Bí kíp trồng cây ngô đồng hợp phong thủy bạn đã biết chưa?

A e dini sekretin e mbjelljes së bimëve të misrit në harmoni me feng shui?

A po pyesni se çfarë të mbillni që ka shumë veti medicinale, por është e përshtatshme për feng shui për të sjellë përfitime të mëdha për pronarin e shtëpisë. Pra, pse nuk provoni të rritni misër në fushë – bima njihet si vendbanimi i feniksit të shenjtë. Le të Bujqësia e qytetit konsultohuni tani si të mbillni misër më poshtë!

1. Gjërat që nuk i keni ditur kurrë për misrin e fushës?

Misri i fushës është një specie bimore e familjes Camellia, e quajtur shkencërisht Firmiana simplex, e njohur edhe si mëndafsh bakri, bo e gjelbër, bo… Pema është vendase në Kinë dhe vendet e Azisë Lindore, dhe është rritur në shumë pjesë të botës, veçanërisht në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

i nxehtë-në-pikantë-ngo-dong

Misri i fushës ndahet në dy lloje kryesore: misri i fushës dekorative dhe misri i fushës drunore. Në Vietnam, misri dekorativ është më i zakonshmi që rritet dhe njihet edhe me emra të tjerë të njohur si bima hibride e farave vajore, zymbyl zambak uji dhe prifti Xuan.

i nxehtë-në-pikantë-ngo-dong

Në të egra, misri i fushës drunore mund të jetë deri në 16 m i gjatë. Diametri i pemës së pjekur është rreth 30 cm dhe është një pemë e vogël shumëvjeçare.

Bimët e misrit dekorativ në vendin tonë rriten shpesh me përmasa të vogla. Trupi fryhet si një vazolartësia mesatare është nga 40-100cm me shumë degë dhe gjethe të ndryshme me të njëjtën madhësi si misri i fushës në natyrë.

i nxehtë-në-pikantë-ngo-dong

Gjethet e misrit të fushës janë gjethe të rralla, të mëdha, me shkëlqim, me venat që dalin nga qendra e gjetheve. Zakonisht misri i fushës do të lulëzojë në korrik.Lulet janë të kuqe dhe lulëzojnë si një koral i zjarrtë shumë tërheqës. Në një bimë ka lule mashkullore dhe femërore.

Kur lulet të lulëzojnë pas 2 javësh, ato do të bien dhe fruti do të fillojë të rritet. Misri i fushës ka një formë sferike të gjelbër kur piqet, e verdhë.

2. Misri Dong – Bima feng shui që i sjell pasuri pronarit

“Nëse je bima e misrit, feniksi do të vijë dhe do të ulet”.

“Farat aromatike që ke kërcyer dhe lëshuar

Kërcelli i vjetër i misrit të feniksit”

Të lashtët thanë se feniksi i vjetër do të pushonte në pemën e gjelbër të misrit. Sipas legjendës së lashtë kineze, fusha e misrit është vendi për të thithur kuintesencën dhe shpirtin e parajsës dhe tokës, kështu që feniksi vjen këtu për të jetuar. Kështu që Të kesh një bimë misri fushore në oborr do të ketë shumë kuptime të mira feng shui.

i nxehtë-në-pikantë-ngo-dong

Përveç kësaj, Feniksi është një nga katër kafshët hyjnore, kështu që bima e gerberës gjithashtu ka efektin e luftimit të shpirtrave të këqij dhe largimit të gazit të keq. Rreth ngjyrës Lulet e gerberës janë të kuqe, kështu që kjo është një lule e përshtatshme për njerëzit që i përkasin parrit të zjarrit.

Dhe mbjellja e misrit si një dekorativ në kopshtin tuaj ose në shtëpinë tuaj do të tërheqë pasuri, do t’i sjellë fat dhe prosperitet pronarit.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn cách trồng cây nha đam cực đơn giản tại nhà

3. A i dini ende përfitimet e misrit të fushës?

a. Mbledhja e drurit

Misri i fushës drunore rritet drejt dhe është relativisht i madh në madhësi, kështu që mund të korret për dru. Njerëzit shpesh përdorin drurin e dong dong-ut për të bërë instrumente muzikore, si p.sh. qeskën dhe lahutën për shkak të transmetimit të zërit.

i nxehtë-në-pikantë-ngo-dong

Gjithashtu në disa vende janë mbjellë pemë për të hijezuar rrugët dhe parqet. Megjithatë, ajo që e bën emrin e bimës së misrit të fushës janë vetitë e tij medicinale.

Dhe këtu janë disa nga vetitë medicinale të bimës së misrit të fushës. Si kërcelli, gjethet dhe lëngjet e bimës së misrit përdoren nga praktikuesit e mjekësisë tradicionale kineze për të trajtuar sëmundjet. Këtu janë disa nga përfitimet shëndetësore të fenugreek.

b. Bimët e misrit të fushës nuk janë të sëmurë

Kuroni puçrrat

Për pacientët me çibane të sapo përflakur, mund të përdorni gjethet e fenugrekut për të hequr pjesën plastike. Përdorni lëngun e pemës për ta aplikuar në çiban.

Megjithatë, nëse çibani është shumë i madh, mund të merrni rreth 1-3 gjethe koriandër, ta grisni me pak kripë dhe ta aplikoni direkt në akne. Aplikoni vazhdimisht këtë metodë për rreth 3-5 ditë, do të shëroheni shpejt.

Kollitje gjaku, kollë e mirë

Kollitja me gjak është një simptomë shumë e rrezikshme. Nëse keni kollë të lehtë me gjak ose kollë të mirë, mund të përdorni kërcellin dhe kërcellin e gjetheve të bimës gerbera për të pirë një pije të mprehtë. Duhet ta përdorni rregullisht për të parë rezultate të menjëhershme.

Trajtimi i zgjebes për një kohë të gjatë

Nëse lëkura juaj ka zgjebe për një kohë të gjatë, por nuk shërohet dhe nuk është e rehatshme, mund të lani dhe të fërkoni gjethet e koriandrit në lëkurë me zgjebe. Bëjeni këtë vazhdimisht për disa ditë, zgjeba nuk do të kruhet më dhe do të riktheni shpejt lëkurën tuaj të qenësishme.

Ilaç magjik për meshkuj

Pak njerëz e dinë se misri i fushës është një ilaç i dobishëm për burrat. Për sa kohë që meshkujt përdorin kërcellin e bimës së misrit të njomur në alkool me tonik, kjo është një mënyrë për të rritur vitalitetin dhe për të përmirësuar spermën e dobët për meshkujt.

Përveç përdorimeve të përmendura më sipër, misri i fushës ka edhe efekte të tjera si parandalimi i infeksioneve të plagëve, shërimi i prolapsit të mitrës, shërimi i shytave, trajtimi i nyjeve limfatike të fryra, reumatizma etj.

c. Përmban kaq shumë veti medicinale, por a është misri i fushës helmues?

Bima e gerberës është një ilaç i vlefshëm, por nuk këshillohet të gëlltitet lëngu i bimës së fenugrekut, i cili mund të jetë i dëmshëm për sistemin tretës. Nëse lëngu i fenugrekut futet në sy, mund të shkaktojë skuqje dhe ënjtje.

Sidomos në farat dhe frutat e bimës së misrit të fushës gjendet një helm i quajtur curin. Kur kjo substancë bie në kontakt me trupin, do të shkaktojë helmim, disa sëmundje të mëlçisë dhe të sistemit tretës. Intoksikimi i rëndë mund të çojë në çrregullime kardiovaskulare, depresion neurologjik dhe gjakderdhje gastrointestinale.

i nxehtë-në-pikantë-ngo-dong

Ndaj duhet pasur kujdes gjatë mbjelljes dhe përdorimit të misrit të fushës. Sidomos mbajeni jashtë mundësive të fëmijëve të vegjël.

Misri i fushës ka kaq shumë përfitime, a është e vështirë të rritet dhe të kujdeset për të?

Misri është një bimë shumë e lehtë për t’u rritur dhe për t’u kujdesur. Bimët mund të rriten me prerje ose duke mbjellë fara. Megjithatë, metoda e mbjelljes është më e lehta për t’u zbatuar dhe më e përdorura.

4. Si të rriteni dhe të kujdeseni për bimët zbukuruese të misrit në vazo në shtëpi

Dhe kjo është një mënyrë e thjeshtë për të mbjellë dhe për t’u kujdesur për bimët zbukuruese të misrit në vazo në shtëpi, të cilën çdokush mund ta bëjë atë që Bujqësia Urbane dëshiron ta ndajë me ju.

Tham Khảo Thêm:  Cẩn thận từng bước chăm sóc giò lan Phi điệp sau khi ghép

a. Përgatitni farën

Për të pasur një bimë misri të gjelbër të mirë sipas dëshirave tuaja, faza e përzgjedhjes së varieteteve është jashtëzakonisht e rëndësishme.

Mbjellja me copa

Bimët e misrit të fushës të zgjedhura për mbarështim duhet të jenë bimë të shëndetshme me shumë degë dhe pa dëmtues dhe sëmundje. Vazhdoni të zgjidhni prerje të moderuara, prerë në copa 15-20 cm të gjata për të tharë rrëshirën brenda 24 orëve.

Përpara mbjelljes duhet të aplikoni një stimulues rrënjë si p.sh N3M, Bimix super rrënjë, Rrënjët 2… për të rritur rrënjosjen për copat.

i nxehtë-në-pikantë-ngo-dong

Mbjellja me fara

Ju duhet të zgjidhni të blini farat e misrit dekorativ nga një dyqan me reputacion për të siguruar që të zgjidhni fara cilësore dhe një shkallë të lartë mbirjeje.

Përveç kësaj, mund të merrni edhe farat nga misri i fushës, kushtojini vëmendje të zgjidhni farat e vjetra, të forta, të forta dhe të forta. Megjithatë, me këtë metodë, shkalla e mbirjes së farave është relativisht e ulët dhe cilësia e bimëve gjatë rritjes nuk është e garantuar.

Farat e përgatitura vendosini të zhyten në ujë të ngrohtë (2 të vluara, 3 të ftohta) për 4-5 orë, më pas nxirrini të kullojnë, pastaj vazhdoni të inkuboni në një leckë të lagur ose pambuk derisa të ketë shenja mbirjeje, pastaj mbillni.

b. Përgatitja e tokës për mbjellje

Për bimët e misrit të fushës, duhet të zgjidhni tokë të pasur me lëndë ushqyese, poroze, që mban ujë dhe kullon mirë. Ju mund të përzieni tokën sipas formulës 3 tokë e pastër : 3 vermikompost : 2 lëvore : 2 substrate koko torfe.

Pas përzierjes së mediumit të rritjes, mund të shtoni më shumë Preparate për kërpudhat Tricoderma për të rritur mikroflora të dobishme në tokëduke kufizuar disa sëmundje kërpudhore, duke ndihmuar bimët të rriten të shëndetshme.

Por do të jetë shumë më e lehtë nëse e përdorni Toka e pastër organike e Sfarm është e specializuar në lule dhe bimë zbukuruese atëherë mbjellja e pemëve do të jetë jashtëzakonisht e përshtatshme dhe do të kursejë shumë kohë dhe përpjekje. Fidanët tuaj do të pajisen me ushqim të plotë për 60 ditë pas mbjelljes pa pasur nevojë të përzieni ndonjë përbërës shtesë.

Në të njëjtën kohë, për shkak se pema ka rrënjë të zmadhuara, ju duhet të përgatisni një tenxhere me një madhësi relativisht të moderuar në varësi të preferencave tuaja, por duhet të ketë një vrimë të mirë kullimi për të shmangur mbytjen me ujë.

i nxehtë-në-pikantë-ngo-dong

c. Mbjellja

Metoda 1: Mbjellja direkt në tokë

Hidhni të gjithë përzierjen e tenxheres në tenxheren e përgatitur. Kthejeni tokën përsëri në poroze, më pas përdorni gishtin për të bërë një vrimë 5-7 cm të thellë dhe mbushni butësisht copat e përgatitura me tokë.

Sa i përket farës, vetëm 3-4 cm, vendosini farat në drejtim të rrënjëve të bananes në tokë, më pas mbulojeni me dhe dhe mbulojeni me një shtresë nënshtrese si kashtë, mulch kokosi, lëvozhgë orizi të tymosur … për të rritur aftësinë e tokës për të mbajtur lagështinë për të ndihmuar bimët të mbijnë lehtësisht. Një tenxhere mund të mbjellë 2-3 fara derisa pema të ketë 2-3 gjethe të vërteta, atëherë krasitni pemët e këqija për të mbajtur më të mirat.

Metoda 2: Mbillni farat në një tenxhere të butë plastike (çantë për çerdhe)

Mjete për fidanishte të farës që mund të përdorni substrate koko torfe, lëvore, Nënshtresa me myshk… Më pas e vendosni masën në tenxheret e buta plastike të përgatitura, i vendosni farat në mes të vrimave dhe më pas i mbuloni lehtë me mediumin e fidanishtes.

Në fund e ujitni për ta mbajtur të lagësht dhe më pas e vendosni në një vend të freskët, larg rrezeve të diellit direkte. Kur bima ka 3 – 4 gjethe të vërteta, kërcelli është mjaft i fortë, mbillet në tokën e përgatitur.

Tham Khảo Thêm:  Xương và đầu cá – “thực phẩm” tuyệt vời giúp cho Cây Cà Chua sai trĩu

Shënim: Hijezimi duhet të bëhet me rrjetë nëse moti është shumë i nxehtë në mënyrë që bima të mos humbasë ujin pas mbjelljes.

d. Kujdesuni për

i nxehtë-në-pikantë-ngo-dong

Modaliteti i ujit

Në kohën e mbjelljes, ju duhet të ujitni dy herë në ditë në mëngjes dhe pasdite për të siguruar ujë të mjaftueshëm për bimët për të rritur mbirjen dhe rritjen. Kur bima është rritur fuqishëm, ajo duhet të ujitet vetëm një herë në ditë Për shkak se misri i fushës është pak tolerant ndaj mbytjes me ujë, bimët e ngopura me ujë do të vdesin nga rrënjët dhe rritja e ngecur.

Të ushqyerit

Misri i fushës është një bimë e lehtë për t’u rritur, ndaj nuk kërkon shumë lëndë ushqyese. Sidoqoftë, në mënyrë që bima të rritet e shëndetshme dhe e bukur, duhet:

Pas mbjelljes 15-20 ditë, bima fillon të rritet, kështu që në këtë periudhë ju duhet të shtoni plehra organike si: pelet pelin, jashtëqitjen e pulës, Organike Bounce Back… ose pleh me gjethe organike Vitamina B1, Deti, Furnizimi me energji elektrike, proteina e peshkut… fekondoni çdo 15-20 ditë/kohë.

Në të njëjtën kohë, mund të shtoni edhe plehra NPK me shumë proteina si p.sh 30-9-9, 20-20-15… në mënyrë që pema të mund të rritë trungun, degët dhe rrënjët e saj.

Kur pema fillon të degëzohet dhe përgatitet të lulëzojë, gjatë kësaj periudhe duhet të përdorni një pleh me përmbajtje të lartë fosfori si NPK. 15-30-15, 6-30-30, 15-5-20… që pema të lulëzojë shumë, e madhe dhe e bukur.

Modaliteti i dritës

Gjethet e misrit të fushës janë relativisht të mëdha, kështu që nuk është e vështirë të kuptohet se kjo është një bimë dritëdashëse. Prandaj, bimët duhet të mbillen në vende të hapura, me diell si në oborr ose në ballkon. Kur bimët kanë mjaftueshëm dritë dielli, ato do të fotosintezohen mirë dhe do të lulëzojnë.

i nxehtë-në-pikantë-ngo-dong

Kini kujdes që të mos e vendosni bimën në hije për një kohë të gjatë, kjo do të bëjë që bima të thahet dhe të vdesë.

Dëmtuesit dhe sëmundjet

Për shkak të drurit të fortë dhe rrëshirës në trungun e misrit të fushës, bima është pothuajse më pak e prirur ndaj problemeve të dëmtuesve dhe sëmundjeve.

Megjithatë, në kushte shumë të lagështa, bima mund të sulmohet nga kërpudhat që dëmtojnë rrënjët, duke bërë që rrënjët të kalben lehtë, atëherë mund të përdorim preparate fungicide si: Ridomil ari, Antrakol… për të kufizuar kërpudhat e dëmshme.

Shiko me shume: Mbjellja dhe kujdesi për tërfilin e mermerit në shtëpi

Shiko me shume: Kuptimi, si të rriten dhe të kujdesen për bimët e palloit në shtëpi

Shiko me shume: Kuptimi i Feng Shui, si të rriteni dhe të kujdeseni për bimët e lodhit

Shpresojmë me gjëra të dobishme Bujqësia e qytetit të përbashkëta, ju mund të mbillni me sukses vazo të bukura të zjarrta me misër që sjellin shumë fat. Faleminderit dhe shihemi në postimet e radhës.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bí kíp trồng cây ngô đồng hợp phong thủy bạn đã biết chưa? . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy