Bí quyết chăm sóc và nhân giống Alocasia Black Velvet

Me një bukuri të bukur, unike dhe të fuqishme, Alocasia Black Velvet – kadife e zezë është favorizuar dhe mbjellë gjerësisht nga adhuruesit vietnamezë të gjetheve vitet e fundit.

Nëse ju pëlqen kjo bimë e re, le ta bëjmë Bujqësia e qytetit Mësoni se si të kujdeseni për të, si dhe si ta rritni atë! Me siguri kjo bimë nuk do t’ju zhgënjejë.

Alocasia-Zi-Kadife

1. Çfarë është Alocasia Black Velvet?

Alocasia Black Velvet njihet edhe me shumë emra të tjerë si mondo black velvet, black velvet mondo, Black Velvet mondo… Kjo është një bimë shumëvjeçare që i përket Araceae, gjinia Alocasia, është vendas në xhunglat e Borneos – Azia Juglindore.

Alocasia Black Velvet është një mini rizomë e vogël Alocasia me lartësi maksimale 30-50 cm. Forma e gjetheve është relativisht e ngjashme me atë të bimëve zbukuruese, por mund të jetë vetëm rreth 8-12 cm e gjatë.

Dhe ajo që bën dallimin është edhe tipari i jashtëzakonshëm i Alocasia Black Velvet janë gjethe të trasha, të shijshme, në formë zemre që janë po aq të buta sa kadifeja që duken të lëmuara, por jashtëzakonisht të forta.

Alocasia-Zi-Kadife

Përveç kësaj, Në ato gjethe të errëta theksohen damarët e gjelbër të çelur, të bardhë ose argjendi që do t’ju bëjnë të dashuroheni me shikim të parë nga bukuria unike por po aq e fuqishme.

2. A e dinit përdorimin e madh të Alocasia Black Velvet?

Nëse jeni duke kërkuar për një specie të re bimore për super koleksionin tuaj të bimëve zbukuruese, nuk duhet ta humbisni këtë bimë!

Me një pamje të vogël dhe të bukur, që nxjerr një bukuri të bukur por po aq të fortë me gjethe të jashtëzakonshme, Alocasia Black Velvet është një zgjedhje e përshtatshme për dekorim dhe dekorim.

Do të ishte mirë nëse vendosni një tenxhere me Alocasia Black Velvet në tavolinën tuaj të punës, tryezën e studimit, tavolinën e pritjes, dritaren, ballkonin ose të mbillni një dekorim në miniaturë për kopshtin, apo jo!

Për shkak se vjen nga pylli tropikal i lagësht, kur të zotëroni këtë pemë, do të ndiheni sikur jeni të humbur në një pyll të mrekullueshëm plot me pemë të freskëta, atëherë shpirti juaj do të jetë në harmoni me natyrën, përfshirë natyrën. Ankthi dhe lodhja do të zhduken shpejt .

Alocasia-Zi-Kadife

Jo vetëm kaq, shumë feng shuiistë gjithashtu besojnë këtë Alocasia Black Velvet është një bimë që sjell të mira. Pra, zotëroni një pemë Alocasia Black Velvet në shtëpi do të sjellë shumë fat, lundrim të qetë, duke krijuar kushte që pronarët e shtëpive të vijnë së shpejti në shumë suksese të reja.

Në të njëjtën kohë, ato përdoren edhe si dhurata për të afërmit, miqtë, klientët … në raste të rëndësishme për t’u dërguar urime të sinqerta.

3. Të kujdesesh për Alocasia Black Velvet është po aq e lehtë sa të kthesh dorën.A e dinit?

a. Si te zgjidhni nje tenxhere me Alocasia Black Velvet bebe te mire jeshile

Mund ta porosisni këtë bimë në vazo në çdo dyqan online të bimëve të brendshme. Sidoqoftë, është e nevojshme të blini në dyqane me reputacion për të shmangur blerjen e bimëve të rreme dhe pa jetë.

Tham Khảo Thêm:  Chế phẩm bảo vệ thực vật từ IMO

Por është më mirë nëse keni kohë, duhet të shkoni direkt në dyqan për të parë që të jeni në gjendje të zgjidhni pemën që ju pëlqen. Kur shikoni ju duhet zgjidhni bimët Alocasia Black Velvet me rrënjë të harlisura, rrënjë të rrënjosura, gjethe të harlisura jeshile të errëta, të errëta, të trasha, të forta, venat e spikatura, me pamje të shëndetshme. Vetëm atëherë bimët e reja do të kenë aftësinë të rriten dhe të zhvillohen mirë, me pak dëmtues dhe sëmundje.

Alocasia-Zi-Kadife

b. Ripotting

Normalisht, kopshtarët shpesh i ushqejnë bimët në enë plastike të buta relativisht të vogla. Prandaj, për të pasur hapësirë ​​të mjaftueshme jetese dhe në të njëjtën kohë për të shtuar lëndë ushqyese thelbësore në pemë, duhet të krijoni një mjedis të ri për pemën.

Së pari ju duhet të përgatisni tokën për bimën në vazo. Për sa i përket tokës, kjo bimë ka nevojë për tokë të lirshme, me kullim të shpejtë, të pasur me humus dhe pak acid. Mund të përzieni tokën e vazos në një raport prej 2 . tokë e pastër për të mbjellë pemë : 2 vermikompost : 2 substrate pure e lëvores së pishës : 2 substrate koko torfe : 2 perlitin.

Pasi të keni përgatitur tokën dhe fidanët, vazhdoniZgjidhni një tenxhere me një vrimë të mirë kullimi për bimën dhe një madhësi më të madhe se sa e vjetra me 1/2 deri në 1/3 e tenxhere, më pas vendoseni vazon në tenxheren e re dhe shtoni dheun 3cm – 5cm nga gryka e tenxhere, Përdorni dorën tuaj për të shtypur butësisht bimën që të qëndrojë, ujin për ta mbajtur bimën të lagësht.

Alocasia Black Velvet është një bimë shumëvjeçare, kështu që një herë në vit kontrolloni bimën tuaj për të parë nëse ka nevojë për mbjellje. Në të njëjtën kohë, kjo është një mundësi e mirë për të kontrolluar tokën dhe sistemin rrënjor, për të verifikuar nëse bima është e ngushtë.

Ngrini butësisht jashtë dhe nëse rrënjët janë të shtrënguara ose nëse po depërtojnë kullimin, është koha për të rritur madhësinë e tenxhere për bimën.

Alocasia-Zi-Kadife

Pas mbjelljes përdorni stimulues të rrënjëve si p.sh Vitamina B1, Org Hum, Deti, proteina e peshkut… ujitni bimët në mënyrë që fidanët të rikuperohen dhe të rriten shpejt.

c. Vendosja e pemëve

E përkryer për vende me dritë mesatare dhe të lartë. Bimët duhet të lejohen të marrin rrezet indirekte të diellit (dritë në mëngjes ose pasdite vonë dhe të shkëlqejë nga dritarja).

Bimët mund të mbahen brenda në vende pranë dritareve ose vendeve të ndriçuara mirë. Në një mjedis me dritë shumë të ulët, bima do të shfaqë shenja animi ose ngjyra e gjelbër në gjethe do të jetë më e errët, ngjyra e bardhë do të jetë më e vogël.

d. Drita

Pema Black Velvet Alocasia gjendet në pyjet e harlisura tropikale të Azisë. Këtu, ajo është e ekspozuar ndaj dritës me pika ose hije nën pemë. Kështu që Gjatë rritjes së kësaj bime, duhet t’i kushtoni vëmendje vendosjes së pemës aty ku drita nuk është as shumë me diell dhe as me shumë hije, pema është e përshtatshme për të jetuar mirë në një temperaturë prej 15ºC – 27ºC.

Alocasia-Zi-Kadife

Prandaj, mënyra më e mirë që bima të rritet e shëndetshme është ta mbillni në hije ose ta vendosni në një dhomë me diell, por larg dritares, në mënyrë që të marrë rrezet e diellit të ndritshme, por indirekte. Kini kujdes me dritën e drejtpërdrejtë ose me mënyrën se si dielli i afrohet dritareve tuaja në periudha të ndryshme të vitit pasi çdo ekspozim i papritur mund të dëmtojë gjethet.

Tham Khảo Thêm:  Bón phân dê cho cây như thế nào cho hiệu quả?

Për bimët që rriten në zyra ose vende që nuk marrin dritë direkte, duhet t’i nxirrni jashtë për të marrë dritë vazhdimisht për 2 orë në mëngjes nga ora 7 e mëngjesit deri në 9 të mëngjesit, në mënyrë që bimët të mund të fotosintezojnë.

e. Spërkatës

Pema e Mon ka nevojë për shumë ujë gjatë rritjes, duhet ta ujisni 2-3 herë në javë. Bimët janë të ndjeshme ndaj mineraleve dhe ndotësve, prandaj është më mirë të përdorni ujë të pastër. Sidomos në verë, ujisni rregullisht bimët me mjegull për të parandaluar vyshkjen e tyre.

Edhe pse ka nevojë për shumë ujë, Alocasia Black Velvet nuk mund të tolerojë mbytjen e ujit. Kur vazoja është e tepërt, rrënjët do të kalben lehtësisht, kështu që para se të ujisni, gërmoni tokën tërësisht në mënyrë që uji të kullohet lehtësisht pa ngecje të tepërt. Kjo eliminon kripërat e tepërta të lëndëve ushqyese dhe rihidraton plotësisht mjedisin.

Alocasia-Zi-Kadife

f. Prerje

Ashtu si bimët e tjera zbukuruese, Alocasia Black Velvet mund të lulëzojë. Sidoqoftë, lulet e bimës zakonisht nuk lulëzojnë brenda, lulet mbajnë një ngjyrë të verdhë të zbehtë që rrethon një thumba të bardhë që duket shumë e zbehtë.

Në të njëjtën kohë, kjo është një bimë zbukuruese që luan me gjethet, kështu që për të nxjerrë në pah bukurinë e gjetheve dhe në të njëjtën kohë për të shmangur dobësimin e bimës gjatë lulëzimit, kultivuesi duhet të presë menjëherë sythat e luleve. kur sapo është ngritur.

Alocasia-Zi-Kadife

Jo vetëm kaq, duhet të vëzhgoni rregullisht krasitjen e gjetheve të zverdhura, dëmtuesve për të shmangur përhapjen në gjethe të shëndetshme duke e tërhequr butësisht gjethen për të parë nëse ndahet nga pema apo jo, por mos e tërhiqni fort ose mos e grisni. Më pas, dezinfektoni veglat tuaja prerëse me alkool izopropil (detergjent) dhe pritini afër bazës.

g. Përmbajtja ushqyese

Alocasia Black Velvet është një bimë mjaft e ndjeshme ndaj plehrave. Megjithatë, me një sasi të mjaftueshme pa tepricë, bima mund të rritet më e shëndetshme se sa pritej. Prandaj mund të përdorni disa plehra organike si p.sh pelet pelin, jakë pule, pleh dhie… një herë në muaj për të ndihmuar bimët të rriten më mirë, me ngjyrë më të bukur të gjetheve.

Në të njëjtën kohë, 40-45 ditë/kohë plehërimi shtohen në mënyrë alternative lloje të ndryshme të NPK si p.sh. 30-15-10, 30-10-10, 20-20-20… gjatë gjithë jetës së pemës.

H. Dëmtuesit dhe sëmundjet

Insektet janë një nga dëmtuesit më të zakonshëm në këtë kulturë. Ata thyejnë shtresën e jashtme mbrojtëse të bimës dhe ushqehen me lëndët ushqyese të bimës. Përveçse i bëjnë gjethet të duken të shëmtuara, ato gjithashtu mund të përhapin infeksione.

Gjithashtu, nëse vëreni njolla të bardha që formohen në gjethe, duhet të kontrolloni edhe për merimangat. Kur sulmohen nga këto insekte, ju mund të përdorni insekticide natyrale për të garantuar sigurinë e shëndetit të familjes tuaj duke eliminuar akoma dëmtuesit si p.sh. GE djegës me hudhër xhenxhefil, përkthimi i hudhrës, Neem Chito, Bio – HIQ

Sidomos ju mund të përdorni Vaj mineral i parapërzier SK Enspray 99 EC është një solucion pesticid organik që mund të përdoret menjëherë pa trajtim të posaçëm uji për afide, afide, merimanga, thrips, insekte… Kjo është një zgjidhje organike e pesticideve, kështu që nuk është toksike, nuk ka erë, është plotësisht e sigurt dhe efektive.

Kur bima sulmohet keq dhe nuk mund ta kontrolloni, mund të përdorni insekticide si p.sh Rrezatimi, Ortus 5SC

Alocasia-Zi-Kadife

Përveç kësaj, bima mund të vuajë edhe nga sëmundja kërpudhore e njollave të gjetheve të shkaktuara nga lagështia e tepërt ose nga uji i tepërt. Në atë kohë, ju duhet ta çoni bimën në një vend të freskët, të krasitni gjethet e sëmura dhe t’i fshini me alkool dhe të spërkatni me fungicide si p.sh. Antrakol, Ridomil Gold, Coc85

4. Si të mbarështoni Alocasia Black Velvet lehtësisht për fillestarët

Ju mund ta përhapni Alocasia Black Velvet me fara, por kjo nuk është efektive dhe kërkon shumë kohë dhe përpjekje. Kështu që, Mënyra më e mirë për të krijuar fidanë jashtëzakonisht shpejt dhe me efikasitet është ndarja e rizomës nga bima mëmë.

Koha më e përshtatshme për të përhapur me sukses një mondo prej kadifeje të zezë është në fillim të pranverës kur moti është i ngrohtë, as shumë i nxehtë dhe as shumë i ftohtë. Pastaj për të filluar shumëzimin e nënpemës që ju nevojitet Përgatitni një qese me bimë në vazo të përziera me media në masën 50% Koko torfe dhe 50% perlitin.

Së pari ju Hiqni bimën Alocasia Black Velvet nga tenxherja dhe shkundni butësisht dheun e tepërt rreth rrënjëve. Në këtë kohë, duhet të përfitoni nga kontrolli që sistemi rrënjor i bimës amë është ende i mirë dhe nuk ka shenja të infeksionit mykotik ose ngatërrim të rrënjëve.

Tham Khảo Thêm:  Cách trồng lan rừng siêu dễ

Alocasia-Zi-Kadife

Më pas, ju vazhdoni Kontrolloni sistemin e rizomës, ato duken si gunga xhenxhefili, duhet të vëzhgoni me kujdes dhe të zgjidhni zonën e kërcellit që përmban shumë rrënjë dhe ka shkallën më të lartë të mbirjes, më pas përdorni një thikë ose një mjet prerës të pastër. Kujdes Duhet të vishni doreza dhe të dezinfektoni mjetet gjatë shumimit për të shmangur infeksionin mykotik të fidanëve.

Më pas vendosni rizomat e prera në mediumin e përgatitur të tenxhere dhe ujisni butësisht. Vendoseni bimën tuaj të re në një vend me rrezet e diellit të ndritshme dhe indirekte. Së fundi, ndiqni të njëjtin regjim kujdesi që do të bënit për bimën mëmë.

Alocasia-Zi-Kadife

5. Alocasia Black Velvet është toksik apo jo?

Nëpërmjet procesit të kërkimit, studiuesit kanë zbuluar se në Alocasia Black Velvet përmban kristale oksalate kalciumi në formë gjilpëre që mund të irritojnë gojën dhe sistemin tretës. Nuk është toksik vetëm për kafshët, por edhe për njerëzit.

Prandaj, ju duhet ta mbani atë jashtë mundësive të fëmijëve ose kafshëve shtëpiake, veçanërisht kur trajtoni bimët, si dhe gjatë përhapjes, duhet të mbani doreza me kujdes.

Alocasia-Zi-Kadife

Kur ekspozohet aksidentalisht ndaj kësaj toksine, trupi manifestohet si djegie ose ndjesi shpimi gjilpërash, ënjtje të rrugëve të frymëmarrjes dhe në raste të rënda, vdekje. Prandaj, kur zbulohet, duhet të kontaktoni direkt mjekun tuaj për trajtim të menjëhershëm.

Shiko me shume: Mbillni dhe kujdesuni për paqen tuaj mendore si një profesionist

Shiko me shume: Çfarë është Callisia Repens “Zonja rozë”, si të rriten dhe kujdesen për bimët në shtëpi

Shiko me shume: Cilat janë llojet e Monsterës dhe si të kujdesemi për bimët e brendshme?

Shpresojmë se gjërat e dobishme që City Agriculture ka ndarë më lart do t’ju ndihmojnë të rritni me sukses vazot Velvet unike Alocasia Black Velvet për koleksionin tim të bimëve të shtëpisë. Faleminderit dhe shihemi në postimet e radhës.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 086Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bí quyết chăm sóc và nhân giống Alocasia Black Velvet . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy