Bật mí cách trồng rau dền thùng xốp vào siêu nhanh

Duke zbuluar se si të rritet amaranti në kuti stiropori në ditët super të shpejta

Me aftësinë për të shtuar një sasi jashtëzakonisht të madhe të lëndëve ushqyese, por nuk kërkon shumë kohë për t’u rimbjellur, amaranti premton të jetë një ushqim që ju bën të dashuroheni në këto ditë të thjeshta! Çfarë prisni, le të bëjmë Bujqësia e qytetit Filloni të rritni këtë amaranth super të thjeshtë që çdokush mund ta bëjë!

1. Çfarë është amaranti?

Amaranth është emri i zakonshëm për speciet në gjininë amaranth, i cili ka emrin shkencor dhe anglisht Amaranthus. Është një perime që mendohet se e ka origjinën në Amerikën Qendrore dhe Amerikën e Jugut, por rreth 60 lloje me rreth 400 varietete, ajo tani gjendet në të gjithë botën, si në klimë të butë dhe tropikale.

si-në-perime

Amaranti është një bimë barishtore me rrënjë të forta dhe të thella, kështu që ka tolerancë të mirë ndaj thatësirës, ​​rezistencë të mirë ndaj ujit dhe kapacitet të lartë mbirjes. Amaranti zakonisht ka një kërcell të drejtë, degë të zgjatura mesatarisht, ato të rritura për fara kanë lule që formojnë grupe në krye të degëve dhe ato për perime kanë lule që rriten përgjatë degëve.

Në Vietnam, amaranti rritet si një perime me gjethe. Meqenëse ka një cikël relativisht të shkurtër rritjeje, varietetet e amarantit të bardhë dhe amarantit të kuq në Vietnam mund të korren pas 25-30 ditësh pas mbjelljes.

2. Përdorimet e amarantit

Amaranti është një ushqim jashtëzakonisht ushqyes që ofron shumë lëndë ushqyese që jo të gjitha perimet i kanë. Rrjedhat dhe gjethet e amarantit kanë një shije të ëmbël, veti salduese, përmban hekur, vitamina A, B1, B2, C, magnez, fosfor, lizinë, niacinë, kalium, kalcium, të pasura me fibra, ujë, proteina bimore… Jo vetëm shumë lëndë ushqyese, por amaranti është gjithashtu i popullarizuar tek njerëzit për shkak të efekteve të shumta të mrekullueshme.

si-në-perime

a. Amaranti – një ushqim i mirë për kockat e dini tashmë?

Për fëmijët e vegjël, kalciumi luan një rol në ndërtimin e strukturës së kockave, duke i ndihmuar ata të rriten më gjatë. Sa për të rriturit, kalciumi ndihmon në ruajtjen e forcës së kockave dhe shmangien e osteoporozës tek njerëzit e moshës së mesme.

Megjithatë, kalciumi gjendet shpesh në ushqimet e detit si karkalecat, gaforret, kockat e viçit… dhe ka shumë pak perime që përmbajnë kalcium, por amaranti është ai me përmbajtjen më të lartë. Ekspertët e të ushqyerit thonë se kalciumi në amaranth është 3 herë më i lartë se spinaqi dhe më i lartë se qumështi i lopës.

Është bollëku i kalciumit që përmban amaranti që e bën atë një superushqim për forcimin e kockave dhe parandalimin e osteoporozës. Prandaj, për të plotësuar kalciumin për kocka të forta, amaranti është një zgjedhje e shkëlqyeshme për ushqimet për familjen tuaj, sepse është jo vetëm e lehtë për t’u gjetur, por edhe shumë e lirë.

si-në-perime

b. E mirë për njerëzit me diabet, humbin peshë

Studimet kanë treguar se ngrënia e rregullt e amarantit ndihmon në stabilizimin e sheqerit në gjak, gjë që është shumë e mirë për pacientët me diabet të tipit 2. Në të njëjtën kohë, amaranti gjithashtu ndihmon në uljen e rrezikut të sëmundjeve që lidhen me nivelet e larta të sheqerit në gjak si obeziteti.

Tham Khảo Thêm:  Tự trồng cỏ ba lá, cỏ bốn lá trang trí bàn làm việc cực xinh

Jo vetëm kaq, e kombinuar me një përmbajtje të lartë fibrash, ky është edhe sekreti për të ndihmuar gratë të ruajnë figurën e hollë që ëndërrojnë fshehurazi.

c. Parandalimi i kancerit

Ju mund të mos e dini se amaranti përmban gjithashtu një aminoacid të quajtur lizinë. Kjo substancë e kombinuar me minerale (kalium, fosfor, magnez, hekur…) dhe vitamina C, E në perime do të ketë një efekt të madh në parandalimin e radikaleve të lira që shkaktojnë plakjen dhe çojnë në formimin e qelizave kancerogjene. Prandaj, në mënyrë që çdo anëtar i familjes të ketë një trup të shëndetshëm dhe të sigurt, duhet të shtoni amarantin në menunë tuaj.

Përveç efekteve të mësipërme, përdorimi i amarantit mund t’ju ndihmojë gjithashtu në parandalimin e problemeve dentare, parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, lehtësimin e anemisë, përmirësimin e tretjes, trajtimin e sëmundjeve që lidhen me fshikëzën e tëmthit dhe veshkave…

si-në-perime

3. Rritja e amarantit në një enë të pastër polisterol në tarracë është shumë e thjeshtë, pse nuk e provoni?

Mund të thuhet se me situatën aktuale të tokës në rritje, rritja e perimeve do të jetë jashtëzakonisht e vështirë, veçanërisht për njerëzit në rrugë. Prandaj, zgjidhja më efektive për këtë problem është se ju mund të kurseni hapësirë ​​duke rritur perime në kuti stiropori, tabaka, tenxhere …

Dhe kështu mund të krijoni një kopsht perimesh të gjelbër të freskët nga ato sende rudimentare.

a. Përgatitni mjetet dhe tokën

Së pari ju duhet të përgatisni një kuti shkumë, veçanërisht me një vrimë kullimi. Nëse nuk keni një enë stiropori ose dëshironi të rrisni estetikën e kopshtit tuaj, mund të zgjidhni të blini tabaka perimesh që janë projektuar plotësisht me vrima kullimi, ose tenxhere dhe ballkone të montuara në mur që janë jashtëzakonisht të përshtatshme dhe ekonomike. Kursimi i hapësirës .

Amaranti është një bimë jashtëzakonisht e këndshme që nuk kërkon shumë lëndë ushqyese. Megjithatë, në mënyrë që bima të rritet e shëndetshme, duhet të plotësoni lëndët ushqyese bazë.

Toka e përzgjedhur për mbjellje duhet të jetë e lirshme, e pasur me humus por duhet të jetë në gjendje të mbajë ujin dhe të kullojë mirë. Mund ta përzieni tokën sipas një formule të thjeshtë me një raport 3 tokë e pastër : 3 vermikompost : 2 lëvore : 2 substrate koko torfe.

Megjithatë, nëse jeni shumë i zënë, për të kursyer kohë dhe përpjekje, duhet të përdorni një burim të përzier dhe të përpunuar të tokës organike të pasur me lëndë ushqyese për të gjitha perimet. Tokë e pastër organike Sfarm e specializuar për perime me gjethe.

Vendoseni tokën e përzier të vazove në një enë stiropori ose tabaka mbjellëse. Vini re se nuk duhet të jetë shumë e mbushur, por duhet të jetë 5-7 cm poshtë majës së fuçisë në mënyrë që pas mbjelljes të mos derdhet që edhe ne të kujdesemi më lehtë për të.

b. Përgatitni farat

Aktualisht në treg ka shumë lloje të ndryshme të amarantit si p.sh amaranti i orizit, amaranti, amaranti i kuq, amaranti i gjelbër i rrumbullakët… Sidomos ka amaranti me tre ngjyra ju jeni të lirë të zgjidhni.

si-në-perime

Duke qenë se farat e amarantit janë pak të forta, kur i blini, duhet t’i njomni në ujë të ngrohtë (2 të vluar: 3 të ftohtë) për 2 – 5 orë. Më pas, merrni farat e njomura, i lani dhe më pas i inkuboni me një peshqir të ngrohtë derisa farat të tregojnë shenja mbirjeje.

c. Le të fillojmë mbjelljen tani

Së pari, për të krijuar lagështinë e nevojshme për tokën, duhet të ujitni një shtresë të moderuar uji dhe të gërmoni tokën në mënyrë të barabartë. Më pas bëni një vijë të drejtë në kutinë e shkumës me një distancë rreshti 10 cm dhe spërkatni farat në mënyrë të barabartë në tokë.

Tham Khảo Thêm:  Trồng và chăm sóc chậu cung điện vàng thủy sinh dễ hay khó?

Më pas duhet të shtroni një shtresë të hollë toke për të mbuluar sipërfaqen e farave të sapombjella dhe ujit. Mos harroni të shpërndani farat në mënyrë të barabartë, jo shumë të trasha por jo shumë të holla.

si-në-perime

Pas mbjelljes, duhet të vazhdoni të mbuloni 5-7 ditë me kashtë, torfe koko, lëvozhgë orizi… Ose përdorni një rrjetë mbrojtëse për të mbuluar farat në mënyrë që farat të ruajnë lagështinë e duhur për të stimuluar mbirjen.

4. Teknika e kujdesit për amarantin e gjelbër të mirë është lodhur duke mbledhur duart

a. Drita

Amaranti është një perime dritëdashëse, ato mund të rriten në malet më të larta ku ka dritë gjatë gjithë vitit. Kështu që Ju duhet të zgjidhni një vend për të mbjellë perime ku ka shumë dritë në mënyrë që bimët të fotosintezojnë mirë, të kenë një kërcell të trashë, gjethe të forta dhe të bëhen më të gjelbërta.

b. Modaliteti i ujit

Gjyshërit shpesh kanë një thënie “Një vend, binare, tre nevoja, katër varietete”. Prandaj, që puna e rritjes së amarantit në shtëpinë tuaj të jetë aq efektive sa pritej, është shumë e rëndësishme ta ujitni atë siç duhet.

Kur mbillni farat për të rritur mbirjen dhe mbijetesën, për të shmangur dehidratimin kur ato janë ende të dobëta, duhet t’i ujitni dy herë në ditë, në mëngjes dhe pasdite. Në kohën kur pema është rritur dhe fillon të rritet dhe të zhvillohet e shëndetshme, ju duhet të ujisni një herë në ditë.

si-në-perime

Megjithatë, duhet të shmangni lotimin e tepërt në mbrëmje, bimët janë të ndjeshme ndaj sulmit mykotik dhe kushtojini vëmendje që të ujiten në të gjithë butësinë me dush ose spërkatës, sepse kjo është një perime barishtore, me gjethe të holla, e brishtë që shtypet lehtë.

c. Përmbajtja ushqyese

Rrjedh nga bimët e egra, vitaliteti i amarantit është shumë i qëndrueshëm, veçanërisht ai mund të jetojë në toka djerrë. Prandaj, kur rriteni amarantin për të siguruar që amaranti i korrur është me të vërtetë një perime e pastër, mund të mos keni nevojë ta fekondoni bimën me plehra inorganike, por në vend të kësaj mund të plotësoni lëndët ushqyese si më poshtë.

Pas mbjelljes rreth 7-10 ditë, perimet kanë filluar të nxjerrin gjethe dhe rrënjët janë gjithashtu relativisht të qëndrueshme. Në atë kohë mund të përdorni plehra organike të përpunuara si p.sh bajgat e lopës, jakë pule, vermikompost

Ose plehrat organike me gjethe të përthithur më shpejt si pleh organik proteina e peshkut, alga deti, kek me vaj me bazë uji… fekondoni periodikisht çdo 2 javë.

si-në-perime

Shënim: Pas plehërimit, uji duhet të ujitet sërish me ujë të pastër për të siguruar që bima të mos djegë gjethet. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme të vëzhgoni rritjen dhe ngjyrën e gjetheve që mund të përcaktojnë numrin e herëve të aplikimit të plehrave dhe të rregullojnë dozën e plehut në përputhje me rrethanat.

d. Dëmtuesit dhe sëmundjet e amarantit

Sëmundja e rrezikshme e rrënjës së Amarantit

Kjo sëmundje shkaktohet nga myku Rhizoctonia solani. Kur kërpudhat pushtojnë, ajo do të shkatërrojë trungun pranë tokës dhe do të shfaqet një njollë kafe rreth qafës së rrënjës. Mbi sëmundjen, ka një shtresë të bardhë miceli dhe ka nyje të vogla kërpudhore të zeza si kokrra rëre.

Tham Khảo Thêm:  Chiêm ngưỡng giàn bầu, bí trĩu quả trong nhà phố của NTK Thuận Việt

Sëmundja sulmon fuqishëm, duke shkaktuar rritje të dobët, çrrënjosjen e rrënjëve, rrënjë të kalbura, gjethe të verdha, pemë që vdesin gradualisht. Për të parandaluar këtë sëmundje, mund të përdorni fungicide për të spërkatur bimë si p.sh Antrakol, Ridomil Gold, Dakonil

Përveç kësaj, parandalimi është më i mirë se kurimi, kështu që në procesin e përzierjes së tokës, mund të shtoni më shumë preparate Kërpudhat Trikoderma Për të rritur mikroflorën e dobishme në tokë, kufizoni disa sëmundje kërpudhore dhe ndihmoni bimët të rriten të shëndetshme.

si-në-perime

Krimbi i mëndafshit, krimbi jeshil…

Dëmtuesit kryesorë të amarantit janë insektet që hanë gjethe. Kur shihni pamjen e tyre në kopshtin tuaj të perimeve, mund t’i përdorni duart për t’i kapur direkt në mëngjes herët ose nëse janë shumë për t’i kontrolluar, mund t’i përdorni përkthimi i hudhrës, Neem Chito, SK Enspray 99 EC vaj mineral, Bio – BUG, Rrezatimi

e. Tëharrje, krasitje të pemëve

Barërat e këqija dhe rrënjosjet duhet të pastrohen rregullisht dhe të rrënjosen në mënyrë që bima të mund të lulëzojë, veçanërisht në procesin e plehërimit në mënyrë që bari të mos konkurrojë për të thithur të gjithë lëndët ushqyese të bimës.

Në periudhën pas mbjelljes është 7-10 ditë, nëse pema rritet shumë, ajo mund të krasitet me një distancë rreth 2-3 cm nga njëra-tjetra në mënyrë që bimët të kenë hapësirë ​​të mjaftueshme për t’u rritur.

si-në-perime

f. Korrja

Amaranti ka një periudhë jashtëzakonisht të shkurtër rritjeje, pas vetëm 1 muaji mbjellje, tashmë mund të korrni bimë të reja jeshile amaranti. Ju mund të korrni duke prerë pemë të mëdha përpara se t’i përdorni gradualisht ose duke i ndarë në 2-3 tufa me një distancë prej 5-7 ditësh. Sidomos mos harroni të izoloni për të paktën 10 ditë pas plehërimit ose spërkatjes!

5. Kush nuk duhet të hajë amaranth

Amaranti është i shijshëm dhe popullor në verë, por përveçse shërben si ushqim, është edhe një ilaç i lirë në mjekësinë lindore. Prandaj, disa subjekte nuk duhet ta hanë absolutisht këtë perime ose nëse dëshironi ta përdorni, konsultohuni me një mjek dhe përdorni me kujdes.

E para janë njerëzit me trup të ftohtë, gratë shtatzëna sepse amaranti ka veti të ftohta, jo i përshtatshëm për njerëzit me jashtëqitje të lirshme, diarre kronike, gratë shtatzëna me të ftohtë të keq.

si-në-perime

Jo vetëm kaq, pacientët me artrit reumatoid, përdhes, gurë në veshka gjithashtu nuk duhet të përdorin rregullisht amarantin sepse përbërja e kësaj perime përmban shumë acid oksalik, i cili ndikon shumë në përthithjen e kalciumit dhe frenon përthithjen e kalciumit.zinkun. Në të njëjtën kohë, formimi i gurëve oksalat është i lehtë, ndaj duhet shmangur për pacientët me artrit reumatoid, përdhes ose sëmundje të gurëve në veshka.

Shiko me shume: 3 hapa për të rritur korianderin jeshil (koriander) jeshil, të shpejtë dhe super të thjeshtë

Shiko me shume: Teknika e rritjes së spinaqit me ujë në shkumë jeshile është çuditërisht e mirë

Shiko me shume: Teknika e rritjes dhe kujdesit për gotu kola në një kuti shkumë është e lodhur nga vjelja

Pra, në vetëm disa hapa të thjeshtë, ju keni një kuti me amarantë të gjelbër gati për t’u zgjedhur për një vakt të ushqyeshëm familjar. Shpresojmë se gjërat që ndan City Agriculture do të jenë një ndihmë e madhe për punën tuaj të mbjelljes së shtëpisë. Faleminderit dhe shihemi në postimet e radhës.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bật mí cách trồng rau dền thùng xốp vào siêu nhanh . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy