3 bước trồng đủ đủ trong thùng xốp sai trĩu quả bạn đã thử?

Ju jeni një ndjekës i papajas, por shtëpia juaj është në rrugë dhe jeni shumë të shqetësuar për rritjen e papajas, e cila do të jetë shumë e madhe dhe do të zërë shumë hapësirë. Mos u shqetësoni për këtë, sepse sot Bujqësia e qytetit do t’ju tregojë Si të rritet papaja xhuxh në një enë stiropori në shtëpi është jashtëzakonisht e lehtë dhe çdokush mund ta bëjë këtë.

cay-du-du-lun

1. Disa fakte rreth papajas

Papaja është një bimë shumë e njohur për të gjithë ne në Vietnam, emri i saj shkencor është Carica papaya. Pema është vendas në Meksikën jugore përmes Amerikës Qendrore Lindore dhe Amerikës së Jugut veriore.

Pema e papajas pëlqen dritën dhe është e përshtatshme për klimat e ngrohta, temperatura e përshtatshme është rreth 25 gradë Celsius. Kjo është arsyeja pse aktualisht, papaja rritet në shumicën e vendeve tropikale si Brazili, India, Afrika e Jugut, Sri Lanka, Filipinet dhe Vietnami. Është bimë barishtore e madhe, me pak ose aspak degë, e lartë deri në 10 metra.

cay-du-du-lun

Megjithatë, sot nuk do të mbjellim atë papaja tradicionale, por do të vazhdojmë Varieteti i papajas xhuxh është vetëm 90 cm – 1.2 m i gjatë dhe mund të korret pas 5-7 muajsh të mbjelljesshume i pershtatshem per familje ne rruge me siperfaqe toke te ngushte por te apasionuara pas kesaj bime.

Gjethet janë të mëdha, në formë helike, me kërcell të gjatë, rreth 6-7 dhëmbëza. Lulet me pesë petale janë të bardha qumështore ose të bardha në kaltërosh, dhe hija është e vogël dhe e bukur. Fruti i papajës është i rrumbullakët ose i gjatë, kur piqet, lëkura zverdhet, mishi është i butë, shija është lëng, farat janë kafe ose të zeza në varësi të varietetit.

cay-du-du-lun

2. A e dini përdorimin e madh të papajës?

Mund të thuhet se papaja është një frut i freskët që pëlqehet nga shumë gra por edhe familje jo vetëm sepse është e lehtë për t’u gjetur, por veçanërisht kur piqet, frutat e papajas përmbajnë një përmbajtje jashtëzakonisht të lartë ushqyese.

Me 90% ujë, 13% sheqer, shumë acide kartenoide organike, vitamina A, B, C, proteina, kalcium, magnez dhe proteina antioksidante, veçanërisht pa niseshte, kjo është ajo. Fruti premton të sjellë shumë përfitime për ne trupi.

cay-du-du-lun

a. Humbje efektive në peshë dhe lëkurë të lëmuar me shkëlqim

Nëse po planifikoni të humbni peshë, mos hezitoni të shtoni menjëherë papaja në menunë tuaj. Për shkak se papaja nuk jep niseshte, kaloritë janë gjithashtu jashtëzakonisht të ulëta, ndërsa uji dhe fibrat e pasura do t’ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë. Në këtë mënyrë do të ktheheni shpejt në formë perfekte shpejt.

Në të njëjtën kohë me një përmbajtje të madhe të vitaminave A, C dhe E, papaja është një luftëtar në parandalimin e dëmtimit të qelizave dhe parandalimin e formimit të rrudhave, duke e bërë lëkurën të lëmuar. Në të njëjtën kohë, ai gjithashtu ndihmon në rritjen e prodhimit të kolagjenit dhe proteinave antioksidante që e mbajnë lëkurën tuaj rinore dhe të fortë.

Tham Khảo Thêm:  Tại sao nên sử dụng phân trùn quế để phục hồi cây kiểng sau Tết?

cay-du-du-lun

b. Parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare

Papaja është e pasur me fibra, kalium dhe vitamina. Prandaj, ky është një ushqim i sigurt dhe efektiv për njerëzit me probleme kardiovaskulare. Do të ndihmojë në reduktimin e yndyrës në gjak, në parandalimin e oksidimit të kolesterolit, do të kufizojë ngjitjen e pllakave të trombociteve të shkaktuara nga ky proces në muret e enëve të gjakut, duke shkaktuar bllokime dhe duke e bërë të vështirë qarkullimin e gjakut.

c. Përmirësoni sistemin e tretjes

Përmbajtja e lartë e ujit dhe fibrave në papaja do të ndihmojë në parandalimin e kapsllëkut dhe detoksifikimin e sistemit tretës. Jo vetëm kaq, ai gjithashtu mund të nxisë ndarjen e proteinave për trupin, por nuk ndryshon mikrobiomën, duke ndihmuar kështu në mbrojtjen më të mirë të zorrëve tuaja.

cay-du-du-lun

Përveç efekteve të mësipërme, papaja ka edhe shumë efekte të tjera si rritja e shikimit, zvogëlimi i inflamacionit, përmirësimi i sistemit imunitar, ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve gjatë menstruacioneve, reduktimin e stresit, parandalimin e kancerit të prostatës…

Është vërtet një frut mrekullie, apo jo! Pra, mos prisni më, le të fillojmë të kultivojmë këtë lëkundje jashtëzakonisht të thjeshtë me Bujqësinë!

3. Teknika e rritjes së lëkundjeve të xhuxhive në stiropor është shumë e thjeshtë që çdokush mund ta bëjë

Me kohë të pjesshme: Për sa i përket papajës, mund ta mbjellim gjatë gjithë vitit, por për rritje dhe zhvillim të mirë, ajo duhet të mbillet çdo vit nga korriku deri në gusht.

a. Përgatitni tokën

Për bimët papaja, ju duhet të zgjidhni tokë poroze, veçanërisht aftësinë për të mbajtur ujë dhe kullim i mirë. Ju mund të përzieni tokën sipas formulës 3 tokë e pastër : 3 vermikompost : 2 lëvore : 2 substrate koko torfe.

Pas përzierjes së mediumit të rritjes, mund të shtoni më shumë Preparate për kërpudhat Tricoderma për të rritur mikroflora të dobishme në tokëduke kufizuar disa sëmundje kërpudhore, duke ndihmuar bimët të rriten të shëndetshme.

Por do të jetë shumë më e lehtë nëse e përdorni Tokë e pastër organike Sfarm e specializuar për pemë frutoreMbjellja e pemëve do të jetë jashtëzakonisht e përshtatshme dhe do të kursejë shumë kohë dhe përpjekje. Fidanët tuaj do të pajisen me ushqim të plotë për 60 ditë pas mbjelljes pa pasur nevojë të përzieni ndonjë përbërës shtesë.

cay-du-du-lun

Në të njëjtën kohë, duhet të përgatisni një kuti shkumë ose një tenxhere me diametër të madh tenxhere rreth 60 cm dhe thellësi rreth 50 cm si p.sh. tenxhere të mëdha katrore, tenxhere Aquaponics është e specializuar në rritjen e pemëve frutore Aktualisht i njohur… Megjithatë, duhet të jetë një tenxhere me vrimë në mënyrë që bima të kullojë mirë për të shmangur mbytjen e ujit.

Më pas hidhni të gjithë dheun e përgatitur në tenxhere në vazo, duke u kujdesur që të mos jetë shumë i mbushur në mënyrë që gjatë mbjelljes toka të mos derdhet dhe të jemi më të lehtë për t’u kujdesur.

b. Përgatitni farën

Aktualisht në treg ka shumë lloje të papajas xhuxh me shumë forma dhe ngjyra të ndryshme, në varësi të preferencave dhe kushteve tuaja, ju mund të zgjidhni farën e duhur. Sidoqoftë, duhet të zgjidhni të blini në një dyqan me reputacion për të siguruar që të zgjidhni fara cilësore dhe një shkallë të lartë mbirjeje.

cay-du-du-lun

Thithni farat për 8-12 orë. Për të stimuluar farat të zënë rrënjë shpejt dhe në mënyrë të barabartë, mundeni Mund të shtojë plehra për të stimuluar mbirjen si p.sh Atonik, Comcat, Dekamon Pastaj nxirreni, lani dhe inkuboni në një peshqir të lagur për 12 orë dhe mbajeni peshqirin gjithmonë të lagësht.Kur farat tregojnë shenja mbirjeje, ato duhet të mbillen menjëherë.

c. Mbjellja

Metoda 1: Mbillni direkt në tokë

Anoni tokën që të lirohet dhe më pas përdorni gishtin për të bërë një vrimë 2-3 cm të thellë. Mbillni farat në vrimë me majën e rrënjës nga poshtë, më pas mbulojini me një shtresë të hollë dheu. Ujitni butësisht për të mbajtur farat me lagështi për mbirje.

Mund të shtoni kashtë, torfe koko ose lëvozhgë orizi të tymosur për të mbajtur tokën të freskët dhe për të rritur shkallën e mbirjes së bimëve.

Tham Khảo Thêm:  Trồng ngay 5 loại rau quả thông dụng cho gia đình

Metoda 2: Mbillni farat në një tenxhere të butë plastike (çantë për çerdhe)

cay-du-du-lun

Mjete për fidanishte të farës që mund të përdorni substrate koko torfe, lëvore… Më pas e vendosni masën në tenxheret e buta plastike të përgatitura, i vendosni farat në mes të vrimave dhe më pas i mbuloni lehtë me mediumin e fidanishtes.

Metoda 3: Mbjellja e farave në fishekë coir

Për lehtësi, shpejtësi dhe shkallë më të lartë të mbirjes, mund të përdorni tableta me fibra kokosi Zhyteni në ujë për rreth 2 minuta dhe më pas mbillni farat, nga 1-2 fara secila. Duhet pasur kujdes që farat të mbahen me lagështi në mënyrë që farat të mbijnë shpejt.

Kur pema është 10-15 cm e lartë, kërcelli është mjaft i fortë, atëherë mbilleni në tokën e përgatitur. Në fund e ujitni për ta mbajtur të lagësht dhe më pas e vendosni në një vend të freskët, larg rrezeve të diellit direkte.

cay-du-du-lun

d. Kujdesi për pemën papaja

Drita

Papaja është një bimë rezistente ndaj nxehtësisë, dritëdashëse, ndaj rekomandohet mbjellja e saj në tarraca të larta, ballkone ose vende me dritë të drejtpërdrejtë në mënyrë që bimët të marrin sasinë e duhur të dritës.

Modaliteti i ujit

Në momentin e mbjelljes, duhet të ujitet dy herë në ditë në mëngjes dhe pasdite për të siguruar ujë të mjaftueshëm për bimën që të rrisë qëndrueshmërinë dhe rritjen e saj. Kur pema është rritur fuqishëm, mjafton vetëm lotimi një herë në ditë, sepse pema nuk toleron mirë, bimët e ngopura me ujë do të vdesin nga rrënjët dhe do të ngecin.

Tëharrje, krasitje frutash

Pastroni rregullisht barin në tenxhere, krasitni gjethet e vjetra të dëmtuesve dhe sëmundjeve, mos lejoni që bari të konkurrojë për lëndë ushqyese me pemën, si dhe një vend për të banuar dhe përhapur patogjenë.

cay-du-du-lun

Përveç kësaj, kur pema fillon të japë fryte për të rritur cilësinë e frutave, duhet të vëzhgoni dhe krasitni papaja me dëmtues dhe defekte. në një kohë me diell që frutat e mbetura të zhvillohen më mirë.

Të ushqyerit

Papaja është një bimë e lehtë për t’u rritur, kështu që nuk kërkon shumë lëndë ushqyese. Megjithatë, në mënyrë që pema të rritet dhe të zhvillohet e shëndetshme dhe frytdhënëse, këshillohet që në mënyrë periodike të plotësohet pema me lëndë ushqyese.

10-15 ditë pas mbjelljes atëherë pema fillon të hyjë në periudhën e rritjes, pra në Kjo ju duhet të shtoni pleh organik si bajgat e lopëspleh pule japoneze, krimb toke, Pleh organik i përqendruar në Bounce Back

Në të njëjtën kohë kombinoni përdorimin e plehrave me gjethe si p.sh proteina e peshkut, Org Hum, Deti, 501 MK, jashtëqitjet e tortës me ujë, Alga deti Alga deti… periudha 15-20 ditë/kohë.

• Plehërimi i parë

Rreth 1 muaj pas mbjelljes, kur bima ka gjethe dhe lastarë të rinj, duhet të shtoni plehra NPK me përmbajtje të lartë të azotit si p.sh. 30-9-9, 20-20-15… në mënyrë që pema të mund të rritë trungun, degët dhe rrënjët e saj.

Vazhdoni të përzieni 100 gram pleh për 3 litra ujë dhe ujin në një distancë prej 20 cm nga rrënja dhe aplikoni një herë në muaj. Sidomos pas fekondimit, duhet të mbani mend që ta ujisni tërësisht me ujë të pastër.

Tham Khảo Thêm:  Cho bé trồng rau sạch tại nhà bằng… vỏ hộp sữa

• Plehërimi i dytë

Pas 3 muajve të mbjelljes, kur pema është rritur plotësisht, duhet të aplikojmë plehra inorganike me përmbajtje të lartë fosfori dhe kaliumi për të përgatitur pemën për të hyrë në periudhën e lulëzimit. Holloni 100 g NPK 15-5-20 Jepni 3 litra ujë dhe ujisni bimët.

Veç kësaj, kur bima është gati të lulëzojë, mund të shtojmë pleh me gjethe Amino Quelant 05 për të stimuluar zhvillimin e kokrrave të polenit, për të zgjatur jetën e kokrrave të polenit, për të rritur aftësinë e pjalmimit, për të kapërcyer efektin e rënies së pambukut, për të hedhur fruta të rinj.

Përzieni 3 lugë çaji për 10 litra ujë në mënyrë të barabartë për bimët, çdo 7-10 ditë derisa fruti të jetë sa një vezë, pastaj ndaloni.

Dëmtuesit dhe sëmundjet e papajës

• Antraknoza dëmton pemët e papajas

Kjo është një sëmundje që prek kryesisht gjethet dhe frutat, duke u shfaqur herë pas here në kërcell dhe kërcell frutash. Sëmundja fillimisht do të ketë formën e njollave të rrumbullakëta të verdha të lehta, më vonë sëmundja do të rritet deri në ngjyrë kafe, në të cilën ka kreshta unazore koncentrike dhe gradualisht përhapet në copa të mëdha.

cay-du-du-lun

Kjo sëmundje shkaktohet nga një kërpudhat e dëmshme, ndaj për ta kapërcyer atë duhet të përdorim barna antimykotike si p.sh. Antrakol, Ridomil Gold

• Sëmundja e mozaikut të gjetheve në pemët e papajas

Ashtu si antraknoza, sëmundja e mozaikut është gjithashtu një sëmundje shumë e zakonshme në pemët papaja. Bimët e sëmura fillimisht kanë shumë njolla jeshile dhe të verdha të përziera me gjethe jeshile dhe kur janë të rënda, gjethet gradualisht zverdhen, tkurren dhe deformohen.

Kjo sëmundje mund të mposhtet me një nga barnat si p.sh Konfidor, SK Enspray 99. vaj mineral, Actara 25WG… për të shkatërruar insektet vektoriale.

cay-du-du-lun

• Vemjet e gjelbra, vemjet, merimangat e kuqe, vemjet e bimëve

Kur shihni se bima është e sulmuar lehtë nga dëmtuesit dhe sëmundjet, mund të përdorni pesticide të përgatitura nga natyra për të garantuar sigurinë e shëndetit të familjes suaj si: GE xhenxhefil, përkthimi i hudhrës, përbërës biologjikisht aktivë Neem Chito… e rëndë atëherë mund ta përdorni Shkëlqyeshëm, Konfidor dhe veçanërisht duke përdorur Ortus për të parandaluar merimangat e kuqe të dëmshme.

e. Korrja

cay-du-du-lun

Pas 5-6 muajsh të mbjelljes, do të filloni të korrni papajan e parë me lëng, në varësi të qëllimit të përdorimit ose preferencës, mund ta korrni kur është ende mjaft i gjelbër ose thjesht i pjekur. Por kini kujdes që fruti duhet korrur kur është shumë i vjetër për të mos qenë i hidhur!

4. Le të shijojmë së bashku disa pjata të shijshme me papaja

Supa është e mjaftueshme për të bërë zierjen, e cila është jashtëzakonisht ushqyese për mamin

cay-du-du-lun

Sallatë papaja

cay-du-du-lun

Smoothie papaja

cay-du-du-lun

Shiko me shume: Si të rriten pemë frutore në vazo për fruta gjatë gjithë vitit

Shiko me shume: Mënyra e rritjes së pjeprit në shtëpi është jashtëzakonisht e lehtë që çdokush mund ta bëjë

Shiko me shume: Mënyra se si të rriteni dhe të kujdeseni për kungullin në shtëpi është jashtëzakonisht e thjeshtë, por jashtëzakonisht efektive

Shpresojmë me gjëra të dobishme Bujqësia e qytetit Ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të rritni me sukses vazot e gabuara të papajas kur ajo është e lëngshme. Faleminderit dhe shihemi në postimet e radhës.


Rruga Bujqësore – një zinxhir dyqanesh të specializuara në furnizimin me materiale për rritjen e perimeve dhe luleve zbukuruese në shtëpi me më shumë se 1000+ produkte.

➤ Faqja e internetit: https://nongnghieppho.vn/

➤ Linja telefonike: 0865 399 986Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 3 bước trồng đủ đủ trong thùng xốp sai trĩu quả bạn đã thử? . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy