3 bước trồng rau mùi (ngò rí) xanh tốt

3 hapa për të rritur korianderin jeshil (koriander) jeshil, të shpejtë dhe super të thjeshtë

Ju po pyesni se çfarë të bëni në këto ditë të thjeshta, ndaj pse të mos përpiqeni të filloni menjëherë të mbillni vazo me koriandër të mirë jeshil për një vakt të ngrohtë dhe të shijshëm familjar.

Mos u shqetëso se është shumë e vështirë për ty, le Bujqësia e qytetit ndaj me ju sekretin si të rritet koriandër Kjo është kaq e thjeshtë!

mënyrë

së pari. Çfarë është koriandër?

Koriandër, i njohur edhe si cilantro, koriandër, cilantro, liqen tu, koriandër, koriandër, koriandër, koriandër, tu i papërpunuar, temjan, është një bimë barishtore njëvjeçare që i përket familjes Apiaceae.është vendas në Azinë jugperëndimore deri në Afrikë në perëndim.

Bimë koriandër është një barishte me gjethe, lule dhe fruta të bukura dhe unike, ndaj ka një vend për t’u mbjellë në fidanishte si një bimë dekorative dekorative. Bima ka një rrënjë të trashë, të trashë, pak të ashpër, me ngjyrë kafe të çelur, në formë karote, mesatarisht 10 cm e gjatë. Në varësi të shumëllojshmërisë dhe kushteve të tokës, rrënjët mund të rriten më gjatë.

mënyrë

Kërcelli mund të jetë 40-58 cm i gjatë, sfungjer i rrumbullakët, me shumë nyje, secila nyje mban gjethe dhe degë. Lëvorja është e gjelbër, pak vjollcë. Në bazë është më e errët se sipër, mishi është i bardhë.

Gjethi i parë që rritet është në formë heshte, dhe gjethja tjetër ka formën e një kruese kokosi, kështu që fermerët shpesh e quajnë atë një gjethe të grirë. Kur bimët e larta të kopshtit përgatiten të prodhojnë lule të vogla, tehet e gjetheve janë jeshile të ndezura, aromatike.

Lulet janë vjollcë rozë, jeshile të zbehtë ose të bardha në varësi të varietetit. Lulet kanë 5 petale me formë të çrregullt, kanë 5 stamena, 5 gjethe të gjata dhe 2 stamena. Kur lulja zbehet, ajo gradualisht do të japë fryt, duke mbajtur frutin sferik, kur është e re, është jeshile e lehtë, me shkëlqim, e vështirë për t’u nuhatur. Kur piqet, është kafe e çelur dhe aromatik, me një skaj pak të theksuar dhe tjetrin të sheshtë.

2. Përdorimi i madh i koriandrit

Ju mund të mos e dini se të gjitha pjesët e cilantros përdoren nga kërcelli, gjethet, farat dhe rrënjët. Kjo është një erëz shumë e njohur që shoqëron amvisat në vaktet familjare.

Gjethet e korianderit kanë një aromë shumë të këndshme të butë, ndaj copëtohen dhe përdoren të freskëta për të deodoruar si dhe për të rritur shijet, për të stimuluar shijen e pjatave si supë, qull, zierje… Ndonjëherë edhe hahet e papërpunuar ose e përzier në sallata si p.sh. perime të tjera.

mënyrë

Jo vetëm gjethet, por edhe rrënjët dhe farat e koriandrit kanë një aromë shumë të veçantë që do të kontribuojë që vakti juaj i shtëpisë të jetë më aromatik. Në Tajlandë, rrënja e koriandrit përdoret për t’i dhënë shije mishit dhe pluhurit të kerit.

Farat e kësaj perime përdoren si erëz dhe konsiderohen si një erëz natyrale shumë e sigurt për konsum njerëzor. Kur përdoren si erëza, farat bluhen imët. Për të rritur aromën gjatë përdorimit, duhet të piqet pak para bluarjes.

Tham Khảo Thêm:  Cách trồng hoa cát tường trong chậu chơi tết

Përveç kësaj, farat e koriandrit përdoren gjithashtu për të marrë vajra esencialë të përdorur në teknologjinë e përpunimit të sapunit, kruese dhëmbësh, parfume … jashtëzakonisht të përshtatshme.

mënyrë

I famshëm për funksionin e tij si erëz, pak njerëz e dinë se koriandër përmban një sasi të madhe të lëndëve ushqyese. Në 100 g gjethet e koriandrit përmbajnë 86.3% ujë, 3.3% protid, 0.6% lipide, 1.2% fibra dhe 6.3% sheqer.

Ka edhe minerale duke përfshirë kalcium, fosfor, hekur dhe vitamina si karoten, tiaminë, riboflavin, niacin dhe vitaminë C… mangan, vitamina A dhe B-9 (folat), vitaminë K…

Jo vetëm kaq, farat e koriandrit përmbajnë edhe shumë lëndë ushqyese. Në 100 gr fara koriandër, ka rreth 100 gr niseshte, 20% yndyrë, 10% proteina dhe rreth 30% fibra, të pasura me vitamina dhe vajra esencialë.

Për shkak të kaq shumë lëndëve ushqyese, koriandër është një ushqim i dobishëm, i cili ndihmon në forcimin e kujtesës, parandalimin e diabetit, uljen e sheqerit në gjak, kufizon yndyrën e gjakut dhe ka efekte anti-inflamatore. Oksidimi, tejkalimi i problemeve me tretjen, kujdesi për sytë dhe kockat e forta…

mënyrë

3. Teknika e rritjes së koriandrit për fillestarët në vetëm 3 hapa të thjeshtë

a. Përgatitni mjetet dhe tokën

Së pari ju duhet të përgatisni një kuti shkumë, veçanërisht me një vrimë kullimi, por nëse nuk keni një kuti shkumë ose dëshironi të rrisni estetikën e kopshtit tuaj, mund të zgjidhni të blini tabaka perimesh të dizajnuara plotësisht. vrima kullimi ose muri- tenxheret e montuara, ballkonet janë jashtëzakonisht të përshtatshëm.

Për koriandër duhet të zgjidhni një tokë të lirshme dhe duhet të jetë e pasur me lëndë ushqyese sepse bima ka nevojë për shumë minerale në fazën e fidanit. Ju mund t’i shtoni bimës lëndë ushqyese duke i lyer me plehra organike të përpunuara si p.sh bajgat e lopëspleh pule japoneze, vermikompost

Ju gjithashtu mund të përzieni tokën sipas një formule të thjeshtë me një raport 3 tokë e pastër bimore : 3 pleh organik : 2 lëvore : 2 substrate koko torfe ose thjesht duhet të përdorni një tokë plotësisht të përzier që është Tokë e pastër organike Sfarm e specializuar për perime me gjethe.

mënyrë

Vendoseni tokën e përzier të vazove në një enë stiropori ose tabaka mbjellëse. Vini re se nuk duhet të jetë shumë e mbushur, por duhet të jetë 5-7 cm poshtë majës së fuçisë në mënyrë që pas mbjelljes të mos derdhet që edhe ne të kujdesemi më lehtë për të.

b. Përgatitni farat

Sot në treg ka shumë lloje të ndryshme koriandër Bac Lieu cilantro, Cilantro me fara të mëdha franceze… Pra, në varësi të preferencave tuaja, ju mund të zgjidhni racën që ju pëlqen. Sidoqoftë, duhet të blini në dyqane me reputacion për të marrë fara cilësore, shkallë të lartë mbirjes.

Pasi të keni blerë farat, vazhdoni t’i njomni në ujë të ngrohtë (2 të vluar: 3 të ftohtë) për 2 – 5 orë. Më pas, merrni farat e njomura, i lani dhe më pas i inkuboni me një peshqir të ngrohtë derisa farat të tregojnë shenja mbirjeje.

c. Le të fillojmë mbjelljen tani

Së pari ju duhet të ujisni për të krijuar lagështinë e nevojshme për tokën. Më pas bëni një vijë të drejtë në kutinë e stiroporit me një distancë prej 5 cm në rresht dhe spërkatni farat në mënyrë të barabartë në tokë.

Me këtë metodë të mbjelljes, ju lehtë mund të kontrolloni dëmtuesit, si dhe barërat e këqija. Sidoqoftë, nëse doni të kurseni më shumë tokë, nuk mund të krijoni një llogore, por të mbillni drejtpërdrejt farat në mënyrë të barabartë.

Tham Khảo Thêm:  Video Cách trộn đất giàu dinh dưỡng trồng rau sạch tại nhà

Më pas shtroni një shtresë të hollë dheu për të mbuluar sipërfaqen e farave të sapombjella dhe ujit. Mos harroni të shpërndani farat në mënyrë të barabartë, jo shumë të trasha por jo shumë të holla.

mënyrë

Pas mbjelljes, duhet të vazhdoni të mbuloni 5-7 ditë me kashtë, torfe koko, lëvozhgë orizi… Ose përdorni një rrjetë mbrojtëse për të mbuluar farat në mënyrë që farat të ruajnë lagështinë e duhur për të stimuluar mbirjen.

4. Si të kujdeseni për korianderin është shumë e thjeshtë

a. Drita

Koriandri është një perime që e do dritënpra duhet të mbillni perime aty ku ka shumë dritë, të shmangni hijen sepse nëse nuk ka dritë të mjaftueshme, bimët do të ngecin, të rrëgjuara, të ndjeshme ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve.

mënyrë

b. Modaliteti i ujit

Koriandri është një perime mjaft e dashur për ujin, kështu që kur mbillni për herë të parë farat për të rritur mbirjen dhe mbijetesën, për të shmangur dehidratimin kur jeni ende të dobët, duhet ta ujisni dy herë në ditë, mëngjes dhe pasdite, butësisht me dush ose spërkatës.

Kur bima është rritur dhe fillon të rritet dhe zhvillohet e shëndetshme, ju duhet të ujitni një herë në ditë. Megjithatë, duhet të shmangni lotimin e tepërt në mbrëmje, bimët janë të ndjeshme ndaj sulmit mykotik dhe kushtojini vëmendje ujitjes së tyre të butë me dush ose sprej shiu, sepse kjo është një perime barishtore, e vogël, me gjethe, e brishtë dhe e lehtë. i thyer. Gjatë sezonit të shirave, është e mundur të zvogëlohet numri i ujitjeve dhe nevoja për të bërë një kafaz për pemët.

mënyrë

c. Plehërimi

Ndryshe nga të tjerët, për shkak se është një shkurre relativisht e vogël, është relativisht e vështirë të shtoni pleh organik në rrënjë pas mbjelljes, kështu që mund t’i shtoni lëndë ushqyese bimës pas mbjelljes deri më vonë.

Pas mbjelljes rreth 7-10 ditë, perimet kanë filluar të nxjerrin 1-2 gjethe të vërteta, edhe rrënjët janë relativisht të qëndrueshme. Në atë kohë mund të përdorni plehra me gjethe organike si pleh organik proteina e peshkut, alga deti, kek me vaj me bazë uji… periodikisht çdo 2 javë.

Ose mund të përdorni edhe plehra inorganike me përmbajtje të lartë proteinash si:

NPK 20-20-15: Përdorni 4 lugë çaji për 1 litër ujë dhe ujisni perimet në mënyrë të barabartë.

Minro 30-9-9: Përdorni 2 lugë çaji për 1 litër ujë dhe ujisni perimet në mënyrë të barabartë.

Shënim: Pas plehërimit, uji duhet të ujitet sërish me ujë të pastër për të siguruar që bima të mos djegë gjethet. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme të vëzhgoni rritjen dhe ngjyrën e gjetheve që mund të përcaktojnë numrin e herëve të aplikimit të plehrave dhe të rregullojnë dozën e plehut në përputhje me rrethanat.

d. Tëharrje, krasitje të pemëve

Barërat e këqija duhet të pastrohen rregullisht në mënyrë që bimët të lulëzojnë, veçanërisht gjatë plehërimit në mënyrë që bari të mos konkurrojë për të gjithë lëndët ushqyese të bimës.

Në periudhën pas mbjelljes për 7-10 ditë, nëse koriandër rritet shumë, mund të shkurtohet, duke lënë distancën midis secilës bimë të jetë 1 cm, nëse dendësia e perimeve është shumë e trashë, do të shkaktojë rritjen e dobët të bimëve. .

mënyrë

e. Dëmtuesit dhe sëmundjet

Sëmundje e kalbur

Koriandri është një erëz e lehtë për t’u rritur, më pak e ndjeshme ndaj dëmtuesve, por nëse mbillet në sezonin e shirave, bima është shumë e ndjeshme ndaj sulmeve nga dëmtuesit dhe sëmundjet, veçanërisht nga kalbëzimi.

Tham Khảo Thêm:  Dịch chuối Khaly có thực sự tốt không?

Kjo sëmundje shkaktohet nga myku Rhizoctonia sp., sëmundja lind dhe dëmton pjesën ngjitur me kërcellin pranë tokës. Vendi i prekur nga sëmundja është nxirë, kërcelli është i atrofizuar, qafa e rrënjës është e kalbur, mbi të cilën ka një shtresë kërpudhash gri në të bardhë.

Vëzhgoni nga afër vendin e infektuar, ka nyje mykotike të sheshta, të cilat janë të bardha kur janë të reja, pastaj gradualisht kthehen në kafe të hapur dhe më pas errësohen. Për të parandaluar këtë sëmundje mund të përdorni ilaçe si p.sh Physan 20SL, Poner 40 TB

Sëmundja e zbehjes së gjelbër në koriandër

Vjen e gjelbër është një sëmundje shumë e vështirë për t’u trajtuar pasi bima është e infektuar. Përdorimi i pesticideve funksionon vetëm për të ndaluar përhapjen e sëmundjes, jo për të rivendosur bimët e shëndetshme.

Kjo sëmundje shkaktohet nga bakteri Pseudomonas solanacearum Smith. Shenja e sëmundjes është kur bie diell, bima është vyshkur por e freskët gjatë natës.

Në fazën e mëvonshme, gjethet janë jeshile të zbehtë, disa degë fillimisht vyshken dhe më pas i gjithë grumbulli thahet. Sidomos kur pema është e sëmurë, rrënjët do të jenë kalb të zi. Prandaj, mund të përdorni ilaçe anti-bakteriale si antiseptikët Physan 20SL, Starner 20WP… e kombinuar me pastrimin e zonës së mbjelljes.

mënyrë

Merimanga, krimbi jeshil, krimbi gri

Këto janë insekte që specializohen në shkatërrimin e bimëve, duke i bërë gjethet të deformuara, duke humbur aftësinë për të fotosintezuar. Pra, kur t’i shihni ato duken, duhet t’i përdorni menjëherë përkthimi i hudhrës, Neem Chito, Bio – MBI, SK Enspray 99 EC vaj mineral… spërkatni në mënyrë të barabartë.

5. Korrni dhe kurseni për të korrat e ardhshme

Pasi bimët të rriten 30-40 ditë, tashmë mund të korrni bimët e shijshme të koriandërve. Ju duhet të korrni duke e krasitur gradualisht ose duke u ndarë në 2-3 tufa me diferencë 7-10 ditë.

Nëse për fara, lini bimë të shëndetshme, 20 cm larg njëra-tjetrës. Më pas, duhet të shtoni pleh NPK me përmbajtje të lartë kaliumi në mënyrë që bima të mund të lulëzojë dhe të japë me lehtësi fruta si NPK. 15-30-15, 6-30-30, 15-5-20

mënyrë

Pas rreth 80-90 ditësh pas lulëzimit dhe frutave, farat janë të forta dhe fillojnë të thahen. Kur të jetë koha, mund të prisni degët dhe t’i sillni farat të thahen në sobë, t’i lini të thahen dhe më pas t’i vendosni në shishe dhe kavanoza të mbyllura për t’i përdorur për të korrat e ardhshme.

Shiko me shume: Teknika e rritjes së spinaqit me ujë në shkumë jeshile është çuditërisht e mirë

Shiko me shume: Teknika e rritjes dhe kujdesit për gotu kola në një kuti shkumë është e lodhur duke mbledhur duart

Shiko me shume: Top 5 llojet e filizave që nuk mund t’i humbisni sezonin e festave

Pra, vetëm 3 hapa të thjeshtë për t’u rritur, nuk kërkon shumë kohë, ju keni një tenxhere shumë aromatike me koriandër jeshil për një vakt familjar. Fat i mirë me pasionin tuaj për rritjen e bimëve. Faleminderit dhe shihemi në postimin e radhës.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 3 bước trồng rau mùi (ngò rí) xanh tốt . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy