rritur bimë merimangash që duhet të provoni

Shiko me shume: Sekreti për të pasur një tenxhere vezulluese me peshk të kuq – e keni provuar?

Shiko me shume: A është e lehtë apo e vështirë të mbillësh dhe të kujdesesh për një tenxhere të artë ujore?

City Agriculture shpreson se ndarja juaj do të jetë gjëra të dobishme për ta bërë mbjelljen tuaj më të lehtë dhe më të thjeshtë. Uroj që të mund të mbillni me sukses vazo me lule aguliçe siç pritej. Faleminderit dhe shihemi në postimin e radhës.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bí thuật trồng và chăm sóc hoa anh thảo cho người mới . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy