Bật mí cách trồng sương sâm đơn giản tại nhà hái mỏi tay

Jeni adhurues i pelte xhensenit për ditët e nxehta të verës, por nuk dini ku të blini? Mos u shqetëso, sot Bujqësia e qytetit do t’ju udhëheqë si të rritet vesa e xhensenit në shtëpi në mënyrë që kur të duash, ta kesh menjëherë, nuk ka nevojë të shikosh larg!

si-në-gjykatë-suong-sam

1. A i dini karakteristikat e telit të vesës xhensen?

Litari i vesës xhensen është i njohur edhe si gjethe termite, litar jeshil zvarritës, litar jeshil me tre stamens, jeshile tam, xhensen … ka emrin shkencor Tiliacora triandra. Xhensen është vendas në Azinë Juglindore dhe rritet shumë në Kamboxhia, Laos, Tajlandë dhe Vietnam. Ata rriten shpesh në pyje, në male gëlqerore, në një lartësi prej 300 m.

Vesa e xhensenit ka dy lloje: vesa e qetë e xhensenit dhe vesa e xhensenit me flokë. Xhenseni i vesës është një hardhi, gjethet janë në formë zemre, ka pjatë ovale, ngjyrë jeshile. Vesa me qime kopër ka shumë qime të vogla, Vesa e lëmuar e xhensenit ose vesa e xhensenit me shkëlqim ka gjethe të lëmuara dhe pa qime.

si-në-gjykatë-suong-sam

Lulet janë të vogla, të bukura të bardha, që rriten në grupe. Frutat dhe farat janë të rrumbullakëta sa perlat, kur E pjekur është shumë e kuqe, vjollcë ose e verdhë.

si-në-gjykatë-suong-sam

Xhenseni i vesës ka rrënjë që janë rrënjë kunji të ngulitura thellë në tokë. Rrënjët kanë vitalitet të fortë dhe janë veçanërisht të ftohta.

2. Përdorimi i madh i mjegullës së xhensenit

Xhenseni ka një shije të ftohtë, freskuese që përmban një sasi të madhe të lëndëve ushqyese të nevojshme për trupin si vitamina A, beta-karoten, fosfor, polifenole, flavonoidë, alkaloide, kalcium, hekur… Prandaj, ky është një ushqim. shumë përdorime që njerëzit i duan.

a. Ftohja, pastrimi i nxehtësisë, detoksifikimi i mëlçisë

Mjegulla e ftohtë e xhensenit ka një shije të lezetshme, kështu që kjo është arsyeja pse ajo është e njohur për shumë njerëz. Mjafton vetëm një gotë ujë ose pelte xhensen në një pasdite të nxehtë vere për ta bërë trupin tuaj të freskohet pafundësisht, apo jo?

Në të njëjtën kohë, mjegulla e xhensenit ndihmon gjithashtu në detoksifikimin, ftohjen e mëlçisë dhe lehtësimin e mëlçisë për të eliminuar toksinat më shpejt dhe në mënyrë më efektive.

b. Ulni temperaturën në mënyrë natyrale

Temperatura është një sëmundje e zakonshme në botë dhe pothuajse çdokush mund ta përjetojë atë gjatë jetës së tij. Kur keni ethe, temperatura e trupit tuaj mund të rritet shpejt, për të ulur temperaturën e trupit në mënyrë natyrale, gjethet e vesës së xhensenit janë një zgjedhje e zgjuar.

Sidoqoftë, nëse ethet janë shumë të larta, përdorimi i gjetheve të vesës së xhensenit nuk është efektiv, duhet të shihni drejtpërdrejt një mjek për t’u siguruar që është e sigurt!

c. Parandaloni rritjen e qelizave kancerogjene

Falë përmbajtjes së pasur të flavonoideve, gjethet e vesës së xhensenit kanë aftësinë për të parandaluar dhe mbështetur trajtimin e kancerit. Flavonoidet janë antioksidantë të fuqishëm dhe përveçse ndihmojnë në përthithjen e vitaminës C, ato gjithashtu ndihmojnë sistemin imunitar të parandalojë dhe të kthejë stresin oksidativ.

Tham Khảo Thêm:  CHIA SẺ BÍ QUYẾT CHĂM SÓC LAN VŨ NỮ

Prandaj, nëse doni të kufizoni mundësinë e kancerit, gjethet e vesës së xhensenit janë një zgjedhje e sigurt për menunë tuaj.

si-në-gjykatë-suong-sam

Përveç efekteve të mësipërme, sipas mjekësisë tradicionale, mjegulla e xhensenit shpesh ka efektin laksativ, kapsllëk, detoksifikimi dhe dizenterie. Në të njëjtën kohë, kjo bimë përdoret edhe për trajtimin e sëmundjeve që lidhen me presionin e gjakut, mëlçinë, kolesterolin e lartë ose sëmundjet e stomakut…

Kjo është vërtet magjike, apo jo, kështu që çfarë po presim, le të fillojmë të mbjellim një vesë xhensen!

3. Një udhëzues jashtëzakonisht i lehtë për rritjen e xhensenit në shtëpi që çdokush mund ta bëjë

Xhenseni i vesës mund të mbillet gjatë gjithë vitit, por koha më e mirë është fillimi i sezonit të shirave rreth majit-qershorit të kalendarit hënor.

a. Përgatitja e tokës për mbjellje

Për bimët e vesës, duhet të zgjidhni tokën poroze, veçanërisht aftësinë për të mbajtur ujin dhe kullimin e mirë. Ju mund të përzieni tokën sipas formulës 3 tokë e pastër : 3 vermikompost : 2 lëvore : 2 substrate koko torfe.

Pas përzierjes së mediumit të rritjes, mund të shtoni më shumë Preparate për kërpudhat Tricoderma për të rritur mikroflora të dobishme në tokëduke kufizuar disa sëmundje kërpudhore, duke ndihmuar bimët të rriten të shëndetshme.

Por do të jetë shumë më e lehtë nëse e përdorni Toka e pastër organike Sfarm është e specializuar në perimet me gjethe atëherë mbjellja e pemëve do të jetë jashtëzakonisht e përshtatshme dhe do të kursejë shumë kohë dhe përpjekje. Fidanët tuaj do të pajisen me të gjithë lëndët ushqyese thelbësore pa pasur nevojë të përzieni ndonjë përbërës shtesë.

Nëse shtëpia juaj është në rrugë me sipërfaqe të kufizuar toke, mund të mbillni pemë vetëm në zonën e tarracës Mund të zgjidhni të rriteni në një enë stiropori me një vrimë kullimi.Tabaka e perimeve është projektuar me një vrimë të plotë kullimi si p.sh. enë plastike të buta, Enë plastike të rrumbullakëta Monrovia, Enë akuaponike

b. Përgatitni farën

Në varësi të kushteve dhe preferencave, ju mund të zgjidhni një vesë xhensen me flokë ose një vesë të butë xhensen. Megjithatë, Street Agriculture rekomandon që të zgjidhni të blini nga një dyqan me reputacion për të siguruar që të zgjidhni fara cilësore dhe një shkallë të lartë mbirjeje.

Thithni farat e përgatitura në ujë të ngrohtë (2 të vluar: 3 të ftohtë) për 4-6 orë, më pas i nxirrni, i lani dhe i inkuboni në një peshqir të lagur për 12 orë. Mbajeni gjithmonë peshqirin me lagështi, kur farat tregojnë shenja mbirjeje, ato duhet të mbillen menjëherë.

si-në-gjykatë-suong-sam

c. Filloni të mbillni fara

Metoda 1: Mbillni direkt në tokë

Kthejeni tokën përsëri në poroze dhe më pas përdorni gishtin për të bërë një vrimë 2-3 cm të thellë. Mbillni farat në një vrimë me majën e rrënjës përballë tokës me një distancë prej 50 cm nga bima, 50 cm nga rreshti. Më pas mbulojeni me një shtresë të hollë dheu.

Ujitni butësisht për të mbajtur farat me lagështi për mbirje. Mund të shtoni kashtë, torfe koko ose lëvozhgë orizi të tymosur për të mbajtur tokën të freskët dhe për të rritur shkallën e mbirjes së bimëve.

Metoda 2: Mbillni farat në një tenxhere të butë plastike (çantë për çerdhe)

Mjete për fidanishte të farës që mund të përdorni substrate koko torfe, lëvore… Më pas e vendosni masën në tenxheret e buta plastike të përgatitura, i vendosni farat në mes të vrimave dhe më pas i mbuloni lehtë me mediumin e fidanishtes.

Në fund e ujitni për ta mbajtur të lagësht dhe më pas e vendosni në një vend të freskët, larg rrezeve të diellit direkte.

Tham Khảo Thêm:  Đất phèn - Nguyên nhân, tác hại và cách cải tạo hiệu quả

Metoda 3: Mbjellja e farave në fishekë coir

Për lehtësi, shpejtësi dhe shkallë më të lartë të mbirjes, mund të përdorni tableta me fibra kokosi Zhyteni në ujë për rreth 2 minuta dhe më pas mbillni farat, nga 1-2 fara secila. Duhet pasur kujdes që farat të mbahen me lagështi në mënyrë që farat të mbijnë shpejt.

Kur bima ka 3-4 gjethe të vërteta, kërcelli është mjaft i fortë, atëherë mbillet në tokën e përgatitur. Shënim: Hijezimi duhet të bëhet me rrjetë nëse moti është shumë i nxehtë në mënyrë që bima të mos humbasë ujin pas mbjelljes.

si-në-gjykatë-suong-sam

d. Kujdesi për bimët e vesës

Modaliteti i ujit

Në momentin e mbjelljes, duhet të ujitet dy herë në ditë në mëngjes dhe pasdite për të siguruar ujë të mjaftueshëm për bimën që të rrisë qëndrueshmërinë dhe rritjen e saj. Kur bima është rritur fuqishëm, mjafton vetëm lotimi një herë në ditë.

Të ushqyerit

10-15 ditë pas mbjelljes atëherë pema fillon të hyjë në periudhën e rritjes, pra në këtë fazë ju duhet të shtoni pleh organik si bajga e lopëspleh pule japoneze, krimb toke, jashtëqitjet e tortës me vaj, Pleh organik Bounce Back Ose mund të përdorni pleh organik me gjethe alga deti, vitaminë B1, proteina e peshkut… fekondoni periodikisht 12-15 ditë/kohë.

Pas mbjelljes rreth 40-45 ditë kur bima është zvarritur në platformë, mund të shtoni përmbajtjen e plehrave Koka e buallit NPK 15-15-15 bukur 20-20-15për rritje të fortë.

Vazhdoni të përzieni 4 lugë pleh për 1 litër ujë dhe të ujisni rrënjët në mënyrë të barabartë. Plehëroni periodikisht çdo 12-15 ditë, sidomos pas çdo aplikimi të plehrave, duhet të mbani mend që ta ujisni plotësisht me ujë të pastër dhe mos harroni të izoloni 2 javë para korrjes për të garantuar sigurinë tuaj!

Kontrolli i insekteve

Kalbja e rrënjëve, vdekja e fidanëve

Shfaqet kur pema është e re dhe e re, pasi pema është 5-7 ditëshe, pema u kalbur, u tha dhe vdiq. Nëse nuk trajtohet në kohë, do të përhapet në të gjithë kopshtin.

Për të parandaluar dhe trajtuar këtë sëmundje mund të përdorni preparate për parandalimin e kërpudhave të dëmshme si p.sh Ridomil Gold, Antrakol, Alieta

Sëmundja e mykut pluhur

• Të dëmshme që në fazën e fidanit, në fillim shfaqen tufa të vogla me ngjyrë të verdhë të gjelbër, të mbuluara gradualisht me një shtresë të dendur shkumës, duke shkaktuar tharjen dhe ngordhjen e luleve, duke ulur cilësinë dhe rendimentin e frutave.

Për të kapërcyer këtë sëmundje, ne mund të përdorim Anvil, Alieta… llak për pemë.

Sëmundja e veshtullës

Sëmundja e mykut pluhur, e njohur gjithashtu si Jia Suong MaiKjo sëmundje zhvillohet mjaft shumë në xhensen, sëmundja zakonisht shfaqet në mëngjes me shumë mjegull në mëngjes, me lagështi të lartë.

si-në-gjykatë-suong-sam

• Sëmundja shfaqet në sipërfaqen e sipërme dhe të poshtme të gjetheve të xhensenit.Dëmtimi në të gjitha pjesët e bimës, më së shpeshti në gjethe, zona e prekur merr ngjyrë kafe, manifestimi më i dukshëm është pjesa e poshtme e gjetheve.vrima.

Mënyra për të kapërcyer këtë sëmundje është përdorimi i preparateve antimykotike Ridolmil Gold, Antrakol

Vemjet e gjelbra, vemjet, afidet

Kur shihni se bimët sulmohen lehtë nga dëmtuesit dhe sëmundjet, mund të përdorni pesticide të përgatitura nga natyra për të garantuar sigurinë e shëndetit të familjes suaj si: GE djegës me hudhër xhenxhefil, përkthimi i hudhrës, përbërës biologjikisht aktivë Neem Chito… e rëndë atëherë mund ta përdorni Shkëlqyeshëm, Konfidor

Skela

Kur bima ka 5 – 6 gjethe, është koha për të bërë një kafaz për hardhitë. Ju mund të përdorni kunje, shkopinj si një kafaz ose një kafaz si një kafaz për të krijuar një kafaz për pemën. Nëse mbillni pranë gardhit, mund të përfitoni nga ky gardh për t’i bërë bimët ngjitëse shumë të përshtatshme.

Tham Khảo Thêm:  Trồng xà lách thủy canh - Thủy canh rau ăn lá

e. Korrja

si-në-gjykatë-suong-sam

Pas 3-4 muajsh të mbjelljes, tashmë mund të korrni gjethet e vesës jeshilePër vesë xhensen, sa më të errëta të jenë gjethet, aq më mirë, kur grimcohen, do të prodhojë vesë më të mirë dhe në varësi të qëllimit të përdorimit, mund të prisni të gjithë trupin ose t’i zgjidhni gjethet për t’i përdorur gradualisht.

4. Udhëzime për të bërë vesë të shijshme dhe të sigurt të xhensenit

Xhenseng pelte është një pjatë jo vetëm për freskim dhe ftohje por edhe një lodër shumë e mirë për trupin.

Pra, çfarë po prisni pa provuar sekretin për të bërë pelte të thjeshtë dhe të sigurt xhensen – mjafton të kushtoni disa minuta për të pasur një pelte të shijshme dhe ushqyese për një ditë të nxehtë vere.

Ju duhet të përgatiteni 100g gjethe xhensen dhe 3 litra ujë të zier dhe të ftohur, nKallamar të tharë dhe të bluar me ujë për të marrë shtresën e sipërme të ujit të pastër, me erëza si të kuqesheqer, 1 tub vaj esencial banane, akull i grimcuar.

a. Hapi 1

Gjethet e xhensen thahen, më pas lahen mirë, më pas përdorni 1 litër ujë të valuar për t’u ftohur dhe lani një herë, shpëlajeni legenin dhe koshin me ujë të valë dhe hidhni ujin.

b. Hapi 2

Vendosni gjethet e xhensenit në shportën e rreshtuar në tas, vendosni 2 litra ujë të valuar të ftohet, përdorni duart për të fërkuar gjethet dhe fërkoni butësisht gjethet e xhensenit në shportë.

si-në-gjykatë-suong-sam

c. Hapi 3

Shtrydhni derisa gjethet e xhensenit të shtypen, të lëshohet e gjithë lënda e gjelbër dhe uji të jetë i trashë, përdorni një shportë për të filtruar lëngun e xhensenit dhe shtrydhni gjethet e grimcuara të xhensenit.

Hidhni ujin e filtruar të xhensenit në enë plastike, vendosni 3 lugë çaji ujë të sepjeve, më pas rrihni lehtë që të shihni që xhensen fillon të trashet, më pas hiqni dorën dhe vendoseni xhensen në frigorifer për 1 orë për rreth 1 orë, më pas. xhensen do të trashet përsëri.

si-në-gjykatë-suong-sam

Pra, vetëm disa hapa të thjeshtë, ne kemi menjëherë një kuti vese të shijshme krokante me xhensen, tani thjesht prisni xhensenin e kondensuar në një gotë, hidhni pak sheqer dhe 2 pika vaj esencial bananeje, vendosni akull mbi të dhe thjesht shijojeni.

Shiko me shume: cSi të rritet aloe vera në stiropor shumë lehtë në shtëpi

Shiko me shume: Si të rritni perime të pastra në shtëpi për dembelët

Shiko me shume: Mënyra se si të rriteni dhe të kujdeseni për kungullin në shtëpi është jashtëzakonisht e thjeshtë, por jashtëzakonisht efektive

Shpresojmë me gjëra të dobishme Bujqësia e qytetit Siç u tha më lart, ju mund të mbillni me sukses pajisje vese ftohëse xhensen për verën e nxehtë. Faleminderit dhe shihemi në postimet e radhës.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bật mí cách trồng sương sâm đơn giản tại nhà hái mỏi tay . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy