Bạn có muốn trồng hoa cẩm tú cầu trong chậu tại nhà

Dëshironi të rritni lulebore në tenxhere në shtëpi?

A keni humbur ndonjëherë në kopshtin e hydrangeas Dalat? Fillimisht konsiderohet një lule që simbolizon vendin e mjegullës, hydrangeas e dëshiruar nga shumë adhurues të luleve.

lule-cam-tu-cau

Pra, a keni menduar ndonjëherë për rritjen e hydrangeas në tenxhere pikërisht në shtëpi? Apo jeni rritur ndonjëherë, por nuk keni shijuar kurrë lulebore të bukura? Së bashku Bujqësia e qytetit Lexoni këtë artikull tani për të kuptuar Si të rriteni dhe të kujdeseni për lulebore në shtëpi Ju lutem.

1. Karakteristikat e hydrangeas

Hortensia angleze është Hydrangea macrophylla, i përket gjinisë Hydrangea, është një lule vendase në Japoni me emrin japonez Ajisai. Kur futet në Vietnam, hydrangea njihet edhe si hydrangea, yangtze ose hydrangea me gjethe të mëdha.

Hortensia është një kaçubë shumëvjeçare me kërcell të butë drunor, rreth 30 cm – 100 cm i gjatë. Trungu është i drejtë dhe me shumë degë, i gjelbër kur është i ri dhe merr ngjyrë kafe-kafe kur piqet. Në çdo segment të kërcellit do të ketë një gjethe, të kundërta, gjethe jeshile të errët me buzë të dhëmbëzuara.

lule-cam-tu-cau

Hydrangeas janë lule aseksuale dhe rriten në grupe. Lulëzimet në formë rruzullore ose ombrellë me shumë lule të voglaÇdo lule ka shumë petale të vogla duke krijuar një top lulesh shumëngjyrësh.

Një pikë shumë interesante në lidhje me lulebore është se në fillim të lulëzimit, lulet e bardha të lulebores, në procesin e zhvillimit në varësi të pH, prodhojnë lulebore blu, lulebore të purpurta dhe lule lulebore.

lule-cam-tu-cau

Një nga Si të rriten hydrangeas Është mirë të mbillni në një klimë të freskët dhe të favorshme, lulebore mund të shfaqen gjatë gjithë vitit, por sezoni i luleve të lulebores është zakonisht në pranverë, rreth marsit deri në maj.

Hortensia është një lule që nuk ka aromë por ka një kohë të gjatë lulëzimi. Normalisht, koha nga fillimi i formimit të sythave të luleve deri kur lulja zbehet është rreth 30 ditë.

lule-cam-tu-cau

Ekzistojnë rreth 44 lloje të ndryshme luleborenga të cilat më të zakonshmet janë Hydrangea macrophylla, hydrangea ngjitëse Hydrangea anomala, hydrangea ngjitëse Hydrangea petiolaris, hydrangea e lëmuar Hydrangea arborescens ose hydrangea me gjethe lisi Hydrangea Quercifolia.

Nëse i doni luleboret, atëherë ky artikull do t’ju udhëzojë Si të rriten hydrangeas në tenxhere në shtëpi. Ju duhet të mbillni lulebore në vjeshtë ose në fillim të pranverës, në një mëngjes të freskët ose pasdite. Bima do të rritet shpejt në mot të ngrohtë.

lule-cam-tu-cau

Përhapja e hydrangeas shpesh aplikohet duke mbjellë fara ose duke u rritur me prerje, gjithashtu mund të blini fidanë lulebore në dyqanet me reputacion të luleve dekorative.

a. Si të rriten hydrangeas nga farat

Për Si të rriten hydrangeas me fara, farat mund t’i blini shumë lehtë në dyqanet ose fidanishtet e bonsai. Pasi të keni blerë farat e hydrangeas, njomni farat në ujë të ngrohtë për 1-2 orë.

lule-cam-tu-cau

Mund të shtoni edhe plehra që stimulojnë filizat si p.sh Atonik, Comcat, Litosen, Dekamon… për mbirje më të mirë të farës. Pas njomjes, ju mbillni farat direkt në tabaka ekzistuese e fidanishtes substrate koko torfe, media fidanishte e farës, Nënshtresa me myshk… ose mund të rritni fara me tableta me fibra kokosi për lehtësi.

lule-cam-tu-cau

Çdo ditë, duhet të ujitet rregullisht për të mbajtur lagështinë që farat të mbijnë. Koha e mbirjes do të variojë nga 7-10 ditë. Pasi bima të mbijë dhe të ketë 2 gjethe të vërteta, mund të kaloni në një tenxhere tjetër më të madhe dhe të vazhdoni me kujdes.

Tham Khảo Thêm:  Dinh dưỡng thủy canh nào hiệu quả?- Nongnghieppho.vn

b. Si të rriten hydrangeas me degë

Në mënyrë që hydrangeas të rriten më shpejt, duhet të përdorni metodën e prerjes. Fillimisht zgjidhni një degë të fortë të fortë, prisni një copë 30cm – 40cm të gjatë që përmban rreth 3 nyje gjethesh, lëvorja është ngjyrë druri dhe ka shumë sytha të mëdhenj në sqetullat e gjetheve.

lule-cam-tu-cau

Më pas, ju prisni palën e sythave dhe gjetheve në fund, më pas zhyteni në ujë të pastër për rreth 6-7 orë ose zhyteni në një tretësirë ​​plehërimi për të stimuluar rrënjët si p.sh. N3M, Rrënjët 2, Bimix Super Root… në 15-20 minuta.

Më në fund nxirrni degën dhe e prisni në tokën e lagësht, Më pas vendoseni në një vend me diell dhe siguroni lagështi të mjaftueshme për bimën çdo ditë.

lule-cam-tu-cau

Rreth 1 muaj pas prerjeve, kërcellet fillojnë të dalin gjethe dhe sytha të rinj, kur fidanët të forcohen, mund t’i mbillni në vazo dekorative dhe të kujdeseni për to.

c. Teknika për rritjen e hydrangeas

Toka për lulebore duhet të jetë e lirshme dhe e pasur me lëndë ushqyese, e drenazhuar mirë dhe me lagështi të lartë. Mund të përzieni Tokë e pastër me cilësi të lartë e pasur me lëndë ushqyese tribat + tokë mishi organike 12 kg + Perliti 5dm + vermikompost Sfarm.

lule-cam-tu-cau

Për lehtësi, lehtësi dhe shpejtësi, duhet të përdorni Sfarm tokë e pastër organike për lule zbukuruese. Kjo është tokë e pastër që është përzier plotësisht me lëndë ushqyese, sipas një formule të veçantë për lulet zbukuruese.

Së pari, ju përhapeni në mënyrë të barabartë 10mm – 20mm fishekë terrakote rreshtoni pjesën e poshtme të tenxhere të përgatitur për të krijuar ajrim dhe kullim të mirë. Tashmë Vendosni dhe të pastër në tenxhere në mënyrë që gjatë vendosjes së vazos të jetë ende 5 cm – 10 cm larg nga sipërfaqja e tenxhere., Vendoseni vazon në tenxhere për ta bërë të pastër dhe më pas vazhdoni të vendosni dheun në tenxherepërdorni dorën tuaj për të shtypur butësisht për të ndihmuar pemën e duhur më të qëndrueshme.

lule-cam-tu-cau

Në fund, ju përzieni Vitamina B1 e kombinuar me stimulues të rrënjëve dhe preparate për restaurimin e rrënjëve Deti Spërkateni 2-3 herë, çdo herë 5-7 ditë larg për të ndihmuar rrënjët të rikuperohen shpejt, të përshtaten me tokën e re, të thithin shpejt lëndët ushqyese.

3. Si të kujdeseni hydrangeas

a. Drita

Hortensia është një specie që pëlqen motin e ftohtë dhe të freskët. Kur rriteni në shtëpi, vendoseni tenxheren në një vend me diell të plotë në mëngjes, me hije të pjesshme nga mesdita deri në orët e vona të pasdites. Shmangni ekspozimin e bimës ndaj rrezeve të tepërta të diellit, veçanërisht fidanëve.

lule-cam-tu-cau

b. Spërkatës

Hortensia është një bimë që e do lagështinë, ndaj duhet ta ujitni rregullisht për ta mbajtur bimën të lagësht, sidomos kur e shihni bimën duke u vyshkur, duhet ta ujisni menjëherë që të rikuperohet dhe të mos zvogëloni aftësinë e saj për t’u rritur.

lule-cam-tu-cau

Në sezonin e nxehtë të thatë, ju duhet të ujitni më shpesh, në sezonin e shirave, zvogëloni, kur lotoni, duhet të shmangni që uji të qëndrojë në sipërfaqen e tokës, gjë që do të shkaktojë kalbjen e rrënjëve. Koha më e mirë për të ujitur është herët në mëngjes dhe pasdite vonë.

Tham Khảo Thêm:  CÁCH BÓN PHÂN CHO HOA LAN HIỆU QUẢ

c. Pleh për hydrangea

Me hydrangeas, nuk duhet të përdorni shumë pleh inorganik, do të nxisë rritjen e gjetheve, duke reduktuar aftësinë e bimës për të lulëzuar. Në vend të kësaj Ju duhet të përdorni plehra organike për të mbajtur tokën me lagështi dhe të freskët, për të shtuar lëndë ushqyese në bimë dhe për të përmirësuar strukturën e tokës.

lule-cam-tu-cau

Mund të përdorni plehra organike si p.sh tableta vermikomposti, jakë pule, bajgat e lopës, pleh dhie, jashtëqitjet e lakuriqëve të natës… të shpërndara në bazë. Në të njëjtën kohë çdo 7-10 ditë përdorni spërkatje me gjethe të plehrave organike si p.sh. proteina e peshkut, përkthimi me banane, Deti

Në fazën e para-lulëzimit, ju duhet të kombinoni plehrat 6-30-30, Furnizimi me energji elektrike, përkthimi me banane…përzihet me ujë të pastër dhe më pas spërkatet lagja e bimëve një herë në javë, për të stimuluar lulëzimin.

Ose përdorni jashtëqitjet e pastra të lakuriqit të natës Zhyteni me ujë gjatë gjithë natës dhe më pas ujitni bimët me një dozë prej 50 g pleh lakuriq nate çdo 12-15 ditë për të ujitur bimët një herë.

d. Krasitja

lule-cam-tu-cau

Pas përfundimit të sezonit të lulëzimit, është e nevojshme të priten lulet e vyshkura, të gatshme për të ngordhur, ose të priten degët që rriten shumë lart, të prera në nyjen e 6-të të gjetheve duke numëruar nga lulja në bazë., ose në varësi të lartësisë së pemës, krasiteni në përputhje me rrethanat. Në të njëjtën kohë, lërini degët e sezonit të kaluar pa lule për të lulëzuar sezonin e ardhshëm.

e. Kontrolli i insekteve

Dëmtuesit dhe sëmundjet janë të rralla në hydrangeas, por kur bimës i mungojnë lëndët ushqyese, bima mund të vuajë nga myku pluhur, njollat ​​e gjetheve ose të sulmohet nga insektet thithëse si afidet ose marimangat e kuqe të merimangës.

lule-cam-tu-cau

Për të parandaluar mykun pluhur dhe njollat ​​e gjetheve, ju mund të krasitni degët e dendura për të rritur qarkullimin e ajrit dhe për të minimizuar lagështimin e gjetheve. Kur shfaqen sëmundje mykotike, sëmundjen mund ta kontrolloni me masa kimike si p.sh Alieta, Antrakol, Dakonil

lule-cam-tu-cau

Për të parandaluar afidet dhe marimangat e kuqe të merimangës, duhet të fekondoni në ekuilibër, të siguroheni që kopshti të jetë i ajrosur mirë dhe uji për t’i mbajtur bimët me lagështi, spërkatni dhomën me Probiotikët Neem Chito, përkthimi i hudhrës

lule-cam-tu-cau

Kur shfaqen afide, është e mundur të aplikohet ujitje me spërkatje me presion të lartë për të larë afidet e kombinuar me spërkatje me insekticide të veçanta si p.sh. Movento, Konfidor

Kur dendësia e merimangës është shumë e lartë, duhet të përdorni masa kimike si p.sh Ortus 5SC, SK EnSpray 99EC, Reasgant 1.8 EC

f. Rivendosni pemën

Pas çdo sezoni të luleve duhet të vazhdoni me rimbjelljen e bimës sepse pema po rritet gjithnjë e më shumë, ajo duhet të zëvendësohet me një tenxhere të re të përshtatshme për madhësinë e pemës, pema e re mund të rritet dhe të vazhdojë të lulëzojë.

lule-cam-tu-cau

4. Si të ndryshoni ngjyrën e hydrangeas

Ajo që është veçanërisht interesante është se ngjyra e hydrangeas do të ndryshojë në varësi të pH të tokës. Nëse pH i tokës është më i vogël se 7, toka pak acid do të japë lule jeshile, nëse pH e tokës është e barabartë me 7, bimët do të prodhojnë lule të bardha qumështore, nëse pH është më e madhe se 7, bimët do të japin ngjyrë rozë ose vjollcë. lulet.

Kështu që ju mund të rregulloni ngjyrën e luleve duke rregulluar pH-në e tokës.

Tham Khảo Thêm:  Phân loại, cách trồng và chăm sóc cây hoa hồng nhung

5. Kuptimi i lules së lulebores

Hydrangeas kanë shumë legjenda në çdo kulturë, por më e famshmja është ende historia e Lias. Legjenda e hydrangeas lidhet me dashurinë e Lias dhe Erikes, një dashuri e bukur, intensive dhe besnike.

Në Japoni, hydrangeas simbolizojnë falje dhe mirënjohje. Por viktorianët i shohin hydrangeas si një bimë negative, që përfaqëson ndjenjat e pakënaqësisë me partnerin, si dhe apatinë në dashuri.

lule-cam-tu-cau

Kuptimi i hydrangea reflektohet edhe në ngjyrën e lules. Lulja e bardhë e lulebores është një simbol i pastërtisë dhe hirit. Kuptimi i hydrangea rozë është dashuri e sinqertë.

Hortensite blu po refuzojnë një ofertë, kërkojnë falje dhe shprehin keqardhje. Dhe lulebora e purpurt përfaqëson një dashuri të hekurt, besnikëri ose simbolizon pasurinë dhe pasurinë.

6. Përdorimet e hydrangeas

Me një bukuri të shkëlqyer, lulebore mbillen në kopshte të mëdha lulesh që tërheqin vizitorëtShumë njerëz janë tepër të magjepsur, ndaj vendosin të mbjellin lulebore në kopshtin e shtëpisë së tyre, ose të mbjellin vazo për tavolina, të vendosin korridore, ballkone, tarraca…

Përveç kësaj, ju mund të prisni lulebore dhe t’i rregulloni ato në vazo lulesh të bukura ose të bëni lule dasme me lulebore. Me imazhin që përfaqëson një dashuri të bukur, ndjenjat e sinqerta, luleboret përdoren gjithashtu si dhurata domethënëse për të dashurit ose miqtë e çmuar.

lule-cam-tu-cau

Kur përdorni lulebore për të rregulluar lule, mënyra për t’i mbajtur lulebore të freskëta për një kohë të gjatë është të përzieni 1 paketë. Kujdesi për lule të qëndrueshme krizale në 1 litër ujë. Më pas, vendosni ujë të pastër në 1/2 tenxhere me lule, 1/2 shishe për locionin e luleve të parapërzier më sipër. Shtoni pak ujë çdo ditë në mënyrë që lulet të zgjasin më gjatë.

Fatkeqësisht, të gjitha pjesët e hydrangea janë helmuese, të cilat mund të shkaktojnë helmim te njerëzit kur gëlltitet. Ndaj duhet të keni kujdes me këtë lule, veçanërisht fëmijët e vegjël.

Shiko me shume: Çfarë është Callisia Repens “Zonja rozë”, si të rriten dhe kujdesen për bimët në shtëpi

Shiko me shume: Si të rritni lule të bukura për fëmijë në shtëpi është jashtëzakonisht e thjeshtë

Shiko me shume: Zbuloni se si të mbillni vazo për një jetë të vogël të bukur në shtëpi

Nëse i doni vërtet luleboret, duhet patjetër të mbillni një tenxhere në shtëpi, për sa kohë që e vendosni bimën në një vend ku fëmijët ose kafshët shtëpiake nuk mund ta prekin, por vetëm mund ta shohin.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bạn có muốn trồng hoa cẩm tú cầu trong chậu tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy