Bật mí cách trồng đinh lăng trong chậu siêu dễ cho nhà ở phố

I quajtur xhenseni i të varfërve, xhensen Panax ka qenë prej kohësh një bimë medicinale e njohur jo vetëm për efektet e saj të mrekullueshme, por edhe për vitalitetin e saj të zhdërvjellët dhe të vazhdueshëm. Prandaj sot Bujqësia e qytetit do t’ju shoqërojë për të rritur këtë bimë mjekësore jashtëzakonisht të lehtë!

pikante-ngrënie-lang-in-chau

1. A i dini karakteristikat e karafilit?

Panax ginseng njihet edhe me shumë emra të tjerë të njohur si sallata e peshkut, xhensen mandarine…emri shkencor është Polyscias fruticosa L dhe sipas disa studimeve bima ka të njëjtën familje me xhensen.

Panax ginseng është vendas në Oqeanin Paqësor, për shkak të përdorimeve të tij të shumta të dobishme, ai është riprodhuar në Malajzi, Laos, Kamboxhia… Në Vietnam, xhensen Panax rritet kudo për qëllime zbukurimi ose si ilaç në mjekësi.studime tradicionale.

Trungu është i vogël, mund të jetë 1-2 metra i lartë. Ka gjethe të përbëra 2-3 herë me këmbë, të lëkundura me njëra-tjetrën, fletëpalosje me dhëmbë të mprehtë të dhëmbëzuar. Lulet janë të gjelbra të zbehta ose gri-të bardha, fruti është i sheshtë, i bardhë argjendtë.

pikante-ngrënje-lang-in-chau

Është i përshtatshëm për rritje në vende me klimë tropikale me dy stinë të dallueshme, por zakonisht shpërndahet kryesisht në krahinat veriore. Kjo është një bimë shumëvjeçare që ka tolerancë të lartë ndaj thatësirës, ​​por nuk mund të tolerojë mbytjen e ujit.

Në bazë të formës së gjetheve, njerëzit e ndajnë karafilin në shumë lloje të ndryshme si karafil ngjitës, karafil të sheshtë, karafil me gjethe të rrumbullakëta etj.

2. Kuptimi dhe efektet e karafilit

a. Kuptimi feng shui i karafilit

Në feng shui, karafili i sjell shtëpisë tuaj një ajër të pastër dhe të pastër. Përveç kësaj, ai gjithashtu mund të thithë helmin dhe të eliminojë shenjat e këqija në shtëpi.

pikante-ngrënie-lang-in-chau

Jo vetëm kaq, ai gjithashtu ndihmon pronarët e shtëpive të parandalojnë hyrjen e gazit të keq në shtëpi dhe të ruajnë atë energji të mirë për të parandaluar humbjen e pasurisë. Ose mund të konsiderohet si një “zot mbrojtës” për pronarin e shtëpisë.

Përveçse është një dekorativ që kontribuon në afërsinë e shtëpisë tuaj me natyrën, karafili rritet gjerësisht për shkak të përdorimeve të shumta që sjell.

Sipas hulumtimeve të shkencëtarëve, xhensen në Panax përmban një sasi të madhe të lëndëve ushqyese thelbësore që janë të vështira për t’u gjetur në ushqime të tjera si alkaloidet, glukozidet, saponinat, flavonoidet, taninet, vitamina B1. , vitamina B2, vitamina B6, aminoacide (përfshirë licin, cisteinë dhe metioninë) dhe shumë elementë të tjerë gjurmë.

Ndryshe nga shumica e bimëve të tjera që përdorin vetëm një ose disa pjesë, pothuajse të gjitha pjesët e xhensenit Panax kanë efektet e tyre.

b. Përdorimi i madh i gjetheve të karafilit

Gjethet e bimës Panax ginseng përdoren më së shpeshti si zierje. Gjethet e xhensenit Panax kanë shumë përdorime si për trajtimin e kollës, bllokimin e kanaleve të qumështit, dhimbjen e gjoksit për gratë shtatzëna, trajtimin e dizenterisë, dobësinë e trupit … Në të njëjtën kohë, përdorimi i gjetheve të xhensenit Panax si jastëk gjithashtu mund t’ju ndihmojë të riktheheni bie në gjumë më lehtë.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn trồng hoa baby và làm hoa baby khô tại nhà

pikante-ngrënie-lang-in-chau

c. Rrënja e xhensenit Panax për të varfërit

Sipas disa studimeve, rrënjët e xhensenit Panax përmbajnë substanca Saponin të ngjashme me xhensen dhe vitamina thelbësore për trupin e njeriut..

Prandaj, përdorimi i rrënjëve të xhensenit të njomur me alkool mund të përmirësojë forcën fizike, të lehtësojë stresin, ankthin dhe të stimulojë trurin të punojë më mirë. Jo vetëm kaq, disa sëmundje të mëlçisë, veshkave dhe sistemit imunitar mund të përdoren gjithashtu për trajtimin e rrënjës së xhensenit Panax.

pikante-ngrënie-lang-in-chau

d. Kërcelli dhe degët e Panax ginseng – një ilaç për problemet e kockave dhe kyçeve

Nëse vuani nga simptomat e dhimbjes së shpinës, lodhjes së gjurit dhe dhimbjes së kyçeve, duke përdorur kërcellin e karafilit të njomur me alkool, zierja e ujit medicinal për të pirë është një trajtim i lehtë dhe efektiv që nuk kushton shumë.

e. Përdorimet e sythave të luleve të karafilit

Jo vetëm rrënjët, sythat e karafilit gjithashtu mund të thahen për t’u zhytur në alkool dhe për të pirë ujë, përdorimi kryesor është për të rritur kujtesën, diuretik, ndihmë në trajtimin e dhimbjeve të kokës.

Është e mahnitshme, apo jo, kështu që çfarë të vjen turp pa punuar me Urban Agriculture për të filluar menjëherë mbjelljen e një vazo me karafil për shtëpinë tuaj! Për karafilin, ekzistojnë dy metoda kryesore të rritjes: prerjet dhe farat.

pikante-ngrënie-lang-in-chau

Megjithatë, sot, Urban Agriculture do t’ju udhëzojë të mbillni me farë, sepse bimët e rritura nga farat kanë jetëgjatësi më të gjatë, bimë më të shëndetshme dhe rritje më të fortë se copat.

3. Teknika e rritjes së xhensenit Panax në shtëpi me fara mund ta bëjë kushdo

a. Me kohë të pjesshme

Luleradhiqja mund të mbillet gjatë gjithë vitit, por për rritje dhe zhvillim të mirë, duhet të mbillet Prill-Prill dhe Korrik-Gusht çdo vit.

b. Përgatitni tokën

Për karafil, ju duhet të zgjidhni tokë poroze, veçanërisht aftësinë për të mbajtur ujin dhe kullimin e mirë. Ju mund të përzieni tokën sipas formulës 3 tokë e pastër : 3 vermikompost : 2 lëvore : 2 substrate koko torfe.

Pas përzierjes së mediumit të rritjes, mund të shtoni më shumë Preparate për kërpudhat Tricoderma për të rritur mikroflora të dobishme në tokëduke kufizuar disa sëmundje kërpudhore, duke ndihmuar bimët të rriten të shëndetshme.

Por do të jetë shumë më e lehtë nëse e përdorni Toka e pastër organike e Sfarm është e specializuar në lule dhe bimë zbukuruese atëherë mbjellja e pemëve do të jetë jashtëzakonisht e përshtatshme dhe do të kursejë shumë kohë dhe përpjekje. Fidanët tuaj do të pajisen me ushqim të plotë për 60 ditë pas mbjelljes pa pasur nevojë të përzieni ndonjë përbërës shtesë.

Në të njëjtën kohë, ju duhet të përgatisni një tenxhere me një madhësi në varësi të preferencave tuaja dhe vendndodhjes së tenxhere. Megjithatë, duhet të jetë një tenxhere me një vrimë kullimi, sepse xhensen Panax nuk toleron përmbytjet.

pikante-ngrënie-lang-in-chau

c. Përgatitni farën

Në varësi të kushteve dhe preferencave tuaja, ju mund të zgjidhni llojin e duhur të tërfilit. Sidoqoftë, duhet të zgjidhni të blini nga një dyqan me reputacion për të siguruar që të zgjidhni fara cilësore dhe një shkallë të lartë mbirjeje.

Thithni farat për 8-12 orë. Për të stimuluar farat të zënë rrënjë shpejt dhe në mënyrë të barabartë, rekomandohet të shtoni një tretësirë ​​stimuluesi rrënjor për t’u zhytur së bashku. Dekamon, Comcat, Litosen, Atonik

Pastaj nxirreni, lani dhe inkuboni në një peshqir të lagur për 12 orë dhe mbajeni peshqirin gjithmonë të lagësht.Kur farat tregojnë shenja mbirjeje, ato duhet të mbillen menjëherë.

Tham Khảo Thêm:  Cách trồng su hào tím tại nhà vừa ăn ngon vừa đẹp vườn

d. Mbjellja

Metoda 1: Mbillni direkt në tokë

Kthejeni tokën përsëri në poroze dhe më pas përdorni gishtin për të bërë një vrimë 2-3 cm të thellë. Mbillni farat në vrimë me majën e rrënjës nga poshtë, më pas mbulojini me një shtresë të hollë dheu. Ujitni butësisht për të mbajtur farat me lagështi për mbirje.

Mund të shtoni kashtë, torfe koko ose lëvozhgë orizi të tymosur për të mbajtur tokën të freskët dhe për të rritur shkallën e mbirjes së bimëve.

Metoda 2: Mbillni farat në një tenxhere të butë plastike (çantë për çerdhe)

Mjete për fidanishte të farës që mund të përdorni substrate koko torfe, lëvore, Nënshtresa me myshk… Më pas e vendosni masën në tenxheret e buta plastike të përgatitura, i vendosni farat në mes të vrimave dhe më pas i mbuloni lehtë me mediumin e fidanishtes.

Në fund e ujitni për ta mbajtur të lagësht dhe më pas e vendosni në një vend të freskët, larg rrezeve të diellit direkte. Kur bima është rreth 15-20 cm e gjatë, kërcelli është mjaft i fortë, atëherë mbilleni në një tenxhere me tokë të përgatitur.

pikante-ngrënie-lang-in-chau

Shënim: Hijezimi duhet të bëhet me rrjetë nëse moti është shumë i nxehtë në mënyrë që bima të mos humbasë ujin pas mbjelljes.

4. Kujdesi për karafilin në vazo

a. Drita

Luleradhiqja është një bimë që lulëzon në shumë dritë, ndaj rekomandohet mbjellja e saj në tarraca të larta, ballkone apo vende me dritë të drejtpërdrejtë në mënyrë që bimët të marrin sasinë e duhur të dritës.

b. Modaliteti i ujit

Në momentin e mbjelljes, duhet të ujitet dy herë në ditë në mëngjes dhe pasdite për të siguruar ujë të mjaftueshëm për bimën që të rrisë qëndrueshmërinë dhe rritjen e saj. Kur pema është rritur fort, mjafton të ujitet vetëm një herë në ditë, sepse pema e karafilit është e zhytur dobët, pema e ngopur me ujë do të vdesë nga rrënjët dhe do të ngecë.

c. Të ushqyerit

Panax ginseng është një bimë e lehtë për t’u rritur, kështu që nuk kërkon shumë lëndë ushqyese. Sidoqoftë, në mënyrë që bima të rritet dhe të zhvillohet e shëndetshme, duhet të shtoni periodikisht lëndë ushqyese në pemë.

10-15 ditë pas mbjelljes atëherë pema fillon të rritet, kështu që në këtë fazë ju duhet të shtoni plehrat organike si p.sh bajga e lopës, jashtëqitjen e pulës, krimb toke… ose pleh me gjethe organike proteina e peshkut, Org Hum, Deti… periodikisht çdo 15-20 ditë.

Hera e parë: 2-3 muaj pas mbjelljes, kur bima ka gjethe dhe lastarë të rinj, duhet të shtoni plehra NPK me përmbajtje të lartë azoti si p.sh. 30-9-9, 20-20-15…me qe pema te kete trung, dege dhe rrenje.

Vazhdoni të përzieni 50 g pleh për 2 litra ujë dhe ujisni rrënjën në mënyrë të barabartë. Plehëroni periodikisht 1 muaj/herë, 2-3 herë kështu. Sidomos pas çdo aplikimi të plehrave, duhet të mbani mend që të ri-ujitni tërësisht me ujë të pastër.

Herën e dytë: Pas herës së parë rreth 5-6 muaj me sasinë e NPK dyfishuar në 100g. Plehëroni në një distancë prej 15-20 cm nga rrënja, më pas mbulojeni me tokë me këtë pleh, bima do t’i thithë lëndët ushqyese ngadalë dhe në mënyrë më të qëndrueshme.

Tham Khảo Thêm:  9 loại cây ăn quả trồng chậu chơi tết cực đẹp

d. Tëharrje, krasitje

pikante-ngrënie-lang-in-chau

Pas mbjelljes për 1 vit ose më shumë, duhet të presim degët dhe gjethet e tepërta rreth prillit dhe shtatorit të çdo viti. Çdo rrënjë duhet të lërë vetëm 1-2 degë të mëdha për ushqim për t’u fokusuar në rritjen e zhardhokëve. Pastroni rregullisht barin në tenxhere, mos lejoni që bari të konkurrojë për lëndët ushqyese me bimën, si dhe një vend për të banuar dhe përhapur patogjenë.

e. Dëmtuesit dhe sëmundjet

Kalbja e rrënjëve, vdekja e fidanëve

• Shfaqet kur pema është e re dhe e re, pas 5-7 ditësh pema vyshket dhe ngordh. Nëse nuk trajtohet në kohë, do të përhapet në të gjithë kopshtin.

Për të parandaluar dhe trajtuar këtë sëmundje mund të përdorni preparate për parandalimin e kërpudhave të dëmshme si p.sh Ridomil Gold, Antrakol

Vemjet e gjelbra, vemjet, afidet

Kur shihni se bima është e sulmuar lehtë nga dëmtuesit dhe sëmundjet, mund të përdorni pesticide të përgatitura nga natyra për të garantuar sigurinë e shëndetit të familjes suaj si: GE xhenxhefil, përkthimi i hudhrës, përbërës biologjikisht aktivë Neem Chito… e rëndë atëherë mund ta përdorni Shkëlqyeshëm, Konfidor

Përveç kësaj, nga viti i 2-të, pema kafshohet lehtësisht nga minjtë atëherë ju duhet të merrni masa për të vrarë minjtë si vendosja e kurtheve të miut ose të jeni të sigurt për mjedisin, jo toksik për njerëzit, mundeni përdorni Helm për miu stuhi.

f. Korrja

Normalisht, karafilët që janë 3 vjeç mund të korren. Koha e korrjes bie çdo vit në tetor-dhjetor. Në varësi të përdorimit të synuar, mund të prisni gjethet e kërcellit ose të gërmoni rrënjët.

pikante-ngrënie-lang-in-chau

5. Disa shënime kur përdorni karafil

Ashtu si çdo gjë në botë ka anët e saj të drejta dhe të gabuara, jo çdo gjë që përdoret në tepricë është gjithmonë e mirë, dhe luleradhiqe nuk bën përjashtim. Kështu që Duhet të keni kujdes kur e përdorni Saponina është një substancë që gjendet me bollëk në rrënjën e xhensenit Panax, por ka veti hemolitike që thyejnë qelizat e kuqe të gjakut, prandaj përdorni vetëm kur është e nevojshme dhe duhet përdorur në dozën e duhur.

Rrënjët e karafilit nuk guxojmë t’i përdorim në doza të larta sepse do të jenë të dehur dhe të duken të lodhur, të vjella dhe diarre. Në veçanti, kur përdorni rrënjën e xhensenit Panax, është e nevojshme të përdorni pemë që janë 3-5 vjeç ose më të vjetër.

pikante-ngrënie-lang-in-chau

Përveç kësaj, Gratë shtatzëna ose personat me sëmundje kronike mjekësore duhet të konsultohen me një mjek përpara se të përdorin këtë ilaç bimor.

Shiko me shume: Mbjellja dhe kujdesi për tërfilin e mermerit në shtëpi

Shiko me shume: Përdorimet, si të mbillni dhe kujdeseni për bimët e peshkut në vazo

Shiko me shume: Kuptimi i feng shui, vendndodhja e mbjelljes, si të mbillni dhe si të kujdeseni për mijëra vjet

Shpresojmë me gjëra të dobishme Bujqësia e qytetit Ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të rritni me sukses karafil të gjelbër në vazo që sjellin shumë përdorime të shkëlqyera. Faleminderit dhe shihemi në postimet e radhës.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bật mí cách trồng đinh lăng trong chậu siêu dễ cho nhà ở phố . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy